Скарб руїн, або Де шукати незвичні пам’ятки в Україні – від покинутих містечок до палаців

Незвичний туризм покинутими пам’ятками від Харкова до Львова

Топ-новина
Топ-новина
Палац Санґушків у м. Ізяслав на Хмельниччині Фото з відкритих джерел

Подорожуючи, ми зазвичай бачимо чимало гарного. Це можуть бути парки, палаци та просто архітектура міста. Досить звично, що вони мають чудовий стан та за ними доглядають.

Та в Україні є чимало пам’яток, про які вже забули. Іноді це будинки в центрі столиці ще ХІХ століття, а в інших випадках – цілі покинуті містечка, кладовища підйомних кранів чи  палаци. Куди податися за незвичайними враженнями від руїн, читайте далі у нашому матеріалі.

Будинок Сікорського

Це пам’ятка архітектури національного значення. Розташована в Києві за адресою Ярославів Вал, 15. У момент придбання садиби українським професором медицини Університету Святого Володимира Іваном Сікорським вона була одноповерховим дерев’яним будинком. Наприкінці ХІХ ст. звели нову цегляну споруду. У ньому в 1904-1912 роках жив син Івана Ігор – майбутній відомий авіаконструктор.

Певний час родина Сікорських здавала будинок в оренду Миколу Лисенку. Він заснував тут музично-драматичну школу. А в історію України увійшов як відомий композитор. Під час Другої світової війни всередині розміщувався штаб і командний пункт Київського корпусу протиповітряної оборони. Сьогодні будинок перебуває у занедбаному стані та поступово руйнується далі. Зараз пам’ятку можна оглянути лише ззовні.

Будинок Сікорського в Києві Фото з відкритих джерел

Покинутий хімічний завод

Це одна з неофіційних пам’яток столиці. Її не знайдеш у туристичних путівниках. Розташована вона біля метро "Видубичі" на вулиці Будіндустрії, 9. Тут часто шукають пригод поціновувачі активного відпочинку та адреналіну. Завод з’явився у другій половині ХХ століття.

Станом на сьогодні він не функціонує. Всередині можна побачити лише зламані меблі, старі звіти та журнали. Охорона є, але охоче пускає мандрівників до будівлі. Варто пам’ятати про власну безпеку – ремонт всередині не проводили декілька десятків років.

Новини за темою: Куди поїхати на вихідні, якщо стомилися від Києва: Топ цікавих локацій за містом

Покинутий хімічний завод у м. Київ Фото з відкритих джерел

Кладовище підйомних кранів

Це ще одна пам’ятка біля метро "Видубичі". Розташована на вулиці Промисловій, 7. На кладовищі зберігають підйомні крани, які більше ніколи не зможуть використовувати в будівництві та інших сферах. Більшість техніки вкрито іржею. Її вже ніколи не зрушать з місця – звідси й назва місця.

Територія сховища є залізничним полотном, яке усипали галькою. Цей об’єкт охороняється. Щоб потрапити всередину, потрібно домовлятися з охоронцями. Утім, оригінальні індустріальні світлини можна зробити біля самої пам’ятки. Досить особливим місце стає при тумані надворі.

Кладовище покинутих підйомників у Києві Фото з відкритих джерел

Петровський Полтавський кадетський корпус

Розташований в центрі Полтави. У часи Російської імперії був найпрестижнішим кадетським навчальним закладом на теренах сучасної України. Головний корпус звели в 1835-1840 роках у стилі класицизму. Проєктом керував український архітектор Микола Бонч-Бруєвич. Сьогодні споруда є частиною Круглої площі. Кадетський корпус є найбільшим з-поміж усіх будівель ансамблю.

Довжина головного фасаду – 132 м. Має три поверхи та Т-подібне планування. Головний фасад прикрашений восьмиколонним портиком. Видно трикутний фронтон. До центрального входу ведуть два пандуси та сходи. Чимало випускників звідси брало участь в Кримській війні 1853-1856 років. Протягом ХХ століття навчальний заклад декілька раз зачиняли та відчиняли. Від 1995 року за будівлею ніхто не доглядає.

Петровський Полтавський кадетський корпус Фото з відкритих джерел

Покинуте авіаційне училище ім. С.І. Гривцева

Розташоване у Роганському житловому масиві на Харківщині. Також відоме як "Воєнвед". У СРСР воно вважалося одним із кращих. Тут готували не тільки льотчиків-винищувачів, але й космонавтів. Станом на сьогодні училище покинуте. Про колишню велич нагадує лише пам’ятник МіГ-21 біля входу на територію училища.

Також можна побачити ангари, адміністративні будівлі та навчальні корпуси. Всередині є великі підвали. Гуляти територією можна понад дві години. Поруч з авіаучилищем розташовані багатоповерхівки – це колишні гуртожитки. Охорона є, але зазвичай вона просить лише покинути територію, якщо вас усе-таки помітили. Поліцію не викликають та силу не застосовують.

Покинуте авіаційне училище в Рогані на Харківщині

find-way.com.ua

Покинутий палац Бесядецьких

Це пам’ятка архітектури на площі Галицькій, 10 у Львові. Крім того, це єдиний збережений палац садибного типу в місті періоду ХVIII ст. Точна дата побудови невідома. Достеменно автора теж не знають. Вважається, що споруда могла постати в період із 1734 до 1740 років. Припускають, що автором проєкту був архітектор німецького походження Бернард Меретин.

Споруда є мурованою. Має два поверхи. Можна побачити двосхилий черепичний дах із люкарнами. На фасаді видно декілька ризалітів. Деякі з них прикрашені подвійними пілястрами зі спрощеними капітелями. Вікна теж оздоблені декором. Власниками палацу були відомі доктори медицини та графи. Пам’ятка знаходиться в аварійному стані.

Покинутий палац Бесядецьких у Львові Фото з відкритих джерел

Пнівський замок

Розташований у місті Пнів на Івано-Франківщині. Коли його збудували невідомо. Є лише свідчення про те, що твердиня належала угорському роду Куропатвів – вони її й збудували. Сама споруда є добре спланованою та продуманою фортифікаційною спорудою. Певний час вона була найбільшою на території Прикарпаття. Замок також відрізнявся великою кількістю підземних ходів. У XVIII столітті перейшов у власність Австрійської імперії. Відтоді поступово почав занепадати.

Новини за темою: Місцями опришків, водоспадів і заповідників: Куди варто поїхати на Прикарпатті

Пнівський замок Фото з відкритих джерел

Палац Санґушків

Розташований у сучасному місті Ізяслав на Хмельниччині. Його можна побачити на мисі, де впадає річка Понора до Горині. Палац збудували у 1754-1770 роках як урядовий центр волинських князів Санґушків у стилі бароко. Будівля має два поверхи. Планування не є подібним до інших палаців Речі Посполитої. Проєкт споруди розробляли українські та польські архітектори. На остаточну версію значно вплинув смак Барбари Санґушко. Зусиллями цієї династії князів замок перетворили на палац.

Від ХІХ століття будівля належала Російській імператорській армії. Всередині створили казарми. Радянська армія до пам’ятки теж ставилася нещадно. Після проголошення Україною незалежності в 1991 році нічого не змінилося: споруда надалі руйнується та може зовсім зникнути.

Палац Санґушків на Хмельниччині Фото з відкритих джерел

Костел Святого Марка

Розташований у селі Варяжі на Львівщині. Збудований за проєктом польського архітектора Войцеха Лєнартовича у 1688-1693 роках. Фундатором споруди став місцевий магнат Марек Матчинський. Костел збудований із цегли, має дві бічні вежі. У 1796 р. постраждав від пожежі. Після цього дахи стали значно меншими за висотою.

Архітектурні форми відрізняються прямокутними об’ємами. Вони зменшуються в напрямку найменшої за висотою апсидою. Кожний архітектурний об’єм має власний бароковий фронтон. Стеля вкрита залишками стінопису 2-ї половини XVIII століття. Навіть сьогодні можна побачити фрески, які виконали у 1810 році. Костел є одним із найцікавіших архітектурних пам’яток у стилі бароко, але перебуває в занедбаному стані.

Костел Святого Марка на Львівщині Фото з відкритих джерел

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про найцікавіші фортифікаційні споруди, які варто відвідати: від Середнянського замку до палацу Плотені.

Також є матеріал про Мукачево, де можна прочитати про палац князів Ракоці, парк "Перемоги" та інші унікальні пам’ятки міста.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.