Епоха лицарства та шляхетства, збережена у стінах: Топ замків і палаців України, куди варто поїхати

Від руїн Середнянського замку до величі палацу Жевуських-Лянцкоронських

Топ-новина
Топ-новина
Чортківський замок у Тернопільській області Фото з відкритих джерел

Особливе місце в історії України посідають замки та палаци. Ці споруди були свідками національно-визвольних війн та феодальних протистоянь. Водночас вони відігравали роль осередків інтелігенції.

Більшість таких будівель розташована на заході України. Деякі беруть початок іще з X століття. Певна частина добре збереглася, а від іншої – зосталися лише руїни. То ж як виглядають замки та палаци Західної України та чому їх варто відвідати, читайте далі у нашому матеріалі.

Середнянський замок

Також відомий як замок тамплієрів розташований у смт Середнє Закарпатської області. Є пам'яткою загальнодержавного значення. Це єдиний замок Закарпаття, де збереглися риси романського стилю. Збудований у ХІІ ст. у вигляді башти донжону. Він відіграв роль спостережного пункту. За необхідності міг ставати потужним оборонним пунктом. Висота башти – 20 метрів, а товщина стін – 2,6 м. Раніше мав три яруси, але деякі дійшли до нашого часу лише фрагментарно.

У часи існування за споруду боролися угорські шляхтичі. Переважно це були суперечки між магнатами Другетами та родом Палочі. Протистояння завершилось на користь останніх. У ХVI столітті замок зміцнили представники угорського роду Добо. Вони розвивали виноробство та створили підвали довжиною 4 км. У ХVIII ст. замок відійшов у володіння Габсбургів. З того часу більше не відновлювався.

Середнянський замок у с. Середнє Закарпатської області Фото з відкритих джерел

Чортківський замок

Розташований у місті Чорткові Тернопільської області. Ним володіли відомі польські шляхетські роди – Гольські та Потоцькі. Вперше згадується у ХІV ст. як дерев'яне укріплення. За правління шляхтича Станіслава Гольського постає замок. Всередині двору споруджують ренесансний палац. Будують оборонні вали. Надалі ремонтні роботи майже ніколи не припиняють через напади татар.

У часи національно-визвольної війни 1648-1657 років замок декілька разів захоплювали війська козаків. Станом на сьогодні майже повністю зберігся. Фортифікаційні стіни та дві вежі уціліли. Споруда має вигляд неправильного трикутника. Товщина стін сягає 2-х метрів, а висота – 12 м. Зали палацу були розписані фресками. Поруч також видно низку житлових та господарських будинків.

Чортківський замок на Тернопільщині Фото з відкритих джерел

Підзамочок-замок

Розташований на північ від міста Бучач Тернопільської області. Зведений у стилі пізнього бароко. Його офіційно датують 1600 роком. Будували споруду за сприяння роду власників навколишніх сіл Бучацьких. У 1676 р. замок зруйнували турецько-татарські війська.

З того часу його використовували як житло. Ближче до кінця ХVIII ст. кинули напризволяще. Потім споруду використовували для функціонування паперової фабрики. За радянських часів каміння з мурів розібрали для будівництва колгоспів.

Кривченський замок

Розташований у с. Кривче на Тернопільщині. Збудований у ХVII столітті. Входив до оборонного комплексу Кам'янець-Подільської фортеці. Сам замок був одним із найкращих за обороноздатністю на Східному Поділлі. Вдало вибране місце робило його неприступним. Під час досліджень з'ясували, що поруч був палац – від нього нічого не залишилося. Сьогодні можна побачити лише дві вежі та мур посередині.

Новини за темою: Найзагадковіші місця України, від яких перехоплює дух: Від замків із привидами до сіл, де наче побував Бог

Кривченський замок у Тернопільській області Фото з відкритих джерел

Виноградівський замок

Розташований у м. Виноградів Закарпатської області. Інша назва – Замок Канків. Вперше згадується ще у 903 році як місцеве укріплене городище слов'янського вождя. За часів Угорського королівства будують замок. Тут розташовувався загін воїнів, які супроводжували по річці Тиса вантажі з сіллю.

