Навального відправили у в'язницю: Як опозиціонера судили за старою справою

Топ-новина
Топ-новина

Олексій Навальний

РБК

Суд завершився, рішення прийнято, час апеляцій

Останні пів року з іменем російського опозиціонера Олексія Навального пов’язана ціла низка подій не лише у Росії, а й за її межами. Він став жертвою отруєння і довго лікувався у Німеччині, після цього повернувся додому, у Росію, і одразу став об’єктом уваги судової системи. Особа Навального останнім часом фігурує не стільки у політичній площині, скільки у контексті мітингів та протестів у РФ. "За Навального" виходять на вулиці Москви вже не перший тиждень. І весь цей час тривають арешти не лише безпосередніх учасників протестів, а й людей, які за збігом обставин опинилися поряд із локацією мітингів.

Далі розповідаємо про суть справи, за якою Олексія Навального таки засудили на реальний термін, та про бурхливі реакції світових лідерів на рішення російського суду.

За що і на скільки ув’язнять Навального

Що сталося? 2 лютого Симоновський суд Москви на виїзному засіданні у Мосміськсуді ухвалив рішення, згідно з яким російський опозиціонер Олексій Навальний повинен відбути покарання у вигляді перебування у в’язниці терміном на понад 2,5 року.

Олексій Навальний з дружиною Юлією Фото з відкритих джерел

Фактично суд замінив опозиціонеру умовний термін у 3,5 року, який був встановлений раніше, на реальний. Від початкового терміну було віднято 10 місяців, які політик провів під домашнім арештом. Так, Олексій Навальний має провести у колонії загального режиму 2,8 року в справі "Ів Роше". У колонію його відвезуть після розгляду апеляції на це рішення.

Історія давньої справи. Мова про "шахрайство" відносно компанії "Ів Роше", у якому були звинувачені Олексій Навальний і його брат Олег ще у грудні 2012 року.

Олег та Олексій Навальні ТАСС

У кримінальній справі йшлося про те, що брати нібито обманом нав'язали косметичній компанії "Ів Роше" та "Многопрофильной процессинговой компании" свою фірму як посередника при наданні транспортно-логістичних послуг. За це Олексій отримав 3,5 роки умовного терміну, а Олег – 3,5 років реального ув’язнення у колонії. Щоправда, пізніше, вже після вироків, представники позивача визнали, що договір з Навальними був повністю виконаний і шкоди компанія не зазнала.

У 2017 року Європейський суд з прав людини ухвалив, що вирок у справі "Ів Роше" є необґрунтованим, а справа – політично мотивованою. Тоді ж суд присудив виплатити братам Навальним компенсацію у 76 тисяч євро і 460 тисяч рублів (Росія навіть виплатила компенсацію у розмірі 20 тисяч євро). А у 2019 році ЄСПЛ прийняв ще одне рішення за позовом Олексія Навального – визнав незаконним домашній арешт, під яким він перебував протягом 10 місяців у 2014 році.

Новини за темою: Навальний записав нове звернення з СІЗО

Чому дали реальний термін? 11 січня 2021 року Федеральна служба виконання покарань звернулася до суду з проханням замінити Навальному умовний термін на реальний (раніше суд дав Олексію Навальному 3,5 року умовно з випробувальним терміном, який закінчився 29 грудня 2020 року). Причиною стало те, що політик нібито ухилився від контролю кримінально-виконавчої інспекції, коли перебував на реабілітації у Німеччині після отруєння речовиною "Новачок" у серпні-2020 (хоча тоді влада дозволила вивезти опозиціонера на лікування до Берліна).

А 17 січня, одразу після повернення Навального до Москви з Берліна, його затримали прямо в аеропорту і почався судовий процес, який завершився вчора заміною умовного терміну на реальний через те, що Навальний "систематично порушував умови випробувального терміну".

Олексій Навальний у залі суду Фото з відкритих джерел

Щоправда, сам опозиціонер і його захист стверджували, що за законом неможливо скасувати умовне засудження, бо закінчився випробувальний термін. Проте суд вказав, що Навальний ігнорував виклики до інспекції ще під час дії випробувального терміну і повідомив Федеральну службу виконання покарань про виписку з клініки "Шаріте" у Берліні і проживання у готелі запізно – лише через два місяці. Тож, виходить, що у цей період він порушував свої зобов'язання умовно засудженого.  

Протести і затримання після суду

Судове засідання 2 лютого супроводжувалося затриманнями прихильників опозиціонера, які прийшли до будівлі суду. Ввечері було відомо про понад 300 затриманих.

Юлія Навальна під час протесту в Москві Юлія Навальна/Instagram

Напередодні, 23 і 31 січня, у багатьох містах Росії пройшли акції на підтримку Навального з вимогою звільнити його. Якщо під час першої акції затримали близько 4 тисяч осіб, на другій – понад 5,5 тисяч.

Новини за темою: Навальний заявив, що не шкодує про своє повернення у РФ

Реакція світових лідерів

На судове засідання у справі Навального до Москви прибули двадцять представників посольств США, Великої Британії, Болгарії, Польщі, Латвії, Литви, Австрії. Представниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що такий візит по суті є втручанням у внутрішні справи суверенної держави і самовикриттям непривабливої і протизаконної ролі колективного Заходу у спробах стримування Росії або ж спробою психологічного тиску на суддю.

Тим часом світові політики висловилися з приводу вироку Олексію Навальному. Так, прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що  рішення російського суду у справі опозиціонера Навального є "чистим боягузтвом".

"Рішення Олексія Навального повернутися до Росії після отруєння було справді сміливим і безкорисливим вчинком. На відміну від цього, сьогоднішнє рішення було чистим боягузтвом і не відповідає найосновнішим стандартам справедливості. Олексія Навального повинні негайно звільнити", - написав у твіттері Борис Джонсон.

У свою чергу державний секретар США Ентоні Блінкен висловив глибоке занепокоєння рішенням російських судів ув’язнити Олексія Навального і закликав російську владу негайно й безумовно звільнити російського опозиціонера.

"Ми повторюємо наш заклик до російського уряду негайно і без усіляких умов звільнити пана Навального, а також сотні інших російських громадян, незаконно затриманих упродовж останніх тижнів за реалізацію своїх прав, у тому числі права на свободу висловлення поглядів та мирних зібрань",- наголосив держсекретар США.

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевічс заявив, що рішення відправити Олексія Навального у в'язницю – це цинізм і порушення законності та міжнародних зобов'язань російською владою.

"Вимагаємо його негайного звільнення. ЄС має запровадити санкції проти відповідальних осіб, Рада Європи - відреагувати на порушення рішення ЄСПЛ", - написав Рінкевічс у твіттері.

Новини за темою: Ламають двері: До квартир Навальних у Москві прийшли з обшуками

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо також засудив ув’язнення Навального.

"Канада рішуче засуджує російське ув'язнення Олексія Навального. Ми закликаємо до його негайного звільнення, а також звільнення мирних протестувальників та журналістів, які були затримані протягом останніх тижнів. Системою правосуддя ніколи не можна зловживати в політичних цілях", - написав Трюдо у твіттері.

Схожу заяву зробив і глава МЗС Польщі Збігнєв Рау. Він підкреслив, що судовий процес проти Навального є політичним.

"Олексій Навальний став жертвою політичного процесу, який повністю суперечить елементарним принципам законності. Закликаю російську владу звільнити опозиціонера і припинити репресії проти його прихильників", - зазначив Рау.

Президент Франції Еммануель Макрон також закликав негайно звільнити Навального.

"Вирок Олексію Навальному неприпустимий. Політичні розбіжності за жодних обставин не є злочином. Ми закликаємо негайно звільнити його. Дотримання прав людини, як і демократичних свобод, не можуть бути предметом обговорення", - заявив Макрон.

Тим часом у Раді Європи вважають вирок опозиційному політику Олексію Навальному ігноруванням Росією міжнародних зобов'язань із захисту прав людини.

За словами комісара Ради Європи з прав людини Дуні Міятович, рішення про засудження Олексія Навального на 3,5 року колонії підриває довіру та йде всупереч міжнародним зобов'язанням Росії у сфері прав людини.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.