Повний гаманець монет: Як змінювався монетно-банкнотний ряд гривні у 2020 році – що зникло, а що з’явилося

Топ-новина
Топ-новина
Будівля Нацбанку України Фото - НБУ

Українські гроші цього року отримали новий дизайн

За останні кілька років зовнішній вигляд, зокрема, естетична складова, української національної валюти докорінно змінилася у порівнянні з 1990-ми, 2000-ми та 2010-ми роками.

Паперова гривня стала компактнішою, більш цупкою та захищеною, а також яскравішою, посівши місце поруч з найкрасивішими банкнотами світу. За цим стоїть тривала та кропітка робота розробників: дизайнерів, технологів та експертів із захисту від підробок. Гроші ж бо мають бути не лише гарними ззовні, а й добре захищеними від гіпотетичних підробок, бо якщо ні, то вони – не більше ніж стоси яскравого паперу.

Нацбанк попрацював на славу – застосувавши передові технології, фахівці оновили банкнотний ряд, зробивши його неприступним для підробок.

Далі розповідаємо, як національний регулятор змінював банкнотно-монетний ряд гривні у цьому році, які монети додав, а які відсіяв назавжди.

Які монети з’явилися і чому

У 2020 році Національний банк України продовжив оптимізацію поточного номінального ряду гривні, яка тривала з 2014 року. До того ж саме цими змінами регулятор фактично завершив оновлення монет і банкнот.

Протягом цього року НБУ ввів в обіг дві нові монети – номіналом 5 та 10 гривень. Вони мають поступово замінять паперові банкноти.

Насправді монета номіналом 5 гривень офіційно з’явилася в обігу 20 грудня 2019 року, але фактично українці змогли отримати її у руках вже у 2020 році. П’ятигривнева монета дещо більша за двогривневу і має десять граней. Діаметр монети – 22,1 мм, товщина – 2 мм, маса – 5,2 г.

5-гривнева монета НБУ

На аверсі монети номіналом 5 гривень всередині правильного десятикутника угорі зображено малий Державний Герб України, внизу – рік карбування – 2018, в обрамленні давньоруського орнаменту в три рядки написи: "УКРАЇНА / 5 / ГРИВЕНЬ" та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України. На реверсі монети всередині десятикутника бачимо зображення гетьмана України Богдана Хмельницького і круговий напис "БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ".

А вже 3 червня 2020 року в обіг ввели монету номіналом 10 гривень. Десятигривнева монета більша, товстіша і важча за п’ятигривневу. Її діаметр – 23,5 мм, товщина – 2,3 мм, маса – 6,4 г.

10-гривнева монета НБУ

На аверсі монети вгорі зображено малий Державний Герб України, внизу – рік карбування – 2018, в обрамленні давньоруського орнаменту в три рядки написи: "УКРАЇНА / 10 / ГРИВЕНЬ" та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.

На реверсі монети розміщено зображення гетьмана України Івана Мазепи та круговий напис "ІВАН МАЗЕПА".

Новини за темою: Грошові перекази в Україну перевищили рівень минулого року, – НБУ

Які монети зникли у 2020 році

Паралельно з введенням нових монет великого номіналу, зникла монета номіналом 25 копійок. З 1 жовтня 2020 року 25-копійкові монети перестали бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою. Їх повністю вилучили з обігу. Ця монета стала четвертою, яку НБУ вирішив вилучити – після 1, 2 та 5 копійок (їх вилучили у 2019 році).

Оновлений банкнотно-монетний ряд гривні забезпечує зручність готівкових розрахунків та економію коштів для держави. І ось у чому справа.

Для держави монети є вигіднішими, ніж банкноти. Заміна банкнот номіналами 5 та 10 гривень на монети дозволить державі зекономити майже 1 млрд гривень на друку, обробці і збереженні. Тривалість життя монет є значно вищою (20-25 років), ніж тривалість життя банкнот дрібних номіналів (1-2 роки).

Оновлені цього року купюри

З 25 лютого 2020 року в обігу з’явилися оновлені банкноти номіналом 200 гривень, а у грудні – оновлені 50-гривневі банкноти.

