Мільярд дерев за три роки: Що варто знати про анонсований Зеленським проєкт "Зелена країна"

Саджатимуть не саджанці дерев, а сіянці, частина з яких може не прижитися або буде вирізана пізніше

Топ-новина
Топ-новина
Голосіївський ліс у Києві Фото з відкритих джерел

В Україні за три роки планують значно збільшити кількість зелених насаджень на 1 млрд дерев. З такою ініціативою виступив президент України Володимир Зеленський. У Міністерстві захисту довкілля підрахували, скільки коштів потрібно на реалізацію планів та де висаджуватимуть дерева.

Все, що відомо про проєкт "Зелена країна", розповідаємо детальніше.

Що відомо про новий проєкт

У понеділок, 7 червня, президент Володимир Зеленський підписав указ про старт проєкту "Зелена країна", мета якого – за 10 років збільшити площі лісів на один мільйон гектарів.

За ініціативою президента у найближчі три роки планується висадити в Україні один мільярд дерев. "Одним з головних союзників у боротьбі зі змінами клімату є наші лісові ресурси. На жаль, лісова галузь не зазнавала жодного реформування фактично 50 років. Ми почали перетворення, які змінять систему управління лісами, запровадять найкращі європейські практики та зроблять цю галузь максимально відкритою", – додав Зеленський.

За його словами, нові правила продажу деревини покликані ліквідувати "сірий" ринок в Україні. Зокрема, на електронних аукціонах – прозоро й без корупційних ризиків – має реалізовуватись 100% необробленої деревини.

Гомільшанські ліси на Харківщині Фото з відкритих джерел

Відповідно до президентського указу, уряд повинен:

  • розробити у двомісячний строк та внести на розгляд ВР законопроєкт щодо удосконалення системи охорони, захисту і відтворення лісів, у тому числі самосійних, стимулювання лісорозведення, збереження та відновлення природних екосистем;
  • розробити та затвердити державну цільову програму "Масштабне заліснення України", спрямовану на розв'язання проблемних питань лісовпорядкування, насамперед щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Щоб популяризувати свою ідею та збільшити зелені насадження України, Володимир Зеленський запропонував учасникам засідання палати регіонів Конгресу місцевих і регіональних влад створити 1551 новий парк. "Тобто один новий парк в кожній громаді. Іншими словами – давайте садити разом", – зазначив очільник країни.

Новини за темою: Україна встановила світовий рекорд із озеленення планети

Скільки коштів потрібно на висадку лісів

У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів підрахували, що висадка 1 млрд дерев у найближчі три роки потребуватиме 2 млрд грн.

Очільник відомства Роман Абрамовський зазначив: "Велику частину буде надано завдяки діяльності державних лісових господарств без залучення коштів із державного бюджету".

Також у відомстві розповіли, що планують збільшувати видатки бюджету за рахунок діяльності лісових господарств. "Уже цього року, як сказав президент, за підсумками першого кварталу дохід лісової галузі збільшився на 1 млрд грн", – додав Абрамовський.

Міністр зазначив, що за підсумками року можливо буде збільшити надходження до держбюджету і в рази збільшити прибутковість галузі завдяки руйнуванню схем із продажу деревини та проведенню прозорих аукціонів, а також шляхом конкурентної боротьби за дефіцитний ресурс.

Новини за темою: На Жидачівщині триває робота з озеленення та благоустрою

Як планують реалізувати ініціативу на практиці

Після оголошення амбітного плану озеленення країни міністр захисту довкілля розповів, що висаджувати планують не трирічні-пятирічні саджанці, а сіянці. За його словами, садити сіянці – процес не складний і швидкий, тому можна впоратися за три роки.

Садити дерева можна навесні та восени, а враховуючи велику кількість опадів цьогоріч, озеленення можна проводити й зараз.

Під мільярд сіянців, підрахували у "Держлісагенстві", потрібно 170 тисяч гектарів території. І ці території вони знайшли.

"Де саджати? Україна має майже 6 млн га деградованих непродуктивних земель, близько 500 тис. самосіяних лісів, які потрібно, як мінімум, зберегти", – зазначили там.

Трикратський ліс на Миколаївщині Фото з відкритих джерел

Міністр захисту довкілля додав, що висаджуватимуть берегозахисні ліси, а це лісосмуги на полях. Якщо висаджуватимуть сіянці, то частина з них не приживеться, а частину згодом доведеться зрізати, аби не заважали один одному. А ті дерева, які висадять на непродуктивних землях, каже, за років 20 відродять угіддя і можна буде знову лани обробляти.

Також Роман Абрамовський зазначив, що висаджувати будуть змішаний ліс, він практично не горить. "Садити сосну в умовах кліматичного підвищення температури, зменшення вологи і підвищення сухості безглуздо, через 50-70 років її потрібно буде вирізати або вона згорить. Даний мільярд дерев буде висаджено виключно на нових землях. Наша мета – збільшити кількість лісів з 15,9% до 17,9% від загальної площі території України, де близько 100 тисяч гектарів лісового фонду не покриті лісом", – розповів очільник відомства.

Новини за темою: У Дрогобичі проводять акцію з озеленення міста

*****

За ​​даними Державного агентства лісових ресурсів, зараз загальна площа лісового фонду України – 10,4 мільйона гектарів, з них 9,6 мільйона гектарів – дерева та інші рослини. У 2020 році висадили 180 млн молодих дерев по всій Україні.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.