Нове в кредитуванні для мешканців зони ООС: Які зміни внесли в умови сплати кредитів

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Pixabay

Закон стосується різних видів кредитування – і кредитів для ФОПів та середнього бізнесу, зокрема, за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", і позик для фізичних осіб, і іпотечних кредитів на придбання житла

Українська влада вирішила дещо спростити правила виплати кредитів мешканцями зони ООС. Відповідний закон було ухвалено Радою близько місяця тому, а днями його підписав президент Володимир Зеленський. Головна зміна стосується нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитами, взятими українцями, які живуть на території проведення Антитерористичної операції.

Про особливості закону, який змінює правила кредитування для мешканців зони ООС, детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Детально про закон щодо кредитів для мешканців зони ООС

Закон "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції для відновлення законних прав і свобод громадян щодо управління власним майном та отримання кредитних послуг" був прийнятий парламентарями 9 травня. Документ скасовує нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитами, які брали українці, котрі проживають на території проведення Антитерористичної операції/Операції об’єднаних сил (крім окремо визначених населених пунктів).

Відповідні положення застосовуються до договорів, укладених після 1 травня або до яких після цієї дати за погодженням сторін вносилися зміни щодо продовження термінів, зменшення розміру відсотків та штрафів.

Закон встановлює правило – скасування стягнення заставного майна за кредитами, оформленими після травня 2021 року під заставу нерухомості, яка належить громадянам та представникам малого й середнього бізнесу і розташована у зоні проведення АТО/ООС. Відтак залишається актуальною заборона виселяти громадян із житлових будинків, переданих в іпотеку за чинними кредитними договорами, навіть на підставі судового рішення про звернення стягнення на об’єкт іпотеки.

Це означає, що українці, які проживають у зоні проведення АТО/ООС і мають заборгованість за кредитами, взятими до травня цього року, і надалі мають право не платити пеню та штрафи на основну суму заборгованості.

Новини за темою: Уряд хоче спростити надання громадянства іноземним бійцям ООС

Чим може бути вигідний закон?

В Офісі президента України вже заявили, що закон про правила кредитування для мешканців зони ООС гарантуватиме збереження прав для людей, які мали або мають складне фінансове становище через проведення АТО/ООС на Донбасі. При цьому документ має спростити доступ громадянам, котрі володіють нерухомістю у Луганській, Донецькій та частині Харківської областей, до банківського кредитування, зокрема державних програм "Доступні кредити 5-7-9%" та "Доступна іпотека 7%", на рівних умовах з усіма громадянами України.

За великим рахунком, закон стосується різних видів кредитування – і кредитів для ФОПів та середнього бізнесу, зокрема, за широко відомою програмою "Доступні кредити 5-7-9%", і позик для фізичних осіб, і іпотечних кредитів на придбання житла.

Новини за темою: Банки підвищили процентні ставки за кредитами для населення

Ситуація з кредитуванням на Донбасі

У лютому 2020 року у Донецькій області почала діяти програма "Доступні кредити 5-7-9%". Її впровадили для забезпечення права українців на власне помешкання і як стимул до будівництва та розвитку економіки України. Проте станом на вересень 2020 року стало зрозуміло, що для бізнесу Донеччини програма не працює в повному обсязі – з 530 поданих заявок на кредит схвалили лише 36 (близько 7%) на суму 35,1 мільйона гривень. Кредити ризикнули видавати лише "ПриватБанк", "Ощадбанк" та "Укргазбанк".

Причиною малої кількості виданих позик, як зазначають у Донецькій облдержадміністрації, є суворі умови кредитування від банків та бойові дії у регіоні. Умови кредитування, які були висунуті банками (існування підприємства протягом трьох років, прибуткова діяльність підприємства, існування кредитної історії), — не дають малому і середньому бізнесу (приміром, новоствореному), які реально потребують коштів, отримати кредити, бо ті не відповідають всім вимогам.

Насправді український уряд уже двічі вносив зміни до державної програми кредитування, пом'якшуючи вимоги. Але, незважаючи на це, умови кредитування залишаються нереалістичними для більшості підприємців зі сходу України, котрі їх потребують.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.