Повна перемога, життя з вірусом чи масштабний спалах: Ймовірні сценарії розвитку пандемії COVID-19

Експерти радять запастися терпінням, адже пандемію швидко побороти не вдасться

Топ-новина
Топ-новина
COVID-19 в Україні Фото з відкритих джерел

Світ стоїть на порозі третьої хвилі коронавірусу – кількість інфікованих збільшується. І в Україні простежується світова тенденція. Експерти прогнозують, що пандемію не вдасться побороти ще декілька років.

Як розвиватиметься ситуація з коронавірусом у світі та України розповідаємо детальніше.

Що з коронавірусом в Україні

Цього тижня темпи поширення COVID-19 в країні пришвидшились – приріст хворих щодня сягає декількох тисяч. Збільшилась і кількість летальних випадків від ускладнень, спричинених коронавірусною хворобою.

Однак, станом на 14 вересня, в МОЗ повідомили, що третя хвиля пандемії коронавірусу в Україні ще не почалася. За словами головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, восьмий тиждень поспіль спостерігається поступове зростання кількості хворих і ускладнення епідемічної ситуації.

"Одужали набагато менше, і це призводить до того, що медична система поступово заповнюється. Темп приросту – це +3% кожного дня. Це не початок ще хвилі, тобто ситуація є контрольованою", – роз'яснив він.

За словами санлікаря, третя хвиля спостерігатиметься в Україні в листопаді, тоді ж готуються запровадити суворий карантин." Рішення про локдаун, про червону зону ухвалює місцева влада. Але залишається можливість загальнонаціонального локдауну, якщо буде перевищення захворюваності у більшості регіонів", – зазначив Ігор Кузін.

Новини за темою: Серед госпіталізованих з COVID на Харківщині майже немає вакцинованих, – ОДА

Скільки триватиме пандемія в Україні та світі

У МОЗ зауважили, що цього року коронавірус побороти не вдасться, адже кожного місяця з'являються нові штами.

"Це буде тривати принаймні ще кілька років. Від двох до п'яти. Поки не з'явиться якась загальна світова стратегія профілактики у вигляді або універсального щеплення, або лікування", – припустився думки Ігор Кузін.

Тож, побороти хворобу в окремій країні досить складно. На думку європейських експертів, успіх чи невдача в боротьбі з коронавірусом залежатиме від трьох основних чинників:

  • наскільки швидко вдасться провести вакцинацію – як в окремих країнах (різного рівня добробуту), так і в масштабах всієї планети;
  • як саме вірус мутуватиме – наскільки небезпечними виявляться нові (які поки що не з'явилися) варіанти;
  • наскільки чітко усі люди – як щеплені, так і нещеплені – будуть виконувати рекомендації влади й дотримуватись необхідних обмежувальних заходів.

Українська правда

Вчені спрогнозували чотири можливі сценарії "потенційних розв'язок епідемії COVID-19":

Повне викорінення. Він передбачає, що медикам вдасться остаточно знешкодити COVID-19, як це зробили з вірусом натуральної віспи.

Усунення інфекції – тимчасове зниження кількості хворих у конкретній країні до нуля шляхом масової вакцинації та суворої системи обмежувальних заходів – по суті, повного закриття кордонів та ізоляції від зовнішнього світу.

Життя з вірусом – розроблені вакцини (а радше їхні майбутні модифікації) й надалі захищатимуть лише від тяжкого перебігу COVID-19 та летальних наслідків. В таких умовах там, де вакцинованих багато, вірус більше не становитиме смертельної небезпеки, і фактично COVID-19 перетвориться на сезонну застуду.

Масштабний спалах. Цей варіант найбільш вірогідний, якщо значна частина населення планети не вакцинується – через проблеми з доступністю вакцини, медичні протипоказання, низький імунітет чи просто через особисте небажання. У такому випадку вірус продовжить стрімко поширюватись і мутувати.

Новини за темою: В Україні посилять відповідальність за підробку COVID-сертифікатів та довідок, - МОЗ

Скільки щеплень потрібно буде зробити

Одним із відносно ефективних засобів захисту від коронавірусу наразі вважають вакцинацію. Однак рекомендованих двох доз препарату може не вистачити для запобігання поширенню нових штамів COVID-19. І в деяких країнах дозволили використання третьої дози вакцини, попри те, що ВООЗ закликала ухвалити мораторій на ревакцинацію до 2022 року.

Детальніше, які країни дозволили робити третє щеплення проти коронавірусу, можна дізнатися за посиланням.

В Україні не вважають за потрібне використовувати третю дозу. "Зараз багато дискусій з приводу того, як ревакцинувати населення. Є лише декілька заяв фармкомпаній, що бустерна доза викликає більшу імунну відповідь. Але це лише заяви. Немає достовірних статей у наукових журналах, немає офіційних позицій міжнародних організацій, що бустерна доза є рекомендованою чи буде обов'язковою", – зазначив головний санітарний лікар.

За його словами, основна стратегія – це ревакцинація через рік.

Новини за темою: В Україні дозволено комбінування вакцин Moderna та Pfizer, – МОЗ

Коли українці знімуть маски

А ось масковий режим в Україні триватиме ще довго. Ігор Кузін припустився думки, що маски залишаться, можливо, до останніх днів подолання пандемії у світі.

Фото з відкритих джерел

"Маски є доволі ефективним профілактичним засобом до всієї групи гострих респіраторних вірусних інфекцій. Маски рекомендовані у закритих приміщеннях і навіть для вакцинованих людей. Це простий та ефективний механізм захисту. Взимку вони захищають і від грипу", – розповів чиновник.

*****

Експерти радять запастися терпінням, адже пандемії ніколи не закінчувалися швидко. Додають: це тривалий виснажливий процес, що тягне за собою великі втрати – як людські, так і економічні. Тож, наразі єдиним шляхом захисту від коронавірусної хвороби є вакцинація.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.