"Концесійні" автобани в Україні: Де будуватимуть платні дороги та скільки коштуватиме проїзд

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Автобан. Ілюстративне фото

В Україні планують побудувати 6 платних автодоріг

Українська влада має намір збудувати кілька автодоріг високого класу. Кошти на будівництво залучатимуть від приватних інвесторів. А проїзд дорогами буде платним - за розрахунками Кабміну до 4 гривень за кілометр.

Детальніше про реалізацію проєкту, вартість проїзду та досвід використання "концесійних" доріг в Європі в матеріалі "Першого Незалежного".

Де будуть платні дороги

У Мініфраструктури поки не розпочали будівництво платних автомобільних доріг, проте вже запланували, де саме вони мають розташовуватися. Проєкт передбачає будівництво шести таких шляхів у співпраці з приватними інвесторами.

У жовтні 2020 року Міністерство інфраструктури представило шість ділянок доріг для потенційних пілотних проєктів державно-приватного партнерства, які реалізують в рамках першої програми такого партнерства у дорожній галузі. Наразі український уряд думає над будівництвом таких доріг:

  • M-29/M-04/M-18 – Харків - Дніпро - Запоріжжя;
  • M-03 – Бориспіль - Полтава;
  • M-14 – Херсон - Миколаїв;
  • M-06 – Київ - Житомир - Рівне;
  • M-08/M-19 – Ягодин - Ковель - Луцьк;
  • M-04/H-11 – Дніпро - Кривий Ріг - Миколаїв.

Впровадження в дію зазначених об’єктів є одним з етапів реалізації пріоритетних для держави інвестиційних проєктів до 2023 року. Перелік таких проєктів було затверджено розпорядженням Кабінету міністрів України від 16 грудня 2020 року №1581-р.

Новини за темою: На трасі Київ – Одеса "з'їхав" шмат дороги. Відео

Що відомо про платні дороги України?

Міністерство інфраструктури України займається розробкою платних автодоріг спільно з "Укравтодором", Світовим банком та Міжнародною фінансовою корпорацією в Україні. Це будуть автомобільні дороги загального користування, побудовані на умовах концесії.

Концесією є надання уповноваженим органом виконавчої влади на підставі концесійного договору на платній та строковій основі юридичній або фізичній особі права на створення об'єкта концесії і управління ним. Умова – взяття суб'єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов'язань зі створення об'єкта концесії.

Заплановані шість автошляхів мають сполучити десять областей України, а їхня загальна довжина становитиме 1500 кілометрів. На дорогах планують провести реконструкцію, поточний та капітальний ремонт.

Модель, запропонована Першою програмою державно-приватного партнерства у дорожній галузі, дозволить залучити приватних інвесторів на ринок українських автошляхів. За словами ексміністра інфраструктури Владислава Криклія, у середньостроковій перспективі це дозволить залучити понад 9 мільярдів доларів приватних інвестицій для відновлення та обслуговування 4500 кілометрів доріг державного значення.

Йдеться скоріше не про платні автошляхи, а про "дороги в розстрочку" – коли держава залучає приватні інвестиції у будівництво, а інвестор реалізує проєкт за свої гроші та опісля здачі дороги в експлуатацію отримує платежі від держави. До того ж такі проєкти передбачають подальше утримання дороги інвестором протягом 20-25 років, а це вигідно державі.

Новини за темою: Під час ремонту дороги на Черкащині будівельники знищили скіфський курган

Скільки коштуватиме користування платними дорогами

Поки невідома конкретна вартість проїзду платними автобанами, проте уряд уже затвердив максимальну вартість користування дорогами. Вона становитиме від 0,023 до 0,133 євро за кілометр. Станом на кінець липня 2021 року це відповідає сумі від 73 копійок до 4 гривень 14 копійок.

Загалом максимальна вартість користування платними автомобільними дорогами залежатиме від транспортного засобу. Такі правила були встановлені постановою Кабінету міністрів України №1312 від 23 грудня 2020 року.

Переваги та недоліки платних автошляхів

У низці європейських країн "концесійні" дороги є звичайною моделлю, проте це не означає, що вона гарно себе показала. Насправді концесія у Європі добра, коли немає вимоги забезпечити безкоштовний проїзд альтернативним маршрутом. Але ж в Україні законодавчо вимагається забезпечення альтернативного безкоштовного маршруту поруч із платною дорогою. Тому доведеться будувати або дві дороги одразу, або "концесійну" дорогу робити поруч з уже існуючою, яка залишиться безкоштовною.

Здача у концесію шести українських доріг є доволі цікавим проєктом, що може покласти початок такій практиці і в інших галузях, але насправді вона не надто виправдана з точки зору профіту для водіїв.

Новини за темою: В Україні збільшаться штрафи за перевантаження на дорогах і порушення габаритів

В Україні автомобілів на дорогах менше, ніж у Європі, у 3-5 разів. При цьому вартість будівництва одного кілометра доріг є аналогічною. Це означає, що для того, щоби платна дорога в Україні окупилася завдяки платні за проїзд, то ціна проїзду за кілометр має бути у три-п’ять разів вищою, ніж у Європі. Однак усі розуміють, що платоспроможність українця і європейця аж надто відрізняється, великого попиту на платні автобани не може бути, а машинопотік є і залишиться набагато нижчим.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.