Між Європою та Азією: Велич імперій, архітектурні шедеври та інші причини їхати в Стамбул

Де шукати пам'ятки часів Візантії та що куштувати на вулиці

Топ-новина
Топ-новина
Стамбул Фото з відкритих джерел

Туреччина – одне з найпопулярніших місць відпочинку для українців. Зазвичай це дешево, приємно та цікаво. Останнім часом більшість мандрівників надають перевагу літньому відпочинку в Анталії.

Та справжній колорит Туреччини можна відчути у мегаполісах. Найкраща локація для цього – Стамбул. Чим він особливий, що там робити туристам, де гуляти та про інше, читайте далі у нашому матеріалі.

Чи варто їхати в Стамбул

Це місто також відоме як Константинополь та Царгород. Сьогодні воно є найбільшим у Туреччині та Європі. У 2020 році тут проживало 15,46 мільйонів осіб. А тому Стамбул входить в першу двадцятку міст світу за чисельністю населення.

Унікальним його роблять декілька речей. Перше – це розташування одразу на двох континентах – Європі та Азії. Мегаполіс розділяє протока завдовжки 30 км під назвою Босфор. Вона з’єднує Чорне та Мармурове моря. Водночас створює дві частини Стамбула – азійську з назвою Анатолія, а також європейську – Фракію.

Блакитна мечеть у Стамбулі Фото з відкритих джерел

Друга річ – це історія. Перше поселення тут датують ще 6500 роком до н. е. Пізніше на цій території жили фракійські племена. Вони заселили береги Босфору наприкінці ІІ тис. до н. е. та збудували поселення Ліґос і Семистра. А у 323-330 роках імператор Костянтин Великий збудував на місці сучасного Стамбула нову столицю. Її почали іменувати Константинополь.

Водночас місто стало столицею Візантійської імперії. Його намагалися захопити перси, авари, болгари. Та знаковим став 1453 рік. Після декількох століть занепаду місто взяли турки. Саме вони назвали його Стамбулом. Надалі сотні років поселення розвивалося: будували палаци, мечеті тощо. Нині це місто є одним із найпопулярніших для туристів не лише Європи, але й світу.

Новини за темою: Дайджест для туристів: Ціни на "морські рейси" від УЗ, авіа в Європу за 8 євро та інші інсайди

Міст над протокою Босфор Фото з відкритих джерел

Особливості Стамбула, про які не розповідають в путівниках

1. Стамбул – не столиця Туреччини. У ХХ столітті такий статус отримала Анкара. Це стало можливим завдяки революції. Очолив її Мустафа Кемаль Ататюрк – національний герой та щось на кшталт ідола для турків. Тому про нього краще ніколи не відзиватися погано.

Палац Долмабахче в Стамбулі Фото з відкритих джерел

2. Бездомні тваринки не є відкриттям для великих міст. Утім, у Стамбулі ви будете всюди бачити котиків. Вони можуть снідати з вами у кафе, ходити вулицями та навіть мечетями. Якщо ви їх погодуєте чи попестите – плюсик до карми. За легендою, саме котик колись врятував пророка Магомета від отруйної змії.

Котики на вулиці в Стамбулі Фото з відкритих джерел

3. Друге ім’я Стамбула – проблеми з трафіком. Затори тут набагато гірші за ті, які бувають у Києві. Краще користуватися громадським транспортом. Найшвидші способи – це пароми та метро.

Панорама на Стамбул з парома Фото з відкритих джерел

4. Турецька гостинність – це не привід вдаватися до грубостей. Біля кафе і ресторанів офіціанти можуть дуже наполягати на відвідуванні їх закладів і бути дуже імпульсивними.

5. Наостанок, Стамбул – цивілізоване місто, де перетнулося багато релігій. Та це не скасовує великої чисельності сповідувачів ісламської віри. До цього потрібно ставитися поважно. П’ять разів на день з мечетей лунає азан – заклик до загальної молитви мусульман. Його чутно на весь Стамбул і цього не варто лякатися.

Як можна дістатися та скільки це коштує

У Стамбул летіти краще з Одеси чи Харкова. Квитки з цих міст дещо дешевше, ніж зі столиці. Наприклад, від Харкова на 30.06 вартість перельоту на Pegasus Airlines становить 2360 грн. З Одеси – 1909 грн на рейсі від SkyUp. У Стамбул також здійснюють перельоти Ryanair, "МАУ", "Мотор Січ", Turkish Airlines і Windrose.

Найдешевші квитки у пошукових базах – від Pegasus Airlines. "МАУ" та Turkish Airlines мають схожу цінову політику. Та подорож на останньому навіть в економкласі доповнює турецька їжа та напої. Інші компанії – зручні для тих, кому потрібно в Стамбул у певний час.

Літак авіаліній SkyUp Фото з відкритих джерел

Що подивитися в Стамбулі

Міжнародний аеропорт "Стамбул" або Istanbul Havalimanı. Його відкрили декілька років тому. Зараз він є найбільшим у світі. Займає площу 76,5 млн кв. м. У ньому обслуговують близько 350 міст і 150 авіакомпаній. Розрахований на перевезення 150 мільйонів туристів на рік.