Замок був у епіцентрі боротьби угорських феодалів та законного короля. Від 1399 року ним володів барон Перені. Це затвердив король Угорщини Сигізмунд Люксембург. У ХVI ст. замок зруйнували. Сьогодні можна побачити лише руїни та виноградники поруч.

Палац Жевуських-Лянцкоронських

Є пам'яткою архітектури XVIII-ХІХ ст. Його можна побачити у смт Розділ Миколаївського району на Львівщині. Він є одним із найбільших на Галичині. Збудований близько 1740 року на кошти польського державного діяча Міхала Юзефа Жевуського в стилі неоренесансу. Палац неодноразово реконструювали.

Поруч є парк на 6, 6 гектарів. Тут ростуть екзотичні рослини субтропічних регіонів, вікові дуби та сосни Веймута. Пізніше палацом володів відомий польський колекціонер граф Король-Антоній Лянцкоронський. Саме йому дісталася колекція зброї, портретів і меблів 4-х поколінь Жевуських. Після експедицій графа в палаці з'являлися витвори античного мистецтва. Чимало інших старожитностей збереглося до нашого часу. Вони розкидані по замках Польщі та музеях України.

Палац Жевуських-Лянцкоронських на Львівщині Фото з відкритих джерел

Тартаківський палац

Розташований у с. Тартаків на Львівщині. Колись ним володіли представникам польського роду Потоцьких. Вони побудували замок оборонного характеру, який прикрашали фрески. Сюди часто приїжджала італійська опера. Крім того, всередині працювала фабрика суконних виборів. Інтер'єр доповнювала бібліотека з рідкісними виданнями та дзеркальний зал.

Після смерті Франца Потоцького замок не отримував постійних власників. Лише у ХІХ ст. він потрапив у руки іншого шляхетського роду – Лянцкоронських. На місці колишньої споруди звели палац у стилі французького необароко. Поруч розбили парк із рідкісними рослинами. Під час Другої світової війни палац зазнав чималих пошкоджень. Нині пам'ятка в аварійному стані.

Тартаківський палац у Львівській області Фото з відкритих джерел

Палац Перені

Розташований у м. Виноградів Закарпатської області. Це одна із найстаріших споруд регіону такого типу. Колись вона належала угорському барону Жигмонду Перені. З'явилася після штурму його Виноградівського замку в 1557 році королівським військом. Відновлювати споруду було занадто дорого, а тому барон вирішив побудувати палац неподалік.

Така будівля вже існувала ще з ХIV ст. До неї прибудували другий поверх. На центральному фасаді з'явився ризаліт та герб. Додали фігурні водостоки. Під час перебудов палац набув барокових рис. Всередині низькі кімнати. Стіни споруди товсті. Палац можна побачити посеред стародавнього парку, де є чимало рідкісних дерев.

Палац Перені у м. Виноградів Закарпатської області Фото з відкритих джерел

Палац Плотені

Можна побачити у с. Великі Лази Закарпатської області. Це колишній палац місцевого графа Нандора Плотені. Збудований у неокласичному стилі. Має два поверхи з колонадами та куполами. Раніше тут проходили мистецькі заходи для інтелігенції повіту. Навколо палацу був розбитий парк.

Нині будівля відновлена. На відміну від інтер'єру зовнішній вигляд добре зберігся. На другому поверсі можна побачити колишню залу для урочистих подій. Де-не-де видно ліплення на стелях.

Палац Плотені у с. Великі Лази Закарпатської області Фото з відкритих джерел

Нагадуємо, що раніше виходив матеріал про маєтки України, у якому розповідається про Маріїнський палац, садибу-резиденцію графа Михайла Воронцова та інші величні архітектурні споруди.

Також є матеріал про інші оборонні споруди країни, де можна прочитати про найбільшу Аккерманську фортецю на території держави, Скалатський та інші замки.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.