Поцілувати пам’ятник, пробігти голяка та закликати "халяву": Як у світі відзначають Міжнародний день студента

Топ-новина
Топ-новина
День студента
17 листопада для багатьох студентів є найвеселішим святом Фото з відкритих джерел

Цей день має глибоку історію та цікаві традиції – у різних кранах вони різні

17 листопада у світі відзначають Міжнародний день студента. Для всіх студентів це веселий, безтурботний, радісний і галасливий день, коли можна погуляти, покепкувати та розважитися. Проте насправді історія студентського свята не надто весела і легка, якщо заглибитися в історичний контекст.

Далі розповімо, коли та за яких обставин виникло найголовніше свято студентства всього світу.

Міжнародний день студента: історія

Студентське свято бере свій початок з жовтня 1939 року – початок Другої світової війни у Європі, німецька окупація, людські жертви, розстріли та бої.

У цих умовах Чехословаччина, вже окупована німецькими військами (як і вся Європа), 28 жовтня мала відзначити 21-у річницю створення Чехословацької республіки.

Того дня празькі студенти та викладачі організували мирну ходу на честь святкування становлення своєї держави. Проте німецьке командування, котре на той час вже захопило Чехословаччину, не схотіло давати людям можливість збиратися разом у великі групи,  тож було вирішено розігнати масову демонстрацію. У процесі вуличних сутичок між чехами та німцями був розстріляний – спеціально чи випадково – студент медичного факультету Ян Оплєтал. Саме йому і судилося стати символом боротьби студентства за свою свободу.

Яна Оплєтала ховали 15 листопада. Ані друзі, ані родичі не могли припустити, що церемонія стане такою людною. Сотні людей прийшли провести студента в останню путь. Поступово похоронна хода стала нагадувати своєрідну акцію протесту. Того дня десятки демонстрантів були арештовані німцями, що стало початком гонінням студентства.

За два дні почалися масові погроми студентів, а усі без виключення чеські вищі навчальні заклади були закриті аж до кінця війни. 17 листопада німецькі військові почали арештовувати студентів – прямо у кімнатах їхніх гуртожитків заарештували 1200 осіб. Їх згодом відправили до концтабору Заксенхаузен, а дев'ятьох з них стратили у в'язницях Праги.

Ці криваві події стали темню сторінкою в історії Чехословаччини, проте ознаменували собою зародження такого дня як День студента. Річ у тім, що на знак вшанування пам’яті загиблих студентів на Всесвітньому конгресі студентів 17 листопада 1939 року було проголошено Міжнародним днем студента.

Новини за темою: Міжнародний день студентів, початок Різдвяного посту та два зорепади: Головні свята та астрономічні явища листопада-2021

День студента у світі

Пройшло майже 80 років і сучасний День студента перестав бути сумним та траурним. Тепер це радше привід повеселитися, погуляти та відсвяткувати. 17 листопада перетворилося для студентів всього світу на радісне свято. Студенти влаштовують концерти, вечірки, квартирники, збираються великими галасливими компаніями, танцюють, слухають музику, пригощаються та нерідко гуляють всю ніч.

США. У американських студентів своя історія Дня студента і вона не пов’язана з Чехословаччиною. Приміром, у Гарвардському університеті ще з давніх часів кожного лютого проводили так званий карнавальний День студента. Фактично це було театралізоване свято Hasty Pudding – воно отримало назву на честь страви, яку готували до зборів студентського клубу аж з 1795 року.

Гарвард
Гарвардський університет Фото з відкритих джерел

Також у студентів Гарварду традиція на День студента, яка допомагає успішно скласти сесію. Потрібно взяти участь в опівнічному масовому "голому марафоні" Primal Scream біля пам'ятника Джону Гарварду. Повністю роздягнені студенти мають пробігти одне коло по Гарвард-Ярду під музичний супровід університетського оркестру.

Греція. У цій країні день студента не є радісним днем. Це скоріше сумна дата. Цей день має назву Політехнео, і по суті є річницею придушених студентських протестів 1973 року проти військових "чорних полковників".

Греція
День студента у Греції Фото з відкритих джерел

Тоді сотні студентів були заарештовані, понад 20 осіб було вбито, а понад тисячу травмовано чи поранено. Після відновлення демократичного уряду жертв Політехнео стали називати мучениками, тому День студента приурочений до вшанування їхньої пам’яті. 17 листопада греки приносять вінки до могил і пам’ятників учасників тих подій.

Польща. Свято студента у Польщі – це фактично цілий тиждень, що зветься Ювеналія і припадає на середину травня. Конкретної дати святкування немає – студенти гуляють сім днів перед літньою сесією.

Польща
День студента у Польщі Фото з відкритих джерел

Вони поводяться невимушено і навіть легковажно: костюмовані вечірки, алкоголь, танці, співи, купання у фонтанах, лазіння по деревах. Цікаво, що і 17 листопада поляки також святкують як День студента. 

Франція. Французькі студенти не мають конкретної дати святкування, але всі добре знають про Gala, тобто день "урочистого прийому". Студенти самі обирають день святкування, яке завершується галасливими вечірками.

Німеччина. Для студентів Німеччини у цей день скасовують заняття, замінюючи їх на спортивні змагання. Також цього дня влаштовують дискотеки та вечірки надворі.

Цікаву традицію має Геттінгенський університет, де перед головним корпусом стоїть пам'ятник Лізі – героїні казок братів Грімм. Першокурсники вірять – якщо поцілувати Лізу у щічку, то закінчиш університет на відмінно. Через те, що заледве не кожен студент почав цілувати Лізу, пам'ятник руйнується. Тому влада офіційно заборонила цілувати Лізу та ввела штраф для тих, хто торкається її.

Україна. Цікаво, що у нас святкують два студентські дні. Перший – традиційний у всьому світі Міжнародний (17 листопада), а другий – 25 січня, на Тетянин день. Перше свято офіційно закріплено Указом Президента від 16 червня 1999 року. Тоді як 25 січня день студентства святкували за старою, ще царською, а потім радянською традицією.

Польща
Українські студенти не проти гарно погуляти цього дня Фото з відкритих джерел

Українські студенти влаштовують вечірки в університетах, квартирники у гуртожитках та дискотеки. Також ми маємо низку веселих студентських забобонів. Приміром, на День студента не можна читати конспекти, бо "іспит пройде складно", ба більше – його можна навіть не скласти! Ну і звісно, традиційно студенти кличуть "халяву". Опівночі на День студента треба висунути у вікно руку із заліковкою та тричі голосно крикнути: "Халяво, прийди!". Найсмішніше (і найстрашніше), що ідеальна відповідь з темряви має бути такою: "Вже йду. Став чайник". 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.