Гід Кам’янцем-Подільським: Які пам’ятки зроблять відпочинок у місті не гіршим, ніж за кордоном

Кам’янець-Подільський - куточок України, де є все: мури, фортеці, вірменські криниці та дерев’яні церкви

Топ-новина
Топ-новина
Кам'янець-Подільська фортеця у Хмельницькій області з висоти пташиного польоту Фото з відкритих джерел

Хмельницька область – це осередок фортець, унікальних печер і просто складної історії України. Щороку вона вабить туристів звідусіль, наче магніт. Та куди варто податися в першу чергу? Можна спробувати Кам'янець-Подільський.

Це місто-фортеця з довгою історією. Ним правили українці, турки та поляки. Певний час воно було адміністративним центром Поділля. А пам'яток в ньому не перелічиш – від унікальних церков до старовинних брам. Як сюди доїхати, скільки це коштує та на що подивитися, читайте далі у нашому матеріалі.

Як доїхати та скільки коштує

Найзручніший транспорт – це автобус. Ціна квитків до Кам'янця з Києва коливається у середньому від 380 до 500 грн. Час у дорозі – від 7 до 9 годин. Якщо їхати зі Львова – майже така сама ціна.

Альтернатива автобусам – потяг 769 К. Час у дорозі майже той самий, але ціна приємніша – 184 грн. Це потяг, який має вагони декількох типів: "Інтерсіті" другого класу, купе та плацкарт.

Потяг 769К - "Подільський експрес" Фото з відкритих джерел

Кам'янець-Подільська фортеця – початок мандрівки

Саме заради цієї пам'ятки мандрівники звідусіль беруть квитки до міста Кам'янець-Подільськ. Наразі невідомо коли звели фортецю. Археологічні дослідження вказують на ХІІ століття. Водночас перші згадки датують аж 1374-м роком.

Це єдиний зразок нідерландської школи архітектури в Україні. Твердиню поділяють на дві частини. Перша – це Старий замок площею близько 1,5 гектари разом із прибудовами. Він оточений високими мурами та має 11 башт. Також є Новий замок. Він має форму трапеція та з валами становить площу близько 3 гектарів.

Адреса: вул. Замкова, 1, м. Кам'янець-Подільський.

Замковий міст

Є пам'яткою архітектури загальнодержавного значення. Сполучає Старе місто та фортецю на мисі. У народі його давно називають Турецьким. Вперше міст згадується в документах 1494 р. Припускають, що його збудували римляни на початку ІІ століття. Також є версія, що на ньому колись стратили українського гетьмана Юрія Хмельницького.

Сьогодні міст перед туристами виглядає як суцільний кам'яний мур. Разом із вежами його довжина становить 114 метрів. Висота – близько 24-28 метрів. Основою мосту виступає вапнякова скеля між півостровом і замковим мисом. У ній пробито канал для пропуску води. На вигляд це звичайний арковий отвір шириною 5-6 м. Завдяки цьому утворився водоспад Круча. З обох боків мосту є кам'яні сходи ХІХ століття в долину Смотрича.

Адреса: вул. Замкова, 1.

Замковий міст у Кам'янці Фото з відкритих джерел

Музей мініатюр "Замки України"

Відкрили нещодавно. У 2017 році він почав працювати у тестовому режимі. Згодом – на постійній основі. Тут можна побачити макети замків Західної та Південної України. Їх виготовляли вручну з пластику, а потім покривали спеціальною фарбою. Така процедура тривала від 2 до 4 місяців. Найбільше часу заняло виготовлення Кам'янець-Подільської фортеці. Також на території музею є мініатюри таких твердинь:

  • Білгород-Дністровська фортеця на Одещині;
  • Палац Шенборнів у Закарпатті;
  • Меджибізька фортеця в Хмельницькій області.

І це далеко не все, що тут можна побачити. Усі макети мають масштаб 1:40 або 1:50. Вхід до музею коштує 40 грн для дорослих. Графік роботи: з 9 ранку до 9 вечора.

Адреса: вул. Старобульварна, 10.

Новини за темою: Ідеї, куди поїхати навесні: Від найбільшої фортеці до маловідомих замків

Як виглядають замки в мініатюрі Фото з відкритих джерел

Будинок польського магістрату

Саме так називають ратушу в Кам'янці-Подільському. Вважається, що вона спершу була дерев'яна. Потім стала мурованою. До 1793 року в ній засідав польський та український магістрат. Ратушу можна побачити в центрі старого міста. Вона має дві частини – будинок ради та шестиярусну годинникову вежу. До пожежі 1616 р. ці елементи стояли окремо.

У ХVIII ст. провели реконструкцію. Тепер на ратуші можна побачити герб Поділля – сонце. Кути веж прикрашені рустуванням. Балкони мають опори у формі кронштейнів та оздоблені балюстрадою. Крім того, раніше годинник ратуші мав два дзвони. Їх у 1753 р. відлив зі срібла та міді львівський майстер Теодор Полянський. Один із них досі б'є у місті щогодини, інший – зберігається в Кам'янець-Подільському музеї.

Адреса: площа Польський ринок, 1.

Ратуша або Будинок польського магістрату в Кам'янці-Подільському Фото з відкритих джерел

Хрестовоздвиженська церква

Розташована під стінами Старої фортеці – на прибережній смузі річки Смотрич. За переказами, цю православну церкву заснував гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Проїжджаючи тут після Хотинської битви 1621 р., він подумав, що захисна сила фортеці стане міцнішою завдяки новій святині.

