Рекордні ціни на газ: Чому в Європі дорожчає блакитне паливо та до чого готуватися Україні

Українці також відчують підвищення цін на блакитне паливо на європейському ринку

Топ-новина
Топ-новина
pixabay.com

Вартість газу в Європі б'є рекорди – напередодні ціна 1 тис. кубометрів перевищила 800 дол. І, за словами аналітиків, блакитне паливо дорожчатиме. Вплине така ситуація і на гаманці українців.

Про причини здорожчання газу на європейському ринку та наслідки для України розповідаємо детальніше далі.

Скільки коштує блакитне паливо в Європі

Ціни на природний газ у Європі з постачанням на головному хабі Старого Світу – TTF у Нідерландах – у вівторок, 14 вересня, вперше в історії перевищили $830 за 1 тис. куб. м. Тільки протягом останніх двох тижнів ціна на блакитне паливо зросла на понад 30%. А від початку 2021 року – вартість газу стрибнула у понад 4 рази.

До того ж запаси природного газу на зимовий період в Європі та США виявилися значно меншими за середні показники за останні п'ять років, досягнувши критично низького рівня. Експерти припустилися думки, якщо настануть тривалі холоди, то ціни на газ в США можуть подвоїтися, а дефіцит палива в Європі стане серйозним. Брак газу в цьому регіоні може змусити весь світ платити за його постачання ще дорожче.

Новини за темою: Європі загрожує нестача газу взимку 2022 року, – Держдеп США

Причини здорожчання газу

Експерти вказують на декілька причин таких цінових коливань. Так, на думку молодшого аналітика DiXiGroup Андрія Урсти, призвели до збільшення вартості блакитного палива в Європі наступні чинники:

  • недостатній запас газу в європейських сховищах (станом на 8 вересня були на 25% меншими, ніж на аналогічну дату 2020 року, і це – найменший показник за останні 7 років);
  • відмова "Газпрому" бронювати додаткові потужності української ГТС, навіть попри планові ремонтні роботи на газопроводах "Північний потік-1" та "Ямал – Європа";
  • рекордний ріст в ЄС котирувань дозволів на вуглецеві викиди, які перетнули позначку в 60 євро за тонну. Таке здорожчання робитиме газ більш привабливою альтернативою вугіллю.

Однак деякі аналітики вбачають у діях Росії бажання через збільшення цін на газ швидко провести сертифікацію газопроводу "Північний потік-2" та запустити його роботу.

Британський економіст, експерт з питань України та Росії Тімоті Еш, поставив питання, чи Росія "маніпулює цінами на газ у Європі, щоб переконатись, що німецький регулятор схвалить сертифікацію "Північного потоку-2".

Фото з відкритих джерел

Політологиня-міжнародниця Вікторія Закревська також заявила, що зростання цін на газових біржах пов'язане безпосередньо з політикою РФ.

"Росія хотіла б скористатися тим дефіцитом, який є в газових сховищах сьогодні в різних європейських країнах. Незаповненість газових сховищ, плюс відмова здійснювати транзит через українську територію, – в результаті маємо ставку на відкриття "Північного потоку-2". Все це і провокує підйом цін. Жодна європейська держава не хоче переплачувати, до того ж "Північний потік-2" лобіювали німці, щоб ціна стала менше; умовно, щоб вона не виростала, і не доводилося купувати дорогий скраплений американський газ", – зазначила вона.

Аналітики вказують, що підвищення цін може призвести до пришвидшення процесу сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2". "Європа зголодніла за газом, особливо на тлі рекордоного зростання цін у регіоні перед зимою", – пишуть ЗМІ.

Новини за темою: Транзит газу в обхід України: Коли запрацює "Північний потік-2" і чи запрацює взагалі

Чого очікувати Україні

До котирувань європейських хабів прив'язані ціни на гуртовому ринку, тому вартість газу на "Українській енергетичній біржі" навряд чи буде зменшуватися, а скоріше зростатиме.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що для українців ціна на природний газ залишиться на колишньому рівні. Річний тариф буде діяти як мінімум до травня 2022 року.

"Ціна на газ зафіксована річним контрактом НАК "Нафтогазу" на рівні 7,96 гривні. Цей контракт діє до 1 травня наступного року, далі він буде переглядатися і пропонувати наступний річний контракт. У більшості газопостачальних компаній ціна також зафіксована в районі 8 гривень для побутових споживачів", – зазначив він.

При цьому, тарифи на доставляння газу на початку 2022 року можуть зрости. Нові тарифи на доставляння газу буде стверджувати НКРЕКУ. Зараз розглядають варіанти, як формувати ці ціни. Якщо за основу будуть брати ринкову ціну газу, то тариф на доставляння газу може виявитися дуже високим. Якщо тарифи на доставляння не підвищувати, тоді облгазам доведеться відбирати газ для своїх потреб з магістральних мереж.

Фото з відкритих джерел

Гірша ситуація, на думку експертів, буде з установами, які змушені купувати газ за ринковими цінами. Асоціація міст України вже звернулася до уряду з вимогою закріпити ціни для бюджетників на рівні 11,2 грн.

Новини за темою: В Україні фактично відсутній ринок газу, оскільки нині діє дві монополії, - Рева

Однак найбільше зростання цін на "блакитне паливо" відбивається на промислових споживачах, а це значить, що українці все одно відчують (і вже відчувають) на собі подорожчання товарів, в яких витрати на газ становлять важливу частину їх собівартості. Загальний вплив вартості газу на індекс споживчих цін – лише 2,2%, але в сукупності з іншими галузями його подорожчання – серед причин прискорення інфляції в II кварталі 2021 року.

Не вистачає і запасів блакитного палива в Україні. За словами народного депутата України, колишнього міністра з питань ЖКГ Олексія Кучеренка, брак блакитного палива – мінімум 10 млрд кубометрів. Ці об'єми доведеться купувати за ринковою ціною.

"Поки що уряд і "Нафтогаз" обіцяють з барського плеча, що вони втримають ціну для населення – 7,96 грн і для "Теплокомуненерго" – 7,42 грн. Але в мене дуже велике хвилювання. У нас на сьогодні найнижчі запаси в сховищах, які були за останні багато років. І тому буде головний ризик не стільки ціна, скільки його фізична наявність. Ось такий мій невтішний прогноз", – зазначив Кучеренко.

А зниження обсягів видобутку газу в Україні, на думку директора ExPro Consulting Геннадія Кобаля, призведе до того, що країна буде змушена купувати його за кордоном за рекордно високими цінами. Що позначиться на зростанні цін на блакитне паливо всередині країни.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.