Штам Delta уже в Україні: Що відомо про нову мутацію COVID-19 та як від неї захиститися

Так званий індійський штам коронавірусу швидко шириться світом, адже характеризується високою здатністю передаватися від людини до людини

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Другий рік поспіль світ проживає у полоні коронавірусу, і тільки-но темпи поширення хвороби сповільнюються, виникають нові мутовані штами, що призводить до нової хвилі інфікування.

Наразі загрозу становить штам коронавірусу Delta, який ще називають "індійським", адже саме в цій країні фіксувався надзвичайний сплеск захворюваності. Перші випадки цього вірусу вже зафіксували в Україні.

Про все детальніше розповідаємо далі.

В яких країнах виявили нові штами COVID-19

Delta-варіант коронавірусу вперше був зафіксований у жовтні 2020 року в індійському штаті Махараштра і відтоді стрімко поширився в Індії та у світі. Спершу хворобу називали "індійським" варіантом COVID-19, але зараз офіційно він має назву дельта-варіант. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у травні цього року класифікувала його як "варіант, що викликає занепокоєння".

Delta-варіант швидко поширюється у всьому світі. За даними ВООЗ, його виявили вже у понад 80 країнах – і ця тенденція зростає. Про найбільшу кількість випадків повідомили у Великій Британії, де станом на 17 червня його вже ідентифіковано понад 46 тисяч разів. За даними ініціативи Gisaid, далі слідують Індія, США та Німеччина.

Поширення Delta-варіанту коронавірусу в світі DW

Штам коронавірусу Delta зафіксовано в Україні у двох людей. Випадки виявили у матері 66 років і дитини 16 років, які нещодавно повернулися з Росії. Наразі їх госпіталізовано, їхній стан стабільний.

Майже 100 осіб захворіли на коронавірус варіанту Delta у Польщі. Заразилися люди, які не їздили за кордон і не контактували з мандрівниками.

Детальніше про ситуацію, яка склалась в Індії через стрімке поширення дельта-варіанту коронавірусу, читайте за посиланням.

РИА Новости

Однак вказаний штам дав нову мутацію – Delta-plus. Днями індійський штат Махараштра повідомив про 20 випадків інфікування новим різновидом штаму коронавірусу, який отримав назву Delta-plus. В МОЗ країни розповіли, що Delta-plus, утворений мутацією Delta (B.1.617.2), наразі є варіантом, що викликає інтерес дослідників, але його поки не класифікують як такий, який "викликає занепокоєння". Напередодні стало відомо про першу смерть в Індії від коронавірусу Delta-plus.

Різновид штаму коронавірусу Delta-plus виявили в десяти країнах. Мутацію підтвердили в Індії, США, Великій Британії, Португалії, Швейцарії, Японії, Польщі, Непалі, Китаї та Росії.

Новини за темою: В Україні майже тисяча нових хворих на коронавірус COVID-19

Чим небезпечні штами Delta та Delta-plus

Delta-варіант має кілька мутацій, однак точні їх функції ще не досліджені. Відомо, що вони дозволяють вірусу легше проникати у клітини організму та уникати деяких імунних реакцій. Лікарі стверджують, що уражені штамом Delta вдвічі більше піддаються небезпеці потрапити до стаціонару.

Одна з відмінностей нового різновиду коронавірусу в тому, що він поширюється, в основному, на молодь від 12 до 20 років. Хворі, в яких виявились цей штам, мали такі симптоми:

  • висока температура;
  • біль в горлі;
  • нежить;
  • кашель.

Також серед симптомів називають порушення слуху і тромбоз, що призводить до гангрени.

Проте на відміну від звичайної застуди, перебіг захворювання був важчим.

Крім звичних симптомів, цей штам може мати також:

  • кишкові розлади;
  • нежить і слабкість на фоні відсутності температури.

Останні прояви найнебезпечніші, оскільки пацієнти з таким перебігом хвороби можуть нехтувати заходами безпеки й через це бути джерелом для зараження інших людей.

В Інституті молекулярної біології і генетики НАНУ зазначили, що фахівці визначають штам Delta (В.1.617) як найбільш небезпечний – він у 1,6 раза заразніший, ніж варіант ''Альфа'', у 2,26 раза частіше призводить до госпіталізації та в 1,45 раза частіше – до реанімації.

Delta-plus – це варіант Delta з додатковою мутацією K417N. Мутація K417N також спостерігається в варіанті "Бета", який вперше був виявлений у Південній Африці.

Існує як мінімум дві окремі групи варіанту, відомі як Delta-AY.1 і Delta AY.2. Зокрема, AY.1 найбільш поширений. Варіант Delta-plus є ще заразнішим і стійкішим до затверджених вакцин, але він поки майже не поширився.

Новини за темою: В Індії у хворого коронавірусом виявили "зелену цвіль" в легенях

Чи дієві вакцини проти нових штамів

На сьогодні вакцини ефективні проти варіанту Delta, особливо після двох щеплень, проте органи охорони здоров'я занепокоєні подальшою мутацією коронавірусу. Вони можуть виявитися стійкими до препаратів.

А Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко заявив, що перебіг хвороби, викликаної штамом коронавірусу Delta, є тяжчим, однак, повністю провакциновані українці від нього захищені.

Протиепідемічні заходи в Україні

У Всесвітній організації охорони здоров'я заявляють, що варіант коронавірусу Delta стає домінантним по всьому світу. Швидке поширення цього варіанту пов'язане із його високою здатністю передаватися від людини до людини.

Українська влада оцінила ризики стрімкого поширення нового штаму і впровадили кілька протиепідемічних заходів.

В МОЗ розробили інфографіку з відповідними рекомендаціями РНБО щодо протидії небезпечному штаму коронавірусу.

Рекомендації МОЗ МОЗ

А в МЗС громадянам України рекомендували утриматися від поїздок у країни, де фіксують значне поширення штаму коронавірусу Delta. Особам, які повертаються з них, слід бути готовим до додаткового карантину.

До списку країн зі стрімким поширенням коронавірусу потрапили:

  • Індія,
  • Велика Британія,
  • Португалія,
  • Російська Федерація.

Новини за темою: Країни G7 закликали продовжити розслідування походження коронавірусу

Щодо осіб, які ще перебувають на території вказаних країн, то у відомстві їм рекомендували чітко дотримуватися протиепідемічних вимог та інструкцій представників компетентних органів країни перебування, а в разі появи симптомів респіраторного захворювання невідкладно звертатися до місцевих медичних закладів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.