Електронна чи паперова: Як планують реформувати інститут "прописки" в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Законодавча ініціатива має позбавити громадян від зайвої бюрократії

В Україні пропонують скасувати штамп в паспорті про місце прописки. Відповідний законопроєкт, зареєстрований в парламенті, зробить зміну місця реєстрації проживання декларативним. У проєкті закону прописаний загальний порядок реєстрації місця проживання особи.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Електронна прописка замість паперової

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про надання електронних послуг щодо реєстрації місця проживання в Україні. Відповідний Проