Покращення умов ув'язнення в Україні: Які норми пропонують ухвалити Раді і чому

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Компенсація за неналежні умови тримання під вартою може слугувати скороченням терміну ув'язнення

Кабінет міністрів вніс у Верховну Раду два проєкти про зміни в законодавство щодо заходів з відновлення прав засуджених. Проєкти зареєстровані під №№5652-5653. Ініціатором проєктів законів виступив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Один документ прописує механізми звернення до спеціальної комісії зі скаргою на неналежні умови тримання під вартою. Інший - компенсаційні заходи у разі порушення законодавства.

Про деталі запропонованих проєктів законів розповідаємо далі.

Як поскаржитися на неналежні умови

У пояснювальній записці до законопроєкту №5652 від 11.06.2021 року вказано, що Європейський суд своїм рішенням вказав Україні на необхідність вжиття комплексних заходів для вирішення структурної проблеми, зокрема покращення матеріально-побутових умов тримання під вартою, а також впровадження у національне законодавство ефективних превентивних та компенсаційних засобів юридичного захисту у зв’язку з неналежними умовами тримання під вартою.

Документом пропонується встановити механізм та заходи припинення тримання осіб, взятих під варту та засуджених до позбавлення волі, у неналежних умовах. Так, законопроєктом закріплюється право засуджених та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах. Якщо це право буде порушено, то вони зможуть звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань. У разі незгоди з рішенням вказаної комісії його можна буде оскаржити у суді.

У документі прописаний механізм звернення до комісій з розгляду скарг:

1. Особа, взята під варту, засуджений, член сім’ї або близький родич, захисник мають право звернутися із заявою про тримання у неналежних умовах до адміністрації місця попереднього ув’язнення, установи виконання покарань.

2. Установа невідкладно надсилає цю заяву до комісії з розгляду скарг. Вона розглядає заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання заяви та надсилає рішення засудженому.

3. У десятиденний строк після отримання відповідної заяви члени комісії з розгляду скарг мають повноваження відвідати установу попереднього ув’язнення чи виконання покарань та вивчити стан дотримання адміністрацією умов тримання.

Новини за темою: В'язниці на вагу золота: Навіщо розпродадуть українські тюрми і коли з молотка піде перша

Яка компенсація передбачена засудженим чи взятим під варту

У законопроєкті №5653 від 11.06.2021 року прописані компенсаційні заходи якщо особу утримують під вартою в неналежних умовах. Згідно з проєктом, строк покарання, після якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, можуть скоротити на строк, протягом якого особа трималася у неналежних умовах.

Якщо встановлено факт тримання особи у неналежних умовах в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань, то невідбута частина покарання може бути замінена більш м’яким покаранням чи скорочується на строк, протягом якого ув'язненого тримали у неналежних умовах.

Крім того, закон надає можливість зняття судимості до закінчення визначених законом строків у разі тримання особи у неналежних умовах.

Документ надає право ув'язненому протягом шести місяців з дня відбуття покарання у виді арешту або позбавлення волі звернутися з клопотанням до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого він проживає, про встановлення факту та строку тримання у неналежних умовах.

Новини за темою: В Україні вперше продають колишню в'язницю

*****

Вказані законопроєкти подані на ознайомлення у профільні комітети. Щоб вони стали законами та набули чинності їх мають ухвалити у другому читанні на пленарному засіданні Верховної Ради, підписати спікер парламенту та президент України, а також опублікувати у друкованому ЗМІ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.