"Гра в кальмара" захопила світ: Чому жорстокі ігри приваблюють дітей та як цьому протистояти

Школярам потрібні не заборони, а цифрова компетентність, вміння орієнтуватися на безпечний контент та задоволення вікових потреб

Топ-новина
Топ-новина
Netflix

Минулого місяця вийшов у прокат корейський серіал "Гра в кальмара", в якому переплітається світ дорослих та дітей. Герої проходять прості, дитячі, випробування, однак ті, хто програв втрачають найцінніше - життя.

Серіал не тільки про жорстокість та малодушність, а й про людяність, чесність, право вибору. Серіал не дитячий, однак його сюжет, а особливо ігри, діти знають і відтворюють їх у реальності.

Чим небезпечні дитячі розваги та чого побоюються батьки і вчителі розповідаємо детальніше.

Шалений успіх "Гри в кальмара"

Гра почалася з однойменного корейського серіалу, який Netflix презентував 17 вересня. А зараз у продажу вже з’явилося чимало одягу, в тому числі і дитячого, із символами з "Гри в кальмара". Таку продукцію можна знайти і в Україні.

Своєю популярністю серіал "підірвав" не тільки майданчик Netflix, а й соціальні мережі. Це одна з найбільш обговорюваних тем на даний момент. Крім того, в Instagram і TikTok безліч відеофрагментів з серіалу, а також відео, де фанати намагаються повторити ті самі ігри.

Netflix

За мотивами серіалу вже створюють онлайн-ігри, квести, запускають челенджі і навіть проводять майстер-класи, на яких вчать готувати показані в серіалі солодощі. В інтернеті — сотні мемів з персонажами звідти.

Новини за темою: Серіал "Гра в кальмара" офіційно став найпопулярнішим на Netflix

Коротко про серіал

Герої серіалу - люди, які перебувають на межі і не можуть розплатитися зі своїми боргами. Їм пропонують простий шанс заробити: протягом шести днів потрібно зіграти в шість дитячих ігор. Переможець, який дійде до кінця і не буде порушувати статут, отримає великий грошовий приз. На перший погляд все здається досить просто, тому 456 незнайомців погоджуються з умовами договору. Під час першої гри вони дізнаються, що у привабливої пропозиції є ще одне правило - вибувши, гравець тут же вмирає.

Герої перед змаганням Netflix

Організатори змагань - це аноніми, які контролюють ситуацію, дивлячись на численні монітори. Самі гравці знаходяться у величезному бараку, який нагадує тюремну камеру. Вони виходять звідти лише для того, щоб відправитися на чергову дивовижну локацію, де їм озвучать порядок наступних дій. Гравців оточують солдати, одягнені в однакову форму, чиї особи неможливо розгледіти за чорними масками з зображенням геометричних фігур.

Netflix

Описуючи ідею серіалу, шоураннер Хван Дон Хек розповів, що він хотів написати історію, яка стала б алегорією або байкою про сучасне капіталістичне суспільство, де конкуренція перетворюється на боротьбу за життя. В серіалі така боротьба за виживання відбувається в рамках дитячих корейських ігор. Герої змушені хитрувати, об'єднуватися, покладатися на удачу і врешті решт вирішувати, чи готові вони перетнути межу, втративши людяність.

Чим приваблюють "ігри на виживання"

Сюжет про людину, яка змушена добувати гроші заради порятунку себе чи близьких або просто рятувати життя в грі, не новий.

Понад 65 років тому про таке писав Роберт Шеклі ("Премія за ризик"), згодом — Стівен Кінг ("Людина, що біжить") та інші письменники. У кіно можна вже казати про окремий піджанр: "Королівська битва", "Голодні ігри", "Страшна воля богів", "Той, що біжить у лабіринті", "Що б ви зробили?", "Щурячі перегони", "3%", "Коло", "Арена".

Популярність таких стрічок має декілька причин. По-перше, подає вкрай загострену, але знайому кожному картину конкуренції, соціальної нерівності, потреби опиратися гострому стресу та виживати. По-друге, реальність такого кіно нагадує реальність комп’ютерних ігор-шутерів, тож гравцям це здається знайомим досвідом. По-третє, смертельні ігри на кшталт "Синього кита" або чутки про підпільні бої і тоталізатори з рабами підживлюють інтерес до такого кіно.

Новини за темою: Netflix запустив локалізований сервіс з інтерфейсом українською мовою

Вплив серіалу на дітей

І хоча стрічка має вікові обмеження 18+, діти все ж дізналися про сюжет серіалу, а дехто переглянув кінопродукт. І діти почали відтворювати ігри із серіалу в реальному житті, а для гостроти відчуттів, б'ють тих, хто програв.

Netflix

У тінейджерів — інша небезпека: за ці лічені дні дедалі частіше в соцмережах з’являються кричущі відео про "справжню гру", "все, як у серіалі, але насправді", "грай з нами у кальмара". Про втілення закликів в реальності поки не йдеться. Однак батьки побоюються появи реальних смертельно небезпечних ігор чи "груп суїциду". Підлітки, які хочуть зануритися в атмосферу, можуть відгукнутися на запит якогось "куратора" або просто психічно хворої людини "в реальності пограти в кальмара".

А український психолог і телеведучий Дмитро Карпачов перелічив наслідки перегляду дітьми подібних серіалів і фільмів:

1. Демонстрація жорстоких сцен буквально атакує незрілу психіку дитини. Це інструкція для агресивної поведінки і в деякому роді - виправдання антисоціальних дій.

2. Зменшується здатність до співчуття, співпереживання за рахунок зниження чутливості до жорстокості. Убили персонажа, який сподобався, - ну й добре, дивимося далі.

3. Формуються спотворені уявлення про дійсність, про мораль, про самого себе. Діти дезорієнтовані - так, гра страшна, але переможець ж молодець, купу грошей заробив!

4. Виникає тривожність, порушується сон. Це наслідки стресу, перенесеного під час перегляду дитиною жорстоких сцен.

За його словами, вікове обмеження 18+ цілком виправданне.

Новини за темою: Netflix випустив трейлер першого фільму, знятого сервісом в Україні

Як уберегти дітей від впливу серіалу

Очевидно, заборонами та обмеженням проблему не вирішити, адже дитині можуть показати відео друзі. Спеціалісти радять звернути увагу на те, що саме приваблює дитину. Частише за показною агресією приховуються інші потреби. Для учнів початкової школи це потреба в батьківській увазі, прийнятті, спільному дозвіллі. А для тінейджерів — розширення кола прав та обов’язків порівняно з дитинством, повага до вибору та інтересів підлітка. Школярам потрібні не заборони, а цифрова компетентність, вміння орієнтуватися на безпечний контент. Тоді жодна гра не лякатиме батьків та вчителів.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.