На планах 1672 року була означена православна церква. Під час правління турків її знищили. Лише у 1799 почали будувати новий однобаневий храм. За 2 роки його освятили. У ХХ ст. провели реконструкцію. У часи СРСР всередині працював кінотеатр. Сьогодні можна побачити тризрубну церкву з дзвіницею 1863 р. Є два входи. Має типові архітектурні риси подільського дерев'яного будівництва.

Адреса: вул. Карвасари.

Хрестовоздвиженська церква у Кам'янці Фото з відкритих джерел

Вірменська дзвіниця

Розташована у вірменському кварталі міста. Також відома як Дзвіниця святого Степаноса. Раніше була частиною собору, який не дійшов до наших днів. Певний час у ній перебувала ікона Вірменської Богородиці, яку дуже шанували католики та православні. Станом на сьогодні точна дата будівництва не відома. Лише знають, що зведення дзвіниці завершили до 1565 р. Одночасно з церквою виконувала оборонні функції.

У період турецького панування дзвіницю та церкву пошкодили. Це відбулося за часів двох світових війн у ХХ столітті. У 1958 р. дзвіницю відновили та перетворили її в пам'ятку загальнодержавного значення. Всередині досі є залишки живопису, який датують не пізніше XVIII століття. А назовні можна побачити п'ятиповерхову кам'яну будівлю з пірамідальним дахом і невеликими вежами на кутах.

Адреса: вул. П'ятницька, 11.

Вірменська дзвіниця Фото з відкритих джерел

Башта Стефана Баторія

Також відома як Королівська чи Кушнірська. Вона є найпотужнішою з усіх у місті. Це пам'ятка архітектури національного значення. Башту збудували у ХІІІ столітті на місці міської брами. Спочатку мала лише еліптичну форму, але потім прибудували прямокутний об'єкт. Раніше вона мала захищати частину півострова, створену петлею р. Смотрич. До наших часів дійшли обрамлення дверей, вікон, а також карнизи.

Адреса: Старопоштовий узвіз.

Башта Стефанія Баторія Фото з відкритих джерел

Руська брама

Розташована в яру річки Смотрич. Разом із баштами та укріпленням є комплексом споруд XV ст. Точна дата побудови пам'яток невідома. Раніше фортифікаційні споруди мали чотири оборонні башти та мури довжиною понад 200 метрів. До комплексу також входили шлюзи. У ХVIII ст. усе відновлювали. Останній король польський і великий князь литовський Станіслав Август ІІ Понятовський пожертвував на реставрацію чимало коштів. До ХІХ ст. брама втратила своє оборонне значення. До нашого часу дійшли такі елементи комплексу:

  • Вартова башта – розташована на скелі висотою 12. Є кам'яною та круглою в плані. Її діаметр 7 метрів, товщина стін – 1 м. Біля неї збереглися фрагменти муру уздовж скелі. З двох сторін від башти йдуть оборонні стіни міста;
  • Прибрамна башта Руських воріт – має форму кола діаметром 6,6 метра. Має два входи та чотири яруси. Товщина стін – 1,1 м.
  • Надбрамна башта – прямокутна в плані. Її північний фасад облицьований білими плитами. Над воротами є кам'яна плита з гербом Польщі.

Також уціліла Прибережна башта. Вона розташована на відстані 24-х метрів від Надбрамної. Раніше була п'ятиярусною. Верх і прикриття не збереглися.

Адреса: вул. Руська.

Руська брама Фото з відкритих джерел

Турецький бастіон

Є ще одною оборонною спорудою в мікрорайоні Старого міста. Це пам'ятка архітектури національного значення. Раніше бастіон входив до системи північно-західних укріплень Кам'янця. Має квадратний план зі стороною понад 35 метрів та чотири прогони. Висота бастіону коливається від 9 до 11 метрів. Це укріплення реконструювали турки та німецькі інженери. У ХХ столітті провели консерваційні роботи.

Адреса: вул. Ковальська, 6.

Турецький бастіон у Кам'янці-Подільському Фото з відкритих джерел

Куди ще варто завітати

Подільські Товтри – це національний парк площею 291 316 га. Тут можна побачити понад 60 видів червонокнижних рослин, різноманітний тваринний світ, Смотрицький каньйон, печери та багато іншого.

Новини за темою: Із вовками, зубрами або рідкісними рослинами: Гід національними парками України

Подільські Товтри - національний природний парк Фото з відкритих джерел

Вірменська криниця – пам'ятка архітектури в центрі Старого міста. Вважається, що її підземну частину вибили у суцільній скелі місцеві вірмени в ХVII столітті. Пізніше над криницею побудували бароковий восьмигранний павільйон.

Вірменська криниця Фото з відкритих джерел

Олекандро-Невський православний собор – ще одна пам'ятка архітектури у неовізантійському стилі. Збудована у 1893 році.

Олександро-Невський православний собор Фото з відкритих джерел

Новопланівський міст – колись звали "Новим". Був закладений ще у 1864 р. Під час Другої світової війни його висадили в повітря. Потім відновили. Має довжину 136 метрів і стоїть на 6 кам'яних биках (проміжних опорах, - ред.). Поруч є водоспад, де безіменний струмок падає з висоти 27 м.

Новопланівський міст у Кам'янці-Подільському Фото з відкритих джерел

Наостанок, якщо ви обожнюєте екстремальний відпочинок, то варто завітати на міст "Лань, що біжить". Тут можна стрибнути з мотузкою вниз та отримати нові враження.

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про Хмельницький, у якому розповідається про музеї міста, особливості готелю "Петербурзький" та інших пам'ятках.

Також є матеріал про Хмельницьку область, де можна детальніше прочитати про Смотрицький каньйон, Меджибізький замок і печеру Атлантиду.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.