НБУ

Система захисту цих купюр була удосконалена, а їхній дизайн наслідує банкноти нового покоління гривні – номіналами 20, 100, 500 та 1000 гривень. До речі, дизайн 50 гривень був незмінним з 2004 року, а 200 гривень не змінювалися з 2007 року. Проте саме регулярне оновлення грошових знаків мінімізує ризик, що шахраям вдасться їх підробити.

У Національному банку стверджують, що сучасна система захисних елементів української гривні перебуває на одному рівні із системами захисту євро та долара США. Завдяки цьому рівень підробки українських грошей низький.

Оновлені 50 гривень НБУ

Обидві оновлені банкноти мають посилений захист: покращено рельєфність елементів друку, зокрема елементу для людей з вадами зору; змінено і удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист, серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти.

Оновлені 200 гривень

НБУ

На оновленій 200-гривневій банкноті використано два інноваційні захисні елементи. Це оптично-змінний елемент SPARK (виконаний у вигляді стилізованого зображення водяної лілії, що має поступово змінювати колір під час зміни кута нахилу банкноти) та "віконна" захисна стрічка (містить зображення номіналу та графічного знаку гривні) – якщо змінювати кут нахилу банкноти, змінюється напрям руху її фонового зображення.

Новини за темою: У НБУ пропонують скасувати податок на доходи з депозитів

Які купюри зникли у 2020 році

З 1 жовтня 2020 року усі банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестали бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою та були вилучені з обігу.

Протягом року Національний банк активно виводив з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року.

Банкноти номіналами 5 та 10 гривень попередніх років випуску не будуть спеціально виводити з обігу. Поступово вони зникнуть через природне зношення і заміняться в обігу на монети і оновлені банкноти.

Пам’ятні монети 2020 року

У жовтні Нацбанк України ввів в обіг пам'ятну монету "Передова" номіналом 5 гривень.

Пам`ятна монета "Передова" НБУ

На аверсі розміщено назву "Передова", обіч якої зображення воїна та медика. На реверсі монети розміщені малий Державний Герб України, номінал, напис "Україна", "Разом", зображення двох рук, які демонструють жест V та логотип Банкнотно-монетного двору. Монета випущена накладом 45 тисяч штук.

За кілька днів НБУ ввів в обіг пам'ятну монету, присвячену Амет-Хану Султану, – кримськотатарському льотчику-асу часів Другої світової війни, випробувачу, національному герою кримськотатарського народу.

Пам'ятна монета, присвячена Амету-Хану Султану Національний банк України

Двічі Герой Радянського Союзу Амет-Хан Султан здійснив 603 бойові вильоти, особисто збив 30 (один із застосуванням повітряного тарана) і в складі групи – 19 літаків ворога. Від 1946 року – льотчик-випробувач, що протестував понад 100 типів літаків.

А з 1 грудня 2020 року НБУ ввів в обіг ще дві пам'ятні монети: "Місто Слов’янськ" у серії Стародавні міста України та "Самійло Величко" у серії Герої козацької доби.

Пам'ятна монета "Місто Слов'янськ" номіналом 5 гривень Національний банк України

5-гривнева монета "Місто Слов’янськ" присвячена місту, розташованому на р. Казенний Торець, біля Торських соляних озер. Монета випущена накладом 35 тис. штук.

Пам'ятна монета "Самійло Величко" номіналом 10 гривень Національний банк України

10-гривнева монета "Самійло Величко" присвячена козацькому літописцю, автору фундаментального історичного трактату, що висвітлює події української історії середини XVII – початку XVIII ст. Монета випущена накладом 3 тис. штук.

Новини за темою: "Коник", "Пташка" і "Гультяї": Нацбанк запустив в обіг набір пам’ятних монет "Яворівська забавка"

Що далі

Після повного завершення процесу вилучення дрібних монет і введення в обіг банкноти нового номіналу номінальний ряд гривні скоротиться із 17 до 12 номіналів. У ньому залишиться 6 номіналів монет (10 і 50 копійок, 1, 2, 5, 10 гривень) та 6 номіналів паперових банкнот (20, 50, 100, 200, 500, 1000 гривень).

До речі, якраз ряд з 11-13 номіналів є найбільш вживаним у провідних країн світу – США, Канаді, Великій Британії, Данії, Швейцарії.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.