Референдум, е-аукціони та головні ризики: Як в Україні готуються до відкриття ринку землі

Топ-новина
Топ-новина
Ілюстроване фото - Ринок землі Фото з відкритих джерел

Наразі більшість громадян виступає проти впровадження ринку землі

З 1 липня в Україні має відкритися ринок землі - це питання надзвичайно складне та викликає безліч дискусій. Влада обіцяє зробити процес купівлі-продажу землі простим та прозорим. Однак експерти наголошують, що ризики все ж лишаються.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Як Україна готується до відкриття ринку землі

Президент Володимир Зеленський підписав закон №2194 щодо проведення земельної децентралізації. Очільник країни зазначив, що у квітні 2021 року Рада нарешті ухвалила останні, ключові закони, потрібні для повноцінного старту прозорого ринку землі: закон № 2195, який впроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу угідь. Детальніше про нововведення можна дізнатися за посиланням.

Також було ухвалено закон № 2194, який "докорінно змінює землеустрій нашої держави і який називають "земельною Конституцією". За словами Зеленського, документ передбачає передачу земель державної власності за межами населених пунктів (окрім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. За його словами, це закон, який чітко закріплює, що продавати та купувати землю можуть виключно українці.

Варто зазначити, що станом на сьогодні у державній власності залишилося 750 тисяч га земель сільськогосподарського призначення. Раніше держава володіла 10 млн га землі. У 2018-219 роках місцевим громадам передано 1,7 млн га, у 2020-2021 роках - 2,3 млн га.

Новини за темою: Рада ухвалила закон, який автоматично надає власнику будинку право на земельну ділянку

Скільки коштуватиме земля

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що після запуску в Україні ринку землі упродовж 5-10 років її вартість може зрости від 2 до 5 разів.

Також керівник уряду висловив впевненість і наголосив, що з 1 липня "ми зобов'язані відкрити ринок і вчитися жити в ньому", бо це "точно збагатить нашу державу, економіку і наших людей".

Зараз вартість одного гектара землі в Україні оцінюють приблизно у 30 тис. гривень. За словами заступника голови Всеукраїнського аграрного ради Дениса Марчука, з кожним роком, як видно на прикладі європейських країн, земельні ділянки ростуть в ціні. "У Німеччині подекуди гектар коштує 50-60 тис. євро - такі ціни склалися за роки ринкових відносин. У найближчих наших сусідів ціна за гектар коливається від 10 до 15 тис. євро", - зазначив він.

Тож, експерти не радять українцям відразу продавати свої земельні наділи та почекатии більш вигідних пропозицій.

Новини за темою: Понад 120 тис. земельних ділянок зареєстрували кадастрові реєстратори Львівщини з початку 2020 року

Чи потрібен референдум щодо питання продажу землі

За словами голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, не виключається варіант, що доля вільного ринку землі в Україні вирішуватиметься на всеукраїнському референдумі.

"Якщо буде достатня кількість людей, які ініціюють це питання, то, може, так. Рівність перед законом. Якщо люди визначаться, що це питання потребує референдуму, влада повинна буде виконувати. Але всі закони, пов'язані з ринком землі, вже були проголосовані Верховною Радою. Я не думаю, що сьогодні це варто обговорювати. Але якщо так визначить український народ – влада повинна буде виконувати свої завдання та обов'язки перед людьми", - заявив спікер Ради.

Про необхідність проведення референдуму щодо ринку землі заявили і в партії "Батьківщина". Там переконані, що питання для голосування має звучати наступним чином: "Чи підтримуєте ви заборону продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна?".

Чи буде проведений референдум, наразі невідомо, однак, за результатами опитування, проведеного соціологічною групою "Рейтинг", 77% жителів підтримують референдум проти розпродажу сільськогосподарської землі, а 75% - мають намір взяти участь у ньому. При цьому, за впровадження ринку землі проголосували б 36%, проти - 64%. Дві третини проти, третина - за.

Новини за темою: КСУ не зможе зупинити земельну реформу, - глава Держгеокадастру

Ризики земельної реформи

Незважаючи на всі обіцянки та завірення влади щодо прозорості ринку землі, існують певні загрози. Експерти зазначили, що уряд завідомо вводить українців в оману, розповідаючи про перспективи земельної реформи. На сьогодні, за даними різних соціологічних опитувань, про продаж ринку землі знає невелика кількість людей. Ті, які знаходяться в селах – вони взагалі не знають про це. А ті, хто знає – більшість із них не розуміють це питання. Також ніхто не розуміє, яка буде реальна вартість землі.

На український ринок зайдуть різні холдинги та корпорації, швидше за все це будуть холдинги із західних країн, які будуть застосовувати нові технології для того, щоб мінімізувати працю людей, яка буде використовуватися при обробці цієї землі, тим самим ми отримаємо ще одну проблему з людьми – коли людям не буде де працювати. Так само, швидше за все, українська земля буде продана за копійки, а наслідки цього продажу будуть катастрофічними.

А у законопроєкті №2194, на думку експертів, є норма, яка дозволяє іноземним юридичним особам купувати та орендувати українську землю. Це означає, що маючи значний фінансовий ресурс, вони просто скуплять українські землі, а фермери, які сьогодні працюють на цій землі, залишаться і без землі, і без роботи.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.