Обов'язкова вакцинація від COVID-19: Кого відсторонять від роботи та як захистити свої права

Відповідно до загальних правил при відстороненні від роботи заробітна плата не зберігається

Топ-новина
Топ-новина
etu.ru

В Україні з 8 листопада вакцинація від коронавірусу для певних категорій працівників буде обов'язковою. Тих працівників, які не матимуть щеплення, відсторонять від роботи до усунення причин. Поки йдеться про визначений перелік категорій працівників.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Невакциновані та безробітні

Кабінет міністрів України затвердив порядок відсторонення співробітників підприємств, установ та організацій, які підлягають обов'язковій вакцинації від коронавірусу СOVID-19. Такі правила прописані у постанові уряду від 20 жовтня 2021 року № 1096.

Відповідним документом урядовці доручили керівникам державних органів, керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти коронавірусу яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення щеплень.

Водночас, це не стосується тих осіб, які мають протипоказання та надали медичний висновок.

На час відсторонення від роботи оплата праці здійснюється згідно з нормами закону. Відсторонення працівників здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються. Строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.

Такі правила почнуть діяти в Україні з 8 листопада.

Новини за темою: Чи можлива дисциплінарна відповідальність за відмову від вакцинації?

Кого зобов'язали щепитися від коронавірусу

На початку жовтня Міністерство охорони здоров’я визначило перелік професій, для яких буде обов’язкова COVID-вакцинація. Документ почне діяти з 8 листопада.
Обов’язкову вакцинацію запровадять для працівників:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Вони підлягатимуть обов’язковій вакцинації на період дії карантину через пандемію коронавірусу.

В МОЗ розповіли, що ті, хто відмовляться від вакцинації, будуть відсторонені від роботи без збереження зарплати.

Фото з відкритих джерел

"Освітяни та працівники органів влади кожен день взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися на коронавірусну хворобу. Майже всі, хто потрапляє в лікарню з COVID-19 — невакциновані. Це рішення покликане захистити життя і здоров’я українців та їхніх близьких, створивши безпечне середовище в закладах освіти та державних установах", — заявив міністр Віктор Ляшко.

Він також зазначив, що на наступному етапі до цього переліку увійдуть працівники усіх державних установ, організацій та підприємств, соціальні працівники та працівники поштових послуг.

Що потрібно знати працівникам про відсторонення

Відповідно до чинного законодавства, відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі (ст. 46 КЗпП):

  • появи на роботі в нетверезому стані;
  • у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
  • відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
  • в інших випадках, передбачених законодавством.

При цьому відсторонення працівника від роботи означає призупинення трудових правовідносин, що полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором, а роботодавця — від обов’язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.
У разі відсторонення від роботи за працівником зберігається робоче місце. Дія трудового договору не припиняється.

Фото з відкритих джерел

За загальним правилом відсторонення від роботи працівника здійснюється без збереження заробітної плати. Також період відсторонення не зараховують до стажу, що дає право на щорічну відпустку (ст. 82 КЗпП та ст. 9 Закону "Про відпустки").
За період відсторонення від роботи без збереження заробітної плати сплата страхового внеску на соціальне страхування не здійснюється, і такий період до страхового стажу не зараховується.

У випадку відсторонення працівника від роботи з припиненням виплати заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності також не надається.

Оскаржити відсторонення можна двома способами:

  • звернутися до комісії з трудових спорів на підприємстві. Комісія зобов'язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви;
  • звернутися до суду з позовною заявою. Позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

Новини за темою: Червону зону не запроваджуватимуть для стимулювання вакцинації, - МОЗ

Чи законне відсторонення

А ось адвокат, старший партнер АК "Кравець та партнери" Ростислав Кравець переконаний, що накази керівництва деяких підприємств щодо вакцинації абсолютно "божевільні".

Він зазначив, що багато українців отримали вимогу від керівництва своїх компаній вакцинуватися, інакше звільнення без збереження заробітної плати з 8 листопада 2021 року. Аргументи таких вимог ґрунтуються на статті 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

"Але у статті закону немає і слова про звільнення. Точніше, там воно є, але "звільнення на підставі закону". У жодному нормативному акті України, в жодному законі немає порядку такого звільнення", – каже адвокат.

Таким чином, законодавство України не передбачає порядку звільнення осіб без щеплень. Тому Кравець радить співробітникам захищати свої права та вимагати від роботодавців законну аргументацію звільнення чи усунення від роботи.

До того ж, обов'язковими щепленням в Україні, згідно зі ст. 12 "інфекційного" закону, є такі: проти дифтерії, кашлюку, кору, поліомієліту, правця та туберкульозу.

Скільки українців отримали захист від COVID-19

Темпи вакцинації проти коронавірусу в Україні за тиждень зросли удвічі. Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко розповів: "За тиждень вдалося зробити півтора мільйона щеплень, це дозволило нам збільшити кількість вакцинованого населення, принаймні однією дозою, на + 2,7%. Якщо врахувати аналогічний відсоток для Європи і світу, то Європа показувала за весь час вакцинальної кампанії максимум + 2,6% приросту за семиденний період, а світ максимум +1,7% відсотка".

Він зазначив, що найменший відсоток щеплених за тиждень зафіксовано в Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Рівненській та Волинських областях.

Ляшко додав, що всього в Україні було зроблено понад 16 млн щеплень, з них понад 9 млн осіб отримали хоча б одну дозу та 7 млн отримали 2 дози та завершили повний курс щеплення.

Новини за темою: У МОЗ пояснили, як отримати сертифікат у "Дії", якщо вакцинувалися за кордоном

*****

В Україні поліцейські матимуть спеціальні значки на формі, які свідчитимуть про вакцинацію їх носія проти COVID-19. Адже трапляються випадки, коли правоохоронець робить зауваження порушникам карантинних обмежень, а ті у відповідь питають, чи щеплений сам працівник поліції.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.