Новації медичної сфери: Умови отримання е-лікарняного та коли скасують паперові аналоги

Топ-новина
Топ-новина
Е-лікарняний Фото з відкритих джерел

Працівник обов'язково повинен проінформувати роботодавця про формування е-медвисновку

В Україні уже впроваджується практика оформлення електронного лікарняного, однак паперові аналоги також видають. Повністю скасують паперові листки непрацездатності з наступного місяця. Однак, щоб отримати е-лікарняний, є певні умови.

Як формується електронний лікарняний та за якої умови він видається, розповідаємо детальніше далі.

Коли повністю запрацюють е-лікарняні

Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) подовжило перехідний період для е-лікарняних до 1 жовтня. Генеральний директор директорату відомства з розвитку цифрових трансформацій в охороні здоров'я Марія Карчевич розповіла, що таке рішення ухвалили після отримання зворотного зв'язку від роботодавців та медичного персоналу.

За її словами, за перехідний період з 4 червня по 1 вересня майже 2,3 тис. закладів охорони здоров'я, або 79% почали формувати електронні висновки про тимчасову непрацездатність. Було створено понад 225 тис. електронних медичних висновків, на підставі яких видано 125 тис. електронних лікарняних.

Так, з 1 жовтня паперові листки непрацездатності не будуть видаватися, тобто діятимуть ті паперові документи, які були видані до 1 жовтня, до моменту їх закриття.
Карчевич додала, що чинна нормативна база дозволяє видачу заднім числом електронного медичного висновку про непрацездатність у трьох випадках:

  • якщо людина була за кордоном;
  • якщо людина була в процесі переїзду з одного регіону в інший;
  • у випадку технічної несправності в електронній системі охорони здоров'я.

"В такому випадку дозволяється формування електронного медичного висновку про тимчасову непрацездатність заднім числом протягом 5 днів. Це з урахуванням можливих вихідних, які можуть потрапити в цей період", - сказала Карчевич.

Новини за темою: Уряд хоче змінити систему виплат лікарняних громадянам України

Як формується лікарняний

Процедура формування електронного листка непрацездатності досить проста:

Особа приходить до лікаря на огляд.

Лікар проводить огляд. Якщо особа визнається непрацездатною, лікар формує електронний медичний висновок (е-медичний висновок) про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медвисновків і завіряє його власним КЕП.

Сформований е-медичний висновок передається в Електронний реєстр листків непрацездатності Пенсійного фонду, який визначає, чи є особа, на яку сформовано е-медичний висновок, застрахованою особою. Якщо так, то автоматично формується е-лікарняний. Він стане доступним працівнику і його роботодавцеві на порталі Пенсійного фонду в день створення.

Електронний медичний висновок (е-медичний висновок) і е-лікарняний — це два різні документи. Лікар створює е-медичний висновок про тимчасову непрацездатність.

Як тільки дані щодо е-медичного висновку потраплять у систему, працівник отримає СМС-повідомлення про створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність.

При цьому, е-медичний висновок може бути роздрукований лікарем. Але його не потрібно надавати роботодавцеві.

Проте працівник зобов’язаний попередити свого роботодавця про створення е-медичного висновку. Тому що за е-медичним висновком йде е-лікарняний.

Е-лікарняний є підставою для нарахування виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Інформацію про його відкриття роботодавець отримає у своєму електронному кабінеті страхувальника на сайті Пенсійного фонду (portal.pfu.gov.ua). Тобто побачить, що відкриті е-лікарняні листи, якщо подивиться у свій кабінет.

Однак, якщо не подивиться, то й не побачить, що сформований е-лікарняний.
Саме тому дуже важливо, щоб працівники попереджали про формування е-медвисновку.

Новини за темою: Ляшко розкрив подробиці проведення медичних чекапів: Про які обстеження йдеться

Які умови отримання е-лікарняного

Для того, щоб лікар оформив електронний листок непрацездатності, пацієнту потрібно особисто прийти на прийом. У Нацслужбі здоров'я пояснили: лікар огляне пацієнта, визначить, чи потрібно направляти його на додаткові обстеження чи на консультацію до інших фахівців, або ж сам призначить лікування.

"Тільки після особистого прийому лікар має право створювати в електронній системі медичний висновок про тимчасову непрацездатність", — зазначили у МОЗ.

Перехід на електронні лікарняні означає, що відтепер пацієнту не потрібно збирати підписи на паперовому бланку і носити їх по кабінетах. Обмін інформацією відбувається автоматично. А пацієнт тим часом займається своїм лікуванням. Проте відвідувати лікаря для цього обов’язково.

Новини за темою: В Україні стартувала Програма медичних гарантій-2021: Що вона передбачає

Переваги е-лікарняного

Електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України є оптимальним способом дистанційного обслуговування юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який забезпечує зручну можливість отримання документів і відомостей про найманих працівників.

Запровадження е-лікарняних:

  • спрощує оформлення тимчасової непрацездатності та економить час;
  • скорочує час від оформлення до нарахування допомоги;
  • зменшує кількість фальсифікацій;
  • мінімізує застосування штрафних санкцій через імовірні помилки в оформленні листків непрацездатності;

Детальніше про новації в медичній сфері можна дізнатися за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.