Старт опалювального сезону відкладається? Чому в деяких областях України оголосили НС

Опалювальний сезон 2021-22 називають складним не тільки експерти, а й урядовці

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В деяких містах України уже почали давати тепло в багатоквартирні будинки та об'єкти соціальної інфраструктури (школи та лікарні). Однак проблема виникла з опаленням бюджетних установ - у деяких регіонах навіть оголосили надзвичайну ситуацію.

В Офісі президента проблем не вбачають і запевняють, що газу вистачить усім на безперебійне проходження опалювального сезону. А ось експерти повідомили, що від блакитного палива відрізають навіть школи та лікарні.

Про ситуацію з придбанням газу та подачею тепла розповідаємо детальніше.

Надзвичайна ситуація в кількох областях України

У Львівській обласній державній адміністрації заявили, що більшість бюджетних установ регіону можуть залишитися без опалення. Адже вони не уклали договорів на постачання природного газу. Під час засідання обласної комісії ТЕБ та НС цю проблему визнали надзвичайною ситуацією техногенного характеру регіонального рівня.

Повідомили, що на території Львівщини працює 825 бюджетних установ, які споживають газ для власних потреб. У них є понад 4 тис. пунктів обліку природного газу, з яких на сьогодні включені лише 986, що складає 23,4%.

"Враховуючи тривалість проведених торгів в системі "Прозоро" та їх незавершення в частині визначення переможців як через відсутність достатньої кількості учасників, так і через значні коливання ціни на газ, маємо таку складну ситуацію у бюджетній сфері", - сказав керівник департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОДА Богдан Кейван.

У комісії наголосили, що ситуація з відсутністю опалення у бюджетних установах є небезпечною для здоров’я населення та збитками, які вона може спричинити.

Повідомлення про виникнення надзвичайної ситуації у зв’язку із відсутністю постачання природного газу бюджетним установам на осінньо-зимовий період 2021-22 років департамент з питань цивільного захисту ЛОДА подав до ДСНС, для прийняття остаточного рішення щодо визначення рівня надзвичайної ситуації.

Новини за темою: У Львові стартує опалювальний сезон: Названо дату

Аналогічна ситуація склалася й в інших областях. На Закарпатті регіональна комісія ТЕБ та НС оголосила надзвичайною ситуацію із постачанням природного газу бюджетним установам області - у зв'язку із відмовою постачальників доставляти енергоносій за непідвищеними цінами.

Повідомлялося, що постачальники, які до зростання цін виграли торги і уклали договори на постачання палива, відмовляються це робити, адже ціна є значно нижчою за ринкову.

pixabay.com

В Івано-Франківську оголосили надзвичайну ситуацію через відсутність газу для бюджетних установ.

"Щойно мали позачергове засідання комісії з ТЕБ і НС. Маємо надзвичайну ситуацію в нашій громаді - відсутність постачання газу в бюджетні установи! А це є заклади охорони здоров’я, школи, садочки, соціальні заклади", - зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

За його інформацією, сьогодні в медичних закладах міста температура сягає 18-19 градусів.

"Попри те, що на початку року була домовленість про ціни на газ за 7-8 гривень за кубометр, а тепер виходить - за 30? А це додатково 500 тисяч грн для міського бюджету", - зазначив мер.

Він додав, що за новою ціною на газ опалення шкіл обійдеться місцевому бюджету понад 7 млн грн.

Хмельницька обласна комісія з ТЕБ та НС визнала в регіоні надзвичайною ситуацією відсутність газу для бюджетних установ.

"Ситуація у нас на Хмельниччині, як і в усій країні досить критична, адже майже у всіх бюджетних установах розірвані договори, що були укладені на початку року на постачання газу у зв’язку з суттєвим зростанням його вартості", - зазначив голова ОДА Сергій Гамалій.

Новини за темою: Українська інфраструктура на 99% готова до опалювального сезону, - Шмигаль

Реакція влади на ситуацію

В Офісі президента відреагували на інформацію про засідання деяких обласних комісій ТЕБ та НС щодо оголошення надзвичайних ситуацій з постачанням газу в регіонах. Там заявили, що жодних проблем з газом у країні немає.

Кирило Тимошенко Фото з відкритих джерел

"Лунає багато маніпуляцій у пресі щодо тарифів на опалення. Також деякі "експерти" та ЗМІ розганяють паніку через проведення засідань обласних комісій ТЕБ та НС щодо оголошення надзвичайних ситуацій з постачанням газу в регіонах.

Комісії ТЕБ та НС зараз збираються в областях лише для подолання технічних моментів з метою прискорення підписання договорів на постачання газу.

Газу у сховищах цілком достатньо для потреб населення та соціальної сфери. Жодних проблем із цим немає", - зазначив перший заступник глави ОПУ Кирило Тимошенко.

За його словами, НАК "Нафтогаз України" готовий до 15 жовтня підписати всі договори зі споживачами соціальної сфери, включаючи школи, садочки, лікарні.

Новини за темою: У КМДА розповіли, коли столиці очікувати старту опалювального сезону

Тарифи на газ для бюджетників

НАК "Нафтогаз України" назвав ціну на газ для бюджетних та релігійних установ. Медичним закладам та освітнім установам пропонують купувати газ за тарифом 13,7 гривень за кубометр без ПДВ та транспортування.

З урахуванням транспортування газу та ПДВ тариф для бюджетних установ складе 16,8 гривень за кубометр - більш ніж вдвічі нижча за поточну місячну спотову ціну газу.

Крім того, "Нафтогаз" пропонує контракт на 15 місяців, тобто до кінця 2022 року.

"Компанія не розраховує на отримання прибутку в межах цієї пропозиції. Але для нас вкрай важливо, щоб опалювальний сезон розпочався вчасно і школи, лікарні та інші бюджетні установи, громади точно були з теплом", - розповіли в НАК.

Чого чекати від опалювального сезону

Ситуація із закупівлею газу та подачею тепла в деяких регіонах, за словами спеціалістів, критична. Експерт, журналіст Володимир Кацман розповів, що від газу та теплопостачання відключають лікарні та школи. Така ситуація виникла в Херсоні та одному з районів Херсонської області.

"Мужньо підходимо до опалювального сезону, а в результаті звертаємо, відрізаємо лікарні від газу, закриваємо школи, перекладаємо на місцеву владу, яка повинна всі гроші ввалити в те, щоб заробили в "Нафтогазі" деякі відомі товариші, і так далі", - зазначив він.

Фото з відкритих джерел

Експерт з питань житлово-комунального господарства Аліна Логозяк заявила, що опалювальний сезон у чотирьох містах України може не розпочатися через борги перед газопостачальниками. За її словами, жодне місто не готове до опалювального сезону (станом на 8 жовтня, - ред.). І головна проблема заключається у вартості газу. "Практично 80% постачальників газу не дали вартість на жовтень, вони не знають, якою вона буде. Вона варіюється в різних регіонах України від 34 грн до вже навіть 42 грн за метр кубічний газу", - зазначила вона.

Новини за темою: Якщо Україна хоче пройти без проблем опалювальний сезон, влада має змінити позицію щодо газопостачання, - експерт

А Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що цей опалювальний сезон, безумовно, буде складним і він буде проходити на тлі міжнародної енергетичної кризи. Але урядом України вже вжито заходи для забезпечення стабільного та безпечного енергопостачання і захисту населення від коливань тарифів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.