Списання пені та штрафів: Як в Україні хочуть погасити 100-мільярдну заборгованість за газ

Головна мета законопроєкту – врегулювати питання заборгованості підприємств теплокомуненерго

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Народні депутати намагаються вирішити питання "газового" боргу в Україні - за основу ухвалили відповідний законопроєкт. Документ має на меті врегулювати питання заборгованості суб’єктів українського ринку природного газу і супутніх ринків, загальний обсяг яких перевищив 100 мільярдів гривень.

Що передбачає законопроєкт та звідки виникає котрий рік поспіль борг за блакитне паливо детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Особливості та суть законопроєкту про реструктуризацію газового боргу

Законопроєкт № 3508-д "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" - новий. Його подали до парламенту 4 червня цього року і одразу ж розглянули та прийняли у першому читанні – "за" проголосував 301 народний депутат.

Документ має врегулювати проблему утворення і накопичення боргів операторів газорозподільних систем перед ОГТС у розмірі 3,56 млрд грн за 2020 рік і І квартал 2021 року. Відповідно до документа, підприємствам спишуть пеню, штрафи та фінансові санкції, нараховані за накопичені величезні борги.

Проєкт закону передбачає закріплення механізму врегулювання боргів, зокрема:

  • Проведення взаєморозрахунків із залученням коштів держбюджету;
  • Реструктуризацію залишку непогашеної заборгованості на визначених законом умовах;
  • Списання пені, штрафних і фінансових санкцій, нарахованих на заборгованість, що підлягає врегулюванню згідно із законом, за умови погашення тіла боргу;
  • Припинення заходів примусового виконання рішень у частині стягнення боргів за газ.

Також пропонується уточнити процедуру реструктуризації боргів суб’єктів господарювання, розташованих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Головна мета законопроєкту – врегулювати питання заборгованості підприємств теплокомуненерго. Це планується досягнути шляхом проведення взаєморозрахунків між учасниками ринку природного газу, залучивши кошти державного бюджету, а також реструктурувавши залишок непогашеної заборгованості. Інакше кажучи, грошима українських платників податків парламентарі планують погасити борги облгазів перед оператором газотранспортної системи України (ОГТС). Борг уже сягнув 100 мільярдів гривень, кажуть автори законопроєкту, і гасити його хочуть за рахунок коштів спеціального фонду держбюджету. Щоправда, Головне експертне управління Верховної Ради зазначає, що у законі про держбюджет на 2021 рік не передбачено кошти на такі цілі.

Новини за темою: "Нафтогаз" встановив місячний тариф на газ на рівні 11,94 грн/куб. м

Як і чому формується борг за газ?

Учасники ринку природного газу – це оператори газорозподільних мереж або міськгази та облгази.

Споживачі сплачують облгазам за послугу розподілу газу та, власне, за спожите паливо. Далі міськгази та облгази, як розподільники і постачальники, платять оператору газотранспортної системи України. Проте з огляду на 100-мільярдний борг виходить, що споживачі сплачують лише за невелику частину газу, відібраного оператором ГТС із системи магістральних газопроводів. Решта газу залишається неоплаченою - і таким чином накопичуються борги.

Автори законопроєкту № 3508-д зазначають, що низький рівень розрахунків підприємств теплоенергетики за газ є наслідком складної економічної ситуації з огляду на пандемію, зростання вартості газу та погану дисципліну з боку споживачів, зокрема населення. Станом на 1 лютого 2021 року заборгованість населення за спожитий газ становить 26,6 млрд грн.

Деякі експерти зазначають, що першопричиною формування заборгованості є неефективність управління низки облгазів та непрозора політика закупівель газу для власних потреб. Це й могло стати приводом для виникнення кризової ситуації на ринку газу на початку лютого 2021 року. Уряд і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийняли Постанову №235, яка дозволила учасникам ринку газу отримати відстрочку платежів за борги на лютий - березень 2021 року.

Проте після березня заборгованість нікуди не зникла – її потрібно сплачувати, щоб уникнути колапсу на ринку газу.

Новини за темою: Додатковий платіж за газ: Як може змінитися вартість блакитного палива в Україні

Історія заборгованості за газ

Проблема несплати заборгованості операторів газорозподільних мереж залишається невирішеною з 2015 року і весь час є нагальною. Це призвело до накопичення безнадійної заборгованості у попереднього оператора ГТС – "Укртрансгазу" – у розмірі 44 млрд грн з 2015 по 2019 роки.

Наразі на ринку газу України діють 43 оператори газорозподільних мереж, із них лише третина своєчасно розраховується за надану послугу.

Фото з відкритих джерел

Станом на 1 квітня 2021 року загальний борг теплопостачальних і теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ становив понад 58 млрд грн (8 млрд грн – пеня і штрафні санкції).

При цьому ОГТС України повідомляє, що за підсумками 2020 року сукупна заборгованість міськ- та облгазів за газ, відібраний з ГТС, становить 1,4 млрд грн. А станом на березень-2021 включно із заборгованістю за попередні періоди і новими нарахуваннями оператори газорозподільних мереж мають розрахуватися з ОГТС на суму 5,11 млрд грн.

Наразі "лідерами" серед боржників є "Донецькоблгаз" (борг становить 803 млн грн) і "Тернопільміськгаз" (445 млн грн). Сукупно їхня заборгованість сягнула 1,25 мільярди гривень.

Раніше у Вінниці уже припинили постачання гарячої води на невизначений термін. Причина – заборгованість "Вінницяміськтеплоенерго" перед "Нафтогаз України" у розмірі 289 мільйонів гривень. Через це компанія не може закуповувати природний газ для постачання населенню.

Новини за темою: В Україні можуть значно підвищити ціну на газ: Названо умову

*************

Автори законопроєкту аргументують необхідність його прийняття тим, що зараз криза, а у таких умовах підприємства теплокомуненерго не зможуть якісно підготуватися до опалювального сезону, що спричинить технологічну кризу взимку. До того ж заборгованість ставить під загрозу безперебійне постачання газу населенню – ОГТС не зможе фінансувати необхідний ремонт. Тому єдиний вихід – взяти гроші з бюджету і покрити ними недолугий менеджмент облгазів.

А для затвердження фактичних розрахунків – скільки грошей доведеться взяти із бюджету – орієнтовно у вересні парламент може прийняти другий законопроєкт. Він стосуватиметься внесення змін у державний бюджет, у ньому пропишуть чіткі підтверджені цифри заборгованості, яку належить погасити, а також джерела проведення таких розрахунків під контролем Міністерства фінансів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.