Райради повертаються: Навіщо Києву додаткові чиновники та скільки це коштуватиме киянам

Повернення райрад ініціює і столична влада, і народні депутати

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Очільник Києва Віталій Кличко виступив з пропозицією відродити районні ради, які були повністю ліквідовані у 2010 році. Така ж пропозиція прописана в законопроєкті про місто Київ - столицю України.

Це питання намагалися вирішити в 2016 році, однак поки воно залишається в полі зору влади. До того ж, висловлюються припущення, що створювати райради не варто.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Навіщо Києву райради

Мер столиці Віталій Кличко ініціював розгляд Київрадою питання щодо створення районних рад в Києві. На думку очільника міста, повернення до районних рад – це посилення децентралізації та європейський шлях розвитку столиці.

Мер Києва Віталій Кличко пресслужба КМДА

Віталій Кличко привів декілька аргументів на користь повернення райрад:

  • По-перше, Київ занадто велике місто, щоб кияни могли особисто знати свого депутата, скаржитись та доносити ідеї. Адже кожен район міста – це спроможна громада з кількістю населення невеликого обласного центру, яка живе і розвивається. Депутати районних рад будуть на постійному зв’язку зі своїми сусідами, зможуть більш оперативно реагувати на їхні проблеми.
  • По-друге, більше представництва – більше прозорості. Запровадження районних рад дозволить киянам розуміти на що і як витрачаються бюджет в їх районі, та впливати на це.
  • По-третє, більше депутатів не означає більше витрат. Всі депутати районних рад будуть працювати на громадських засадах, тобто без заробітної плати. Так само як і депутати міської ради.

"Ці та інші аргументи розуміють кияни, адже за даними різних опитувань громадської думки біля 70% киян хочуть повернути районні ради", - розповів Кличко.

Новини за темою: У Києві зросте плата за проїзд у транспорті

Чи варто поновлювати райради

Діяльність районних рад у місті Києві припинили 31 жовтня 2010 року. У вересні того ж року Київська міська рада прийняла рішення про ліквідацію райрад. Відновити їх планували у 2016-му - на березень призначили вибори, однак вони не відбулися. Про другу спробу сформувати районні ради в Києві заговорили 2018 року, але навесні 2019-го в Київраді забракло голосів.

Про необхідність повернення райрад в Київ заговорили і народні депутати ще 2019 року. У липні – на початку серпня, одразу після парламентських виборів, один із нардепів від "Слуги народу", столичний мажоритарник Богдан Яременко зазначив:
"У Києві мають бути відновлені районні ради. Їм треба передати більшу частину міського бюджету, щоб люди в районах через своїх депутатів могли визначати пріоритети для витрачання грошей на потреби жителів району".

Згодом однопартієць Яременка Віталій Безгін заявив про розроблення нового законопроекту про столицю. Він передбачає розмежування посад мера та голови КМДА, а також відновлення райрад.

Паралельно в інформаційному полі велася суперечка про доцільність повернення рад у райони.

Приміром, Наталія Новак, уже екснардепка від БПП, переконана, що райради для нинішніх районів – "штучні утворення" й цілком вистачить об'єднань на місцях.
Безгін пояснив, що в Києві буде нове районування.

"Це буде саме принцип, коли управління наближене до кожного. Населення району буде в межах 60-80 тисяч, але то вже справа нової Київради. І це якраз буде зовсім інша модель взаємодії, що забезпечена адекватним законом".

Новини за темою: Тепло в Києві дорожчає: Скільки доведеться платити за комунальну послугу

Що передбачено в законопроєкті про столицю України

Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підтримав законопроєкт про столицю до другого читання. Законопроєкт №2143-3 ухвалили в першому читанні 3 жовтня 2019 року.

Основна мета документа – розмежувати повноваження міського голови і голови КМДА, щоб останнього призначав президент.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що його мета – "оптимізація системи органів місцевого самоврядування та виконавчої влади в столиці України місті Києві шляхом уточнення повноважень цих органів, а також закладення в систему управління столицею України ефективного механізму стримування і противаг, що унеможливлює узурпацію влади однією посадовою особою".

Фото з відкритих джерел

Зміниться система місцевого самоврядування, вона буде складатися з територіальної громади, мера, міськради, магістрату, райрад, виконавчих офісів районів та органів самоорганізації населення.

Законопроєкт передбачає створення нового виконавчого органу міськради – Київського магістрату, очолюватиме який мер. Функції КМДА обмежать адміністративним наглядом за рішеннями Київради, магістрату та мера. Також з'явиться колегія міської ради, яка буде дорадчим органом і готуватиме пропозиції і рекомендації для розгляду.

Замість районних адміністрацій, згідно із законопроєктом, в Києві будуть створювати районні ратуші – центри надання соціальних, адміністративних та інших послуг.

Відповідно до чинного закону, межі міста встановлюються Верховною радою за поданням міськради. Після ухвалення нового закону, це все так же робитиме Рада але за поданням Кабміну – відповідно до пропозицій міськради.

При цьому, у прикінцевих та перехідних положеннях закону відсутні жодні згадки про дати виборів. Питання виборів регулюється виборчим кодексом, а не законом про столицю.

За словами Віталія Безгіна, законопроєкт можуть розглянути у залі ВР у кінці листопада.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.