Податкова амністія в Україні: Хто та як може задекларувати майно і які гарантії передбачені

Українцям дозволили не декларувати криптовалюту

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

З 1 вересня в Україні стартувала кампанія з добровільного декларування активів – податкова амністія, яка дозволить громадянам вивести свої статки із тіні та уникнути покарання. Однак декларувати потрібно не все майно, а декому заборонено подавати декларацію.

Про умови одноразового добровільного декларування розповідаємо детальніше.

Головна мета кампанії

Податкова амністія дозволить громадянам, які ухилялися від сплати податків, відкрити свої справжні статки та доходи, уникнувши при цьому покарання.

Основна його мета – детінізація економіки шляхом декларування активів. Документ передбачає проведення одноразового добровільного декларування активів фізичних осіб. Вони мають сплатити одноразовий збір:

 • 5% – щодо активів, розміщених на рахунках українських банків. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6% зі сплатою податкового зобов'язання трьома рівними частинами щорічно;
 • 9% – для розміщених за кордоном. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 11,5% зі сплатою податкового зобов'язання трьома рівними частинами щорічно;
 • 2,5% – щодо вартості держоблігацій, з терміном обігу більше ніж 365 днів без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021-го до 31 серпня 2022 року до подання добровільної декларації. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 3% зі сплатою податкового зобов'язання трьома рівними частинами щорічно.

Детальніше про умови проведення податкової амністії в Україні можна дізнатися за посиланням.

Новини за темою: НБУ пояснив порядок одноразового декларування

Як задекларувати майно

У Міністерстві фінансів України розповіли, що декларування буде відбуватися шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі "Одноразова (спеціальна) добровільна декларація".

Задекларувати майно можуть наступні категорії громадян:

 • Фізичні особи – резиденти, у тому числі самозайняті особи.
 • Фізичні особи – нерезиденти України, які на момент отримання об'єкту декларування були резидентами і які є чи були платниками податків.

Заборонено подавати декларації:

 • Малолітнім/неповнолітнім або недієздатним особам, або особам, дієздатність яких обмежена.
 • Особам, щодо яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції.
 • Особам, які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, що визначають чи визначали правові та організаційні засади у сфері запобігання корупції (крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади).

Декларуванню підлягає рухоме та нерухоме майно, валютні цінності та інші об'єкти.

Державна податкова служба

Що не потрібно вказувати в декларації

Не всі майнові цінності потрібно вносити в декларацію. Не оподатковуватимуть:

 • квартиру площею до 120 кв. м;
 • будинок площею до 240 кв. м;
 • технічні споруди площею до 60 кв. м;
 • земельні ділянки – у межах норм безплатної приватизації.

Державна податкова служба

До того ж можна не декларувати криптовалюту. "Зважаючи на те, що на сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею, то підстав для її відображення декларантом в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації немає", – розповіли в Державній податковій службі.

Не можуть бути суб'єктами декларування:

 • Активи фізичної особи, які належать декларанту, стосовно якого розпочато досудове розслідування або судове провадження щодо таких активів за ознаками кримінальних правопорушень.
 • Кошти в національній та іноземній валютах, які на дату подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації перебувають у готівковій формі.
 • Активи декларанта, які обліковуються (знаходяться) на рахунках фінансових установ та/або розташовані (зареєстровані) на території країни, визнаної державою-агресором згідно із законом, чи мають джерела походження з такої країни.

Новини за темою: Зеленський наклав вето на закон щодо брехні у деклараціях

Переваги для декларанта

Надання одноразової добровільної декларації має певні переваги для декларанта та надає гарантії, серед яких відсутність податкової перевірки щодо джерела отримання декларантом чи фізичною особою доходів.

Державна податкова служба

*****

Податкова амністія в Україні триватиме рік – до 1 вересня 2022 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.