Пластик під заборону: Як планують відмовитися від пластикового посуду в Україні та до чого прийшли у Європі

Пластикові гранули пропонують замінити на гранули з кукурудзяного крохмалю, які є повністю біорозкладними

Топ-новина
Топ-новина
Pixabay.com

Постійне використання пластику у світі – актуальна проблема, яка набуває загрозливих масштабів. Це матеріал забруднює планету та зменшує популяцію тварин. Багато країн розглядають можливості заміни пластику на більш органічний матеріал. Переймаються цим питанням і в Україні. В уряді напрацьовують варіанти заборони використання пластикового посуду. Раніше ухвалили рішення про обмеження обігу пластикових пакетів.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Чому Україна відмовляється від пластику

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України пропонує нову концепцію заборони та обмеження обігу і виробництва пластикової продукції одноразового використання. Очільник міністерства Роман Абрамовський розповів, що відомство працює над відповідним законопроєктом.

Головною метою заборони деяких пластикових виробів є зменшення забруднення навколишнього середовища. За його словами, лише 9% пластику, який було вироблено за всю історію людства, було перероблено, 12% виготовленого людством пластику було спалено – за енергоємністю пластик дорівнює нафті. А весь інший пластик, який було виготовлено промисловістю, наразі забруднює планету. 68% забруднення у Чорному морі – пластик, від якого гинуть тварини та птахи. У 9% досліджених птахів вчені знаходили у шлунку пластик.

Радіо Свобода

Також, таке рішення, за словами очільника відомства, гармонійно поєднується із європейським законодавством. "Зараз іде перегляд угоди про Асоціацію, можна певні речі додати, прибрати, і ми б хотіли додати виконання цієї директиви (у країнах ЄС з липня 2021 року увійшла в силу директива про заборону пластику одноразового використання, – ред.)", – зазначив він.

Новини за темою: У Китаї розробили пластик, який розкладатиметься на сонці за короткий термін

Що відомо про майбутній законопроєкт

Наразі проєкт закону розробляють – його планують зареєструвати у Верховній Раді у жовтні поточного року. А через рік після ухвалення документу пропонується повна заборона виробництва, ввезення та введення в обіг на території України одноразових виробів з пластику, для яких вже є альтернатива.

Замінити пластикові гранули мають намір на гранули з кукурудзяного крохмалю, які є повністю біорозкладними. За словами міністра, з цього матеріалу можна робити ті самі вироби, що і з пластику. При цьому, переорієнтація виробництва на нові матеріали не вимагатиме суттєвих капіталовкладень і цілком реальна протягом року.

Також, за словами посадовця, замість одноразового пластику можна використовувати дерев'яне столове наряддя, виготовлене з відходів лісопереробного виробництва.

Також у проєкті закону передбачається повна заборона виробництва одноразових виробів з оксибіорозкладного пластику, який є дуже небезпечним для довкілля, адже розкладається на дуже дрібні часточки, що проникають усюди й отруюють тварин, птахів і все довкілля.

Біорозкладаний пластиковий кухонний посуд. Фото: wikipedia.org

Окрім цього, планується повна заборона посуду із пінополістиролу, адже цей матеріал ніяк не переробляється і не розкладається.

А ось на товари, від яких поки немає можливості відмовитися (вологі серветки, гігієнічні засоби, дитячі памперси, фільтри до сигарет і, власне, самі фільтри), буде запроваджено обов'язкове маркування з інформацією про матеріали, з яких вони виготовлені. "Також виробник цих товарів буде зобов'язаний певну частину продукції використовувати для вторинної переробки", – наголосив Абрамовський.

Він додав, що для ФОПів пропонується штраф за виготовлення і розповсюдження пластикових виробів від 17 до 51 тис. грн, при повторному порушенні – від 85 до 170 тис. грн.

Новини за темою: В ООН боротимуться із забрудненням водойм та світового океану пластиком

Заборона пластикових пакетів в Україні

Відмова від пластикового посуду – це уже другий крок країни до зменшення забруднення навколишнього середовища. 1 червня поточного року народні депутати ухвалили проєкт закону про обмеження обігу пластикових пакетів. 10 червня документ 1489-IX набрав чинності. Однак більшість його положень почнуть працювати через 6 місяців, а заборона на поширення пакетів і покарання – через 9 місяців.

Документом забороняється використання:

 • надлегких пластикових пакетів;
 • легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм;
 • оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів.

При цьому винятком стануть пластикові пакети, обмежені величиною (225х345х450 мм), що використовуються для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів, для яких пакет є первинною упаковкою (діє до 1 січня 2023 року).

Згідно з законом, розповсюдження пластикових пакетів каратиметься штрафом від 1700 до 3400 гривень. За повторне порушення стягуватиметься штраф від 3400 до 8500 гривень.

Пластик під забороною в Європі

В ЄС 3 липня поточного року набула чинності директива, яка забороняє використання певних видів пластикової продукції.

Директива про пластик одноразового використання встановила суворі правила щодо зменшення кількості видів продукції та упаковки, які входять до десятки найпопулярніших предметів, що забруднюють європейські пляжі.

Фото з відкритих джерел

Відповідно до документа, там, де альтернативні варіанти є легкодоступними та доступними за ціною, одноразові пластмасові вироби заборонені. Щодо інших продуктів будуть докладені зусилля, щоб обмежити їх використання за допомогою дизайну та маркування і зобов’язань щодо очищення тих, хто їх виробляє.

Заборонені наступні одноразові пластикові вироби:

 • ватні палички,
 • столові прибори,
 • тарілки,
 • мішалки,
 • палички для їжі,
 • соломинки,
 • пінополістирол для одноразового використання контейнерів для їжі та напоїв,
 • всі вироби з пластичної оксидно-руйнувальної продукції.

Новини за темою: У Британії заборонили використовувати ватяні палички та пластикові соломинки

Про заборону домовились у 2019 році, і держави-члени ЄС мали два роки, щоб ввести її у своє національне законодавство. Директива ЄС також передбачає, що в найближчі кілька років набудуть чинності інші заходи.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.