Інвестняні в Україні: Як працює новація та які сфери цікавлять інвесторів

Топ-новина
Топ-новина
Freepik

Найцікавішими для інвесторів в Україні є промислова переробка та агропереробка

Для залучення інвестицій в Україну влада вирішила створити так званих інвестиційних нянь, мета яких - спростити діяльність інвесторів. Наразі в портфелі "інвестнянь" перебуває 23 проєкти.

Про інвестиційну привабливість України та допомогу інвесторам розповідаємо детальніше.

Хто такі "інвестняні" в Україні

Під терміном "інвестнянь" мається на увазі закон про підтримку великих інвестицій. Документ набув чинності 13 лютого 2021 року.

Закон передбачає підтримку українським та іноземним інвесторам, які інвестують більше 20 мільйонів євро та створюють не менше 80 робочих місць. При цьому середня зарплата працівників має бути на 15% більше, ніж середня в регіоні, де буде здійснено інвестицію.

Водночас загальний обсяг державної підтримки встановлюють у спеціальному інвестиційному договорі, проте вона не може перевищувати 30 відсотків від суми інвестицій у проєкт.

Термін реалізації інвестпроєкту не має перевищувати п'ять років, а заявником на отримання договору не можуть бути юридичні особи, бенефіціарні власники акцій яких є резидентами Росії, і юрособи, зареєстровані в РФ.

Передбачається, що підтримка надаватиметься підприємствам, які працюють у переробній промисловості, транспортній галузі, освіті, науковій та науково-технічній галузях, охороні здоров'я, мистецтві, культурі, спорті, туризмі та курортно-рекреаційній сфері. Також планується створити спеціальну установу, яка займатиметься супроводом інвестпроєктів та допомогою інвесторам.

При цьому забезпечення будівництва об'єктів суміжної інфраструктури (автомобільних доріг, ліній зв'язку тощо), необхідних для реалізації інвестпроєкту, за рахунок бюджетних коштів почнеться лише з 1 січня 2022 року.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розповів, що ключовою "інвестнянею" визначена установа UkraineInvest, де працюють 9 людей. Це молоді спеціалісти, зі знанням 2−3 мов і, як правило, із західними освітами. Вони закріплюються за інвесторами та допомагають їм долати не лише бюрократичні терни, але й надають загальну інформацію.

Новини за темою: Рада ухвалила закони про податкові і митні пільги для інвестиційних нянь

Що відомо про проєкти, які ведуть інвестиційні няні

У липні UkraineInvest отримав 23 заявки на інвестпроєкти від потенційних інвесторів. Останній з документів був ухвалений 11 серпня. Денис Шмигаль повідомив, що, інвестори планують вкласти в Україну, складає понад два мільярди доларів.

За словами виконавчого директора UkraineInvest Сергія Цівкача, найцікавішими для інвесторів є промислова переробка та агропереробка. "Обидва напрямки підпадають під одну сферу економіки — "переробна галузь". З виробництва/переробної промисловості наразі у нас в роботі 9 проєктів на загальну суму $516 млн. Ще 9 проєктів, але вже на суму $534 млн, — це агропереробка. Логістика — 5 проєктів на суму $531 млн, решта — транспорт і туризм на $38 млн", — уточнив Цівкач.

При цьому, до списку не потрапили великі проєкти, наприклад, з видобутку залізної руди. Такі проєкти можуть бути на загальну суму більше ніж $1 млрд і їх розглядають окремо.

Більше заявок інвестняні хотіли б бачити в сфері R&D (науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи).

"Тільки нещодавно ми розмовляли з представником українського бізнесу зі сфери IT і кібербезпеки. Говорили про те, що було б цікаво почати такий проєкт. Ще один проєкт, який може потрапити під нашу програму, — це американський університет American University Kyiv, що будується зараз у Києві. Попередньо там інвестицій більше ніж $20 млн. Таких проєктів ми б теж хотіли бачити більше, бо це сприяє розвитку науки, інновацій, створює стійке покоління професіоналів у нашій країні", — підкреслив Цівкач.

Новини за темою: Інвестиції в 2021 році: Куди вкладати гроші?

*****

У квітні у Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства прогнозували що до кінця року заявок від інвесторів буде до сотні. При цьому скористатися спеціальними умовами можуть як іноземні, так і вітчизняні інвестори.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.