Підготовка до опалювального сезону в Україні: Темпи та ризики своєчасної подачі тепла

Ціни на тепло та гарячу воду в різних населених пунктах можуть “підскочити” на 15-80% від діючого тарифу

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

В Україні триває підготовка до опалювального сезону. В умовах місцями застарілих комунікацій та підвищення вартості газу - це складне питання. До того ж, уже традиційно існує загроза своєчасної подачі тепла в житлові та соціальні об'єкти.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Темпи підготовки до опалювального сезону

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про 80% готовність країни до опалювального сезону, але нагадав, що за встановлення тарифів на послуги відповідає влада на місцях.

"Готовність до опалювального сезону наразі становить понад 80%. Усе йде відповідно до графіків. Місцева влада, як і в попередні роки, ухвалюватиме рішення, коли саме стартує опалювальний сезон. Так само органи місцевого самоврядування тепер відповідальні за встановлення тарифів на тепло та гарячу воду", - сказав Шмигаль.

При цьому він додав, що уряд продовжить допомагати місцевим керівникам і вирішить питання з компенсацією для "Теплокомуненерго".

"Нафтогаз" пропонує ТКЕ блакитне паливо по 7,42 грн за кубометр в межах трирічного контракту. Така ціна дозволяє місцевим керівникам не підвищувати ціни на тепло для населення в цьому опалювальному сезоні. Ми за цим будемо уважно стежити по кожному місту і регіону", - резюмував очільник Кабміну.

Станом на 1 вересня рівень наповнення українських підземних газосховищ, за словами прем'єр-міністра перетнув позначку 18 млрд кубічних метрів і цього вистачить для надійного проходження опалювального сезону.

Новини за темою: Невдоволення тарифами на ЖКП буде збільшуватися, не вся влада на місцях може стримати їх ріст, – Марунич

Загрози своєчасного початку опалювального сезону

Однак, уже традиційно для України, при підготовці до подачі тепла виникають загрози своєчасного старту опалювального сезону.

Ще наприкінці серпня в "Нафтогазі" повідомили, що через низьку активність виробників тепла щодо укладення трирічних угод на закупівлю природного газу своєчасний старт опалювального сезону в Україні знаходиться під загрозою.

Так, станом на 26 серпня трирічні угоди на постачання газу з компанією "Нафтогаз" уклали 493 виробники тепла, а це приблизно 45% підприємств, які отримували газ від "Нафтогазу" в попередньому опалювальному сезоні.

А колишній міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко заявив, що уряд країни не підготував план дій до початку нового опалювального сезону.

За його словами, потрібно вирішувати питання з вартістю газу, адже в Європі блакитне паливо коштує 650 євро за тисячу кубів, а в Україні не вистачає державного газу. "У нас там тільки 13 млрд з 30 – це державний газ "Нафтогазу", ціну якого ми можемо регулювати, а решта – то все біржова ціна, вона вже сьогодні за 20 грн за куб. І я не розумію, які платіжки будуть у населення", - зазначив експерт.

До того ж, уже є дефіцит вугілля. "Ми відстаємо на 3 мільйони тонн – ми вже його не наздоженемо. Тому будуть знов відкривати імпорт російської електроенергії – з Росії, з Білорусі", - повідомив Кучеренко.

На його переконання, місцевим бюджетам потрібна субвенція, бо в них можуть без тепла і без газу лишитися дитячі садочки, школи, виші, інші заклади.

Фото з відкритих джерел

Нові ціни на блакитне паливо вплинуть на формування тарифу на тепло та гарячу воду.

В Асоціації міст України розробили та направили президенту, уряду і парламенту шляхи розв'язання проблемних питань, пов'язаних з підготовкою та початком опалювального сезону.

В АМУ вважають, що для збереження тарифів на тепло та гарячу воду на нинішньому рівні та для сталого проходження опалювального сезону центральна влада має надати місцевим громадам справедливу компенсацію.

Зокрема, громадам потрібно спрямувати субвенцію з держбюджету на погашення різниці в тарифах за 2016-2021 роки в обсязі 37 млрд гривень. А також виділити додаткову цільову субвенцію на ремонт вулиць та доріг в обсязі 10 млрд грн.

Також АМУ пропонує збільшити нормативи зарахування ПДФО до місцевих бюджетів на 5%, зменшити обсяги реверсної дотації до 20% та збільшити базову дотацію до 100%.

Одночасно має бути збільшено обсяг Державного фонду регіонального розвитку до 3% держбюджету, і 50% цих коштів потрібно спрямувати громадам.

Підкреслюється, що до початку опалювального сезону потрібно негайно відновити можливість теплопостачання та гарячого водопостачання у 59 громадах, розблокувавши рахунки підприємств, арештовані через заборгованість зі сплати за природний газ та його розподіл.

Крім того, необхідно усунути дискримінаційні норми в договорах на постачання природного газу, зокрема щодо термінів оплати підприємств за спожитий газ та штрафних санкцій.

В АМУ наголосили, що компенсація місцевим бюджетам має бути справедливою.

Новини за темою: Зростання тарифів на газ: Експерт розповів, як можна знизити навантаження на населення

Коли стартує опалювальний сезон 2021-22 років

Орієнтовно опалення починають подавати в приміщення з 15 жовтня. Однак терміни підключення житлових та соціальних об'єктів до тепла варіюється в залежності від погодних умов. Рішення про старт опалювального сезону ухвалює місцева влада.

Якщо середньодобова температура повітря протягом трьох діб поспіль не перевищує + 8 градусів, то в регіоні починається опалювальний сезон.

У школах, дитячих садках і лікарнях тепло можуть включити раніше, ніж в житлових будинках.

А навесні ця норма діє з точністю до навпаки. Якщо встановлюється середньодобова температура повітря вище + 8 градусів - то це стає причиною для закінчення опалювального сезону.

Такі норми вказані в пункті 5 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води" від 21 липня 2005 року.

Новини за темою: Скаршевський: Тарифи зростатимуть і далі, жодних механізмів стримування у влади немає

Що буде з тарифами

Головною проблемою для споживачів стануть тарифи на тепло та гарячу воду. Експерти прогнозують що вартість цих комунальних послуг зросте на 15-80% відсотків, залежно від регіону та конкретного населеного пункту.

Передбачається, що у Чернівцях тепло може подорожчати орієнтовно на 70%, у Тернополі та Полтаві – на 35%, у Києві – на 30%.

Причиною такого перерахунку, за словами міського голови Рівного Олександра Третякя, є вільний ринок газу - тепер кожне місто закуповує газ самостійно та забезпечує опалювальний сезон.

Детальніше про розрахунки вартості централізованого опалення та гарячої води можна дізнатися за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.