Перлиною цього місця є різноманітні художні виставки та експонати з музеїв, що ознайомлюють мандрівників із турецькою культурою. До міста звідси близько 35-40 км. Туди курсують автобуси Havaist. Квиток на них зараз коштує 30 лір. Одразу в аеропорту варто придбати Istanbul card за 10 лір – вона дозволить користуватися всіма видами транспорту.

Площа Таксим. Зазвичай усі автобуси приїжджають до неї. Можна сказати, що це транспортний центр Стамбула. Також тут розташовано чимало ресторанів, кафе та барів. Найголовнішою її частиною є 12-метровий монумент "Республіка".

Він символізує встановлення Республіки. На ньому можна побачити скульптури відомих турецьких діячів і Ататюрка Кемаля. Неподалік розташований Парк Ґезі Таксим – колись тут були казарми.

Новини за темою: Повертаємось до часів Римської імперії: Де, як та за скільки можна відпочити в Хорватії у 2021

Площа Таксим у Стамбулі Фото з відкритих джерел

Вулиця Істікляль. Починається від площі. Це одна з найпопулярніших вулиць європейської частини Стамбула. На ній є крамниці міжнародних брендів одягу, прикрас, кафе і ресторанів. Також вулицею курсує історичний трамвай. Є чимало посольств інших країн.

Крім того, саме тут ви зможете спробувати турецькі смаколики. Найпоширенішими є мідії з начинкою та смажені каштани. Досить особливими є донери – шаурма в розумінні українців, а також сіміти – великі бублики з кунжутом.

Мідії з начинкою - найпопулярніша вулична їжа в Стамбулі Фото з відкритих джерел

Галатська башта. Це одна з найвідоміших архітектурних пам’яток міста. Є вежею висотою в 61 метр. Збудована у ХIV столітті. За період свого існування відігравала роль оборонного укріплення, в’язниці та обсерваторії. Місцеві говорять, що дівчина та хлопець в стосунках, які підіймаються нагору, мають одружитися згодом.

Галатський міст. Пролягає через бухту Золотий Ріг. Має конструкцію на 2 поверхи. На першому – розташовані ресторани та зона для пішоходів, на другому – здійснюється рух транспорту. Найперший міст збудували за часів римського імператора Юстиніана. За існування його видозмінювали 5 разів.

Галатський міст Фото з відкритих джерел

Софійський собор. Більше відомий як Ая-Софія. Це одна з найвеличніших пам’яток візантійської доби. Розташована в історичному центрі міста Султанахмет. Збудована у 537 році як християнський собор. Більше тисячі років собор залишався найбільшим храмом для сповідувачів цієї релігії. Нині це мечеть.

Софійський собор або Ая-Софія в Стамбулі Фото з відкритих джерел

Блакитна мечеть. Є однією з найгарніших у Стамбулі та вважається видатним шедевром світової та ісламської архітектури. Розташована на березі Мармурового моря неподалік Ая-Софії. Це один із символів міста. Заснована у 1609 році за правління султана Ахмеда І. Назву таку отримала від великої кількості білих і блакитних ізнікських керамічних зразків у декораціях інтер’єру.

Палац Топкапи. Розташований неподалік вище згаданих пам’яток. Був головним в Османській імперії до ХІХ століття. Оточений стіною завдовжки 1400 метрів. Саме в ньому жила українська Роксолана – дружина султана Сулеймана І.

Палац Топкапи Фото з відкритих джерел

Палац Долмабахче. Розташований у районі Бешикташ і Кабаташ. Створений для султанів. За період існування їх тут проживало аж шість. У архітектурі палацу відображено декілька стилів.

Останньою відомою постаттю, яка проживала тут, був Ататюрк. Він у палаці й помер. Тепер всередині працює музей. Тут можна побачити дипломатичні подарунки, старовинні меблі та чеський кришталь. У палаці зберігаються російського художника Івана Айвазовського.

Палац Долмабахче Фото з відкритих джерел

Археологічний музей Стамбула. Якщо у вас обмаль часу і ви приїхали до міста ненадовго, то подорож можна закінчити саме тут. Цей музей відкрили у ХІХ столітті. У ньому зберігаються чимало цікавих пам’яток.

Археологічний музей Стамбула Фото з відкритих джерел

Вони охоплюють періоди Стародавнього Єгипту, Ассирії, Вавилона тощо. Та найвідомішою пам’яткою є Сидонський саркофаг. Історія – річ спірна. Утім, деякий час дослідники вважали, що він належав видатному полководцю Олександру Македонському. Це обґрунтовували його зображенням на самому саркофазі. Інших підтверджень цьому немає. Зараз є купа інших версій.

Сидонський саркофаг Фото з відкритих джерел

У Стамбулі також варто завітати до азійської частини – це осередок недорогих кафе, ресторанів і клубів. Саме тут можна знайти найсмачніший турецький сніданок.

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про відпочинок у Хорватії, де можна прочитати про міста-курорти, вартість подорожі та інші цікавинки.

Також є матеріал про аквапарки України, у якому розповідається про нюанси такого відпочинку, ціни та локації.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.