Слухання справи МН17 по суті: Які було подано докази причетності обвинувачених до збиття літака над Донбасом

У суді вперше заслухали свідчення ймовірних очевидців збиття літака

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Нідерландах триває судове слухання по суті справи про збиття літака рейсу MH17. Під час процесу суд проведе підсумкове обговорення документів, що містяться в матеріалах справи.

Суд зосередився на трьох головних питаннях: чи літак збито ракетою "Бук", чи ракету було випущено з поля неподалік від Первомайського та чи брали у цьому участь обвинувачені.

Детальніше про нові дані, які вдалося отримати суду, розповідаємо далі.

Про що розповіли свідки

На суді в Нідерландах у справі про катастрофу рейсу MH17 в небі над Донбасом, що сталася в липні 2014 року, уперше заслухали свідчення очевидців, які були ймовірними свідками пуску ракети ЗРК "Бук" у бік пасажирського літака. Показання дали вісім осіб.

Представникам Міжнародної слідчої групи (JIT) і слідчому судді вони заявили, що бачили або чули політ ракети в небі неподалік Сніжного. Троє свідків стверджують, що були в районі місця пуску ракети.

Укрінформ

Один свідок заявив, що під час падіння MH17 він перебував на блокпості бойовиків "ДНР" неподалік села Первомайське. Він сказав, що почув гуркіт, потім свист і звук вибуху в небі, а за кілька секунд на землю почали падати уламки літака.

Дані телефонного білінгу цього свідка підтвердили факт того, що він перебував у районі катастрофи 17 липня.

При цьому у Гаазі відхилили покази двох свідків щодо справи MH17. Вони стверджували, що ракета була запущена нібито з боку Амвросіївки. Цей населений пункт у липні 2014 року був під контролем України.

Подружжя з окупованого Сніжного, яке тепер живе Росії, заявило, що бачили запуск ракети нібито не в районі Первомайського. Про це заявила суддя Хелейн Керстенс-Фокенс.

Слідство наголосило, що відповідно до цих свідчень місце запуску було б занадто далеко від місця катастрофи. Інших підтверджень, що ракету випустили з Амвросіївки, не знайшли.

Натомість знайшли підтвердження про наявність щонайменше двох "Буків" на окупованій на території. Один зник 17 липня 2014 року. За кілька днів до катастрофи він потрапив на супутникові знімки військового полігону під Донецьком. Він зник після катастрофи.

Новини за темою: США відмовилися надати суду щодо збиття літака МН17 супутникові знімки

Нові записи розмов обвинувачених

У суді були представлені фрагменти телефонних розмов, в яких фігурують четверо обвинувачених. Це троє росіян, Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов, та громадянин України Леонід Харченко, який воював на боці так званого "ДНР".

У суді заслухали аудіо фрагмента розмови Ігоря Гіркіна (Стрєлкова) та Михайла Шеремета, який у 2014 році був першим заступником Аксьонова, нині депутат Держдуми Росії.

Зокрема, Гіркін просив "масштабної допомоги" з боку Росії: "якщо найближчим часом не буде масштабної допомоги, то задавлять ... якщо не буде розв'язано питання з російською допомогою, з повітряним прикриттям, і хоча б, щоб з підтримкою артилерії, то не втримати нам схід", – сказав він.

Новини за темою: Суд у Нідерландах завершив перше засідання по суті з розгляду справи МН17

Що стало відомо з фото фрагментів ракети

Під час другого судового засідання по суті у справі збиття малазійського літака рейсу MH17 показали фото фрагментів ракети, що влучила у борт в липні 2014 року.

Чотири фрагменти ракети були знайдені свідком, який також зняв відео, проте воно не було продемонстроване заради безпеки інформатора.

"Згідно з результатами дослідження цих чотирьох фрагментів, усе вказує на те, що три з них відповідають ракеті 9М38М1, інший може бути як від ракети 9М38, так і від 9М38М1", – зазначив головуючий суддя Гендрік Стейнгаюс.

У суді також було продемонстровано фото частини корпуса ракети, яка, згідно з технічним описом, відповідає корпусу 9М38М1.

Крім того, було продемонстровано фото унікальних за формою фрагментів, які містяться всередині ракет. При цьому у тілі капітана екіпажу літака виявлено фрагмент у формі "метелика", ще один був знайдений у кабіні літака.

Новини за темою: У Нідерландах судді вперше оглянули реконструкцію збитого літака рейсу МН17

*****

При цьому поки так і не були виявлені останки двох із 298 жертв катастрофи MH17. Уламки літака і тіла жертв збирали на площі до 60 квадратних кілометрів, вони падали на дерева і городи.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.