На межі вандалізму та мистецтва: Розписані стіни Філадельфії, поцілунок Брежнєва та київський поїзд-мурал

Як з’явилася ціла культура в мегаполісах світу

Топ-новина
Топ-новина
Братський поцілунок: Хонеккер і Брежнєв - вуличне мистецтво Берліна
Братський поцілунок: Хонеккер і Брежнєв - вуличне мистецтво Берліна Фото з відкритих джерел

Навіщо потрібно подорожувати? Одна з найважливіших причин – це можливість себе розвивати у культурному плані. Ми бачимо лише одну з архітектурних пам’яток, і вона може розповісти про цілі епохи. Схожу роль виконує стріт-арт.

Протягом XX-XXI століть такий вид мистецтва набув дедалі цікавіших смислових значень. Тож, що таке стріт-арт, звідки він бере початок і у які міста світу варто їхати, щоб побачити найкращі графіті та мурали, читайте далі у нашому матеріалі.

Що таке стріт-арт

Саме так зветься образотворче мистецтво в яскраво вираженому урбаністичному стилі. Його основною частиною є графіті. Сюди також входять постери, трафарети тощо. Першим видом такого мистецтва вважають наскельні малюнки. Сучасних рис воно набуло в першій половині XX століття. Усе почалося з хуліганів у США, які почали малювати графіті на стінах будинків і вагонах. Так народилася нова культура.

Сьогодні такі художники перетворюють цілі вулиці на власні картинні галереї. Своєю творчістю вони намагаються привернути увагу пересічних людей до актуальних проблем сучасного світу. Найвідомішим представником цього напрямку сьогодні є англійський андерграундний митець під псевдонімом Бенксі. Деякі вважають, що насправді він родом зі Швейцарії. Багато його робіт сьогодні можна знайти у Нью-Йорку, Лондоні та США. Митця неодноразово критикують за те, що він робить законним вандалізм.

Одна з робіт скандального художника Бенксі
Одна з робіт скандального художника Бенксі Фото з відкритих джерел

Філадельфія

Це місто на східному узбережжі США. Воно розташоване в однойменному окрузі штату Пенсільванія. Є одним із найстаріших у країні. Це важливий промисловий, культурний і фінансовий центр Північної Америки. Крім того, Філадельфія відома у всьому світі стріт-артом. Її вже давно прозвали "містом муралів".

Роботи можна шукати у всьому місті. Найбільше такого мистецтва ви знайдете в районах Фіштаун та Північних Лібертіс. Особливе місце в стріт-арті міста посідає вуличний художник Ісаї Загар. Він оздобив чимало фасадів за допомогою битих пляшох, кахельних черепків тощо. Результати його праці можна побачити на Саут-стріт. Наостанок, варто відвідати пірс графіті.

Пірс графіті у Філадельфії
Пірс графіті у Філадельфії Фото з відкритих джерел

Нью-Йорк

Стріт-Арт у місті Нью-Йорк також є одним із найвідоміших у світі. Різні творчі доробки тут ви побачите не лише на стінах будівель, але й у вагонах метро та звичайних поїздів. Перше графіті в місті з’явилося ще в 1955 році. Поступово воно охопило майже всі куточки Нью-Йорку. Майже кожний митець намагався стати популярнішим. Таким чином стріт-арт прирівняли до вандалізму.

Поліція боролася з цим, але безрезультатно. Сьогодні можна побачити багато доробків. Найвідоміша локація для цього – Алея слави Бронкса. Неодноразово влаштовував різноманітні виставки вуличний художник Бенксі. Сьогодні популярністю користуються його роботи у Верхньому Вест-Сайді. Його роботи часто мають політичний підтекст. 

Новини за темою: Місто, яке ніколи не спить: Гід Нью-Йорком або Топ пам’яток для туристів-новачків

Стріт-арт у Нью-Йорку
Стріт-арт у Нью-Йорку Фото з відкритих джерел

Берлін

Це столиця Німеччина. Щороку сюди приїжджають мільйони туристів. Берлін – одне з найпопулярніших міст Європи за відвідуваністю. І сюди варто приїжджати не лише, щоб подивитися на Бранденбурзькі ворота чи відому телевежу. У місті також заслуговує уваги вуличне мистецтво. Саме в Берліні розташована найвідоміша колекція графіті в Європі – East Side Gallery. Вона розташована у районі Фрідрісхайн.

Постає перед туристами як залишок Берлінського муру. Так називають стіну між Західним і Східним кордонами міста, яка впала в 1989 році. Сьогодні це художня галерея. Її розмальовували 118 художників із понад 20 країн. Має довжину 1316 метрів. Вважається найдовшою галереєю просто неба. Улюблена робота багатьох туристів – це зображення, де цілуються керівник НДР Еріх Гонеккер та голова компартії СРСР Леонід Брежнєв.

А якщо вам East Side Gallery буде мало, відвідайте такі локації:

  • Revaler Strasse 99;
  • Rosenthaler Strasse 39;
  • Boxhagener Strasse 107.

Графіті Берліна
Графіті Берліна Фото з відкритих джерел

Стамбул

Одне з найбільш міст за чисельністю населення у світі. Розташоване в Туреччині. Сьогодні є досить популярним напрямком відпочинку для українських туристів. Крім того, якщо ви полюбляєте вуличне мистецтво, то сюди варто завітати теж. Раніше в місті проводили всесвітньо відомий фестиваль під назвою – Mural Istanbul. У 2020 році виникли проблеми з його організацією. Наразі він більше не проводиться.

Старі графіті поступово змінюють патріотичними надписами. Стріт-арт вважається вандалізмом, а тому чимало митців розмальовують вулиці підпільно. Найбільше робіт ви зможете побачити в районі Бейоглу та Балат. Є цікаві мурали в анатолійській частині теж. У відкритих джерелах доступно чимало адрес.

Роботи в районі Бейоглу, Стамбул
Роботи в районі Бейоглу, Стамбул Фото з відкритих джерел

Буенос-Айрес

Є столицею Аргентини. Водночас це одне з найбільших міст Південної Америки. І не всі знають, що воно є осередком вуличного мистецтва. Саме тут проводять міжнародні фестивалі та ярмарки. Роботи на стінах будівель зазвичай спонукають до роздумів. Досить відомими авторами є Мартін Рон та Мілу Корреч. Більшість робіт зосереджені у районі Сан-Тельмо.

Як прикрашені вулиці Буенос-Айреса
Як прикрашені вулиці Буенос-Айреса Фото з відкритих джерел

Мехіко

Це столиця та найбільше місто Мексики. Воно відоме власними музеями та місцевою кухнею. Не менш цікавим тут є й вуличне мистецтво. На фасадах та стінах міста ви побачите політичні заяви, а також роботи з посиланням на давні цивілізації. Якщо ви сюди потрапите, обов’язково варто відвідати дах El Museo del Juguete Antiguo у Doctores, Духовних воїнів Кріса Даєра в Мексиканському парку та багато інших творінь у кварталі Рома.

Новини за темою: Наркокартелі замість влади, торгівля людьми та теракти: Топ найнебезпечніших міст, куди не варто їхати туристам

Як виглядають вулиці Мехіко
Як виглядають вулиці Мехіко Фото з відкритих джерел

Париж

Одне з найромантичніших міст світу та столиця Франції водночас. Воно досить відоме своїм вуличним мистецтвом. Багато творчих доробків можна побачити, гуляючи вулицями кварталів Менільмонтану та Бельвіля у 20-му окрузі. Також є фрески. Варто знайти роботи французького художника Жерома Меснаже "Людина в білому" і "Немо".

Графіті у Парижі

Графіті у Парижі

Фото з відкритих джерел

Київ

У цьому українському місті стріт-арт – досить популярне мистецтво. Досить часто воно межує з вандалізмом, адже далеко не всюди можна отримати згоду власників. Натомість останнім часом у метро курсує поїзд-мурал. Зовсім нещодавно його повністю розмалювали місцеві художники. Крім того, чимало цікавих муралів можна знайти за наступними адресами:

  • вул. Старовокзальна, 12 – "Павло Скоропадський";
  • вул. Ахматової, 4 – "Дівчина в соняшниках";
  • вул. Антоновича 48-а – "Ностальгія за дитинством".

Досить цікавими є роботи на стінах Дніпровської набережної з правого берега столиці. Їх добре видно під час подорожі на метро.

Поїзд-мурал у Києві
Поїзд-мурал у Києві Фото з відкритих джерел

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про онлайн-музеї світу, в якому розповідається про Сікстинську капелу, галерею Уффіці та багато інших.

Також є матеріал про Париж, де можна прочитати про особливості подорожей до міста та найромантичніші місця.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.