Податкова реформа в Україні: Як хочуть збалансувати бюджетні надходження та чому експерти проти

Проти запропонованого законопроєкту категорично виступила Європейська бізнес-асоціація

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Кабмін має намір урегулювати оподаткування в Україні - відповідний проєкт закону зареєстрували в Раді на початку червня. Документом пропонується встановити нові податки, а також збільшити існуючі. Українські та міжнародні експерти дещо стривожені законопроєктом і просять його доопрацювати або навіть скасувати.

Про запропоновані зміни в податковій галузі та ймовірні наслідки ініціативи детальніше з матеріалі "Першого Незалежного".

Які зміни принесе законопроєкт № 5600

Мета законопроєкту № 5600 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень" – підвищення ефективності використання економічних ресурсів України та усунення прогалин чинного законодавства для збалансованості бюджетних надходжень. Проте це доволі загальне пояснення, і воно вимагає деталізації.

Законопроєкт фактично має на меті збільшити усі податки і пропонує ввести більшість ініціатив уже з 1 липня цього року. При цьому варто пам’ятати, що Кабмін зовсім нещодавно прийняв Стратегію-2030, яка гарантує, що податки для бізнесу не зростатимуть.

Уряд пропонує такі новації в оподаткуванні в Україні:

Плата за землю. Документ пропонує скасувати мораторій на індексацію нормативної грошової оцінки для всіх земель, крім сільськогосподарських угідь, яка використовується для цілей оподаткування плати за землю. Приміром, це стосується земель водного фонду: внутрішніх водоймищ, озер, ставків, водосховищ; земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення.

Надмірне підвищення коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель автоматично спричинить ріст орендних ставок на землю і стане тягарем і для малих, і для середніх, і для великих підприємців.

Законопроєкт пропонує скасувати пільги з оплати оренди землі, закріпленої за установами науки, які утримуються за рахунок державного або місцевого бюджетів, за умови нецільового її використання. Незрозумілим залишається механізм визначення статусу "нецільового використання". Не виключено, що це може стати лазівкою для корупції на місцях.

Податок на додану вартість (ПДВ). Кабмін пропонує оподатковувати операції з продажу новозбудованих квартир та/або будинків.

Також законопроєкт передбачає збільшити податок на доходи фізичних осіб від продажу третього і наступних об’єктів нерухомості - з 5% до 18%. Чинні ставки ПДФО для продажу протягом року першого об’єкту нерухомості (0%) і другого об’єкту (5%) не змінюватимуть.

Ця норма має змусити агентства та компанії, що скуповують квартири у новобудовах і перепродають, платити більше податків або зменшувати свій торговий оборот.

З одного боку, це непогане правило, яке, втім, може обернутися і проти звичайних громадян–фізичних осіб, котрі купують квартиру для себе та для здавання в оренду. Сплачуючи більші податки, власники підвищать ціни на оренду житла на 10-20%. За квартиру вартістю $100 тисяч потрібно буде реально сплатити на $20 тисяч більше.

Також документ пропонує ввести оподаткування податком на додану вартість операцій з реалізації Національним банком дорогоцінних металів фізичним і юридичним особам.

Податок на прибуток підприємств. Новий законопроєкт пропонує обкладати податком фінансову допомогу, надану пов’язаними особами. Документ передбачає збільшення фінансового результату (тобто чистого прибутку) на суму фінансової допомоги (наприклад, дотації від держави).

Екологічний податок. У законопроєкті прописано збільшення ставок екологічного податку за викид забруднюючих речовин у воду – в 1,6 рази. До 2029 року пропонується підвищити цей податок увосьмеро. За викиди двоокису вуглецю (СО2) – з 10 грн/т до 30 грн/т, за відходи для підприємств гірничої промисловості – з 0,49 грн/т до 1,5 грн/т.

Акцизний податок. Нововведення стосуються введення акцизу на продаж електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії. Документ виключає електроенергію ВДЕ з групи товарів, на які не поширюється акциз. Це призведе до введення акцизного податку на "зелену" електрику на рівні 3,2%.

Відповідальність за несвоєчасне подання податкових накладних. Законопроєкт пропонує штраф у розмірі 40% від суми ПДВ накладної у разі порушення терміну реєстрації на 61-180 днів, а у разі порушення терміну реєстрації на 181+ днів – штраф у розмірі 50% суми ПДВ.

До того ж органи контролю зможуть отримати право клопотати про позбавлення права виїзду за кордон керівника підприємства, котре "прострочило" борг до повного його погашення.

Новини за темою: Збільшення податку при продажу нерухомості: Як і чому нардепи хочуть перекроїти Податковий кодекс України

Міжнародні експерти про нову податкову реформу

Передусім варто відзначити, що законопроєкт №5600 розробляли і подавали не без порушень. Реєстрація податкового законопроєкту певним чином порушує законодавство. Справа у тім, що зміни до податкового законодавства відповідно до принципу стабільності не мають приймати пізніше, ніж за шість місяців до нового бюджетного періоду. Але у цьому випадку маємо ігнорування норм законодавства.

Проти документу категорично виступила Європейська бізнес-асоціація, закликавши парламент України відкликати законопроєкт №5600, бо його норми можуть призвести до порушення стабільності податкового законодавства.

Виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Анна Деревянко зазначила, що цей законопроєкт є прагненням не стимулювати розвиток економіки та бізнесу, а будь-якою ціною закрити "діру" у бюджеті шляхом збільшення ставок податків.

У бізнес-асоціації певні, що недоотримання бюджетом податків означає, що в Україні існує тіньова економіка та відсутні рівні правила гри. Саме з цим потрібно боротися, а не ухвалювати "проблемні" законопроєкти, які можуть завести вітчизняну економіку у ще гірші умови.

Бізнес-спільнота ознайомилася із законопроєктом №5600 ще до його реєстрації у парламенті і надала свої поправки, які не дозволяють документу нашкодити бізнесу України. Але врахували лише кілька пропозицій.

Своєю чергою, Американська торгова палата також закликала відхилити документ взагалі через загрозу збільшення фіскального тиску на бізнес, негативного впливу на економіку та погіршення інвестиційного клімату в Україні.

Аграрні асоціації України, що входять до Всеукраїнського аграрного форуму, також проти законопроєкту № 5600. Він є небезпечним і дискримінаційним відносно агровиробників та економіки загалом.

Тим часом заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов підкреслив, що ключова проблема вказаного документа у тому, що мінімальне податкове навантаження насправді не є мінімальним – на рівні 5% від нормативно-грошової оцінки землі.

Новини за темою: Податкова амністія: Що насправді приховано за ініціативою влади

*************

Поки що документ ретельно опрацьовують у парламенті, і дата голосування за нього невідома. Можливо, аргументи, обурення і тиск з боку експертів: економістів, фінансистів і представників агробізнесу - таки вплине на законотворців, і вони відмовляться від ідеї ухвалювати законопроєкт. А можливо, буде розроблений альтернативний документ, у якому врахують обґрунтовані зауваження українського бізнесу - і наслідки будуть не такими небезпечними для економіки та непідйомними для бізнесу.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.