Штам "Лямбда": Що варто знати про мутацію COVID-19 родом із Перу та чого очікувати Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Штам "Лямбда" ще недостатньо вивчений, однак відомо, що він стійкий до імунітету

У світі існує декілька мутацій коронавірусу і деякі з них вчені називають високозаразними та загрозливими. Один із таких штамів – "Лямбда", який широко розповсюджений в Перу, однак був зареєстрований принаймні один випадок у Чехії.

Що відомо про варіант мутації коронавірусу та до чого готуватися Україні розповідаємо детальніше.

Що відомо про штам "Лямбда"

Варіант коронавірусу, який отримав назву "Лямбда", був вперше виявлений в Перу ще в серпні минулого року – зараз там на нього припадає 82% нових випадків зараження. Експерти відзначають, що у цього варіанту багато мутацій в білку шипа вірусу, і це може впливати на швидкість його передачі.

За даними ВООЗ, до 17 червня цей штам виявлений у 29 країнах (зокрема, в семи країнах Латинської Америки). У Великій Британії нещодавно повідомили, що виявили шість випадків захворювання, їх пов'язують з поїздками за кордон, але уточнюється, що це за період з 23 лютого по 7 червня.

Дані про нову мутації коронавірусу поки вкрай обмежені, інформацію про неї дають переважно фахівці з Південної Америки, де вона поширилася найбільше. Що стосується симптомів нового варіанту, то серйозних змін в порівнянні з вже відомими мутаціями не реєструвалося. Хоча в деяких неофіційних звітах лікарів говорилося, що цей варіант може частіше викликати проблеми з кишківником.

Доктор мед. наук, кардіолог, професор внутрішньої медицини Катерина Амосова зазначила, що штам "Лямбда" із множинними, потенційно значущими, мутаціями гену білку-шипу зараз швидко розповсюджується країнами Латинської Америки, яка переживає найпотужнішу хвилю ковіду.

Приміром, в Перу, яка зайняла перше місце по смертності у світі, "Лямбда" – більше ніж у 90% інфікованих. У Чилі, де повне щеплення (Коронавак) отримали ~ 60%, цей варіант виявляється у >30%.

За попередніми даними, "Лямбда", подібно до "Дельти", має ~ у 2 рази більшу заразність, ніж "Альфа", і наявні вакцини є менш ефективними щодо рівня антитіл, що нейтралізують віруси, які виробляються. Місяць тому ВООЗ кваліфікувала її як "варіант, який викликає інтерес" – тобто такий, що потребує вивчення, і кандидат у "варіанти, що викликають занепокоєння". Такий шлях нещодавно пройшла "Дельта".

Новини за темою: Коронавірус "Дельта" в Україні: Скільки випадків зафіксували та як захиститись від недуги

Особливості штаму "Лямбда"

Японські вчені виявили, що штам коронавірусу "Лямбда" володіє мутацією, що робить його більш заразним і стійким до імунітету.

Зазначається, що цей варіант COVID-19 може ухилятися від антитіл, що нейтралізують віруси.

Вчені наголошують, що штам "Лямбда" поки недостатньо вивчений.

Однак дані вказують на те, що він володіє двома вірусологічними особливостями: "підвищеною вірусною інерційністю та проявом резистентності до противірусного імунітету".

Новини за темою: Комаровський розповів, як убезпечити дітей від коронавірусу штаму "Дельта"

До чого готуватися Україні

Поки не повідомлялося, що в країні виявили випадки інфікування коронавірусом штаму "Лямбда". Однак, наприкінці червня хворих на цей варіант мутації зафіксували в Чехії. Тож потрапляння "Лямбди" в Україну – питання часу.

Епідеміолог і експерт ВООЗ з реагування на біологічні загрози Наталія Виноград переконана, що Україна повинна бути насторожі, адже завезення таких унікальних штамів завжди викликає зміни в епідемічному процесі.

"Все залежить від того, чи будуть захищати від інфікування перенесена хвороба і вакцинація. Якщо ні, чи якщо захист буде знижений, як у штамів "Дельта" або "Дельта плюс", то тоді "Лямбда" матиме переваги в поширенні та зможе стати штамом, що домінує".

А тим часом існує й інша загроза – швидке поширення коронавірусу штаму "Дельта", випадки якого в Україні зареєстровані. Варіант коронавірусу "Дельта" є значно заразнішим і може долати захист вакцин.

Відповідно до даних Центрів із контролю та профілактики захворювань США, вакциновані люди з варіантом "Дельта" несуть у собі стільки ж вірусу, скільки й невакциновані, і можуть із такою ж легкістю поширювати його.

На думку вчених, варіант "Дельта" передається інтенсивніше, ніж віруси, що викликають низку хвороб, серед яких лихоманка Ебола, застуда, сезонний грип. Згідно з документом, "Дельта" такий само заразний, як вітряна віспа.

Крім того, учені зʼясували, що при зараженні варіантом "Дельта" кількість вірусу у дихальних шляхах у 10 разів вища, ніж у людей, інфікованих вихідним варіантом коронавірусу.

Водночас фахівці впевнені, що наявні вакцини запобігають серйозним ускладненням, госпіталізації та смерті від COVID-19. Також вони радять людям зі слабкою імунною системою носити маски навіть у місцях, де немає високого ризику передачі вірусу. Те ж саме слід робити вакцинованим людям, які контактують із маленькими дітьми, літніми людьми або іншими вразливими категоріями.

Новини за темою: Коронавірус COVID-19, навіть у легкій формі, порушує розумові здібності, - вчені

Щодо ймовірного розвитку ситуації з коронавірусом в Україні, на думку ексзаступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського, поширення недуги загостриться і кількість пацієнтів збільшиться. Ситуація із захворюваністю не зміниться доти, поки усі громадяни не будуть вакциновані.

Масштабний спалах "Дельти" прогнозують у вересні 2021 року, що можливо, призведе до чергового локдауну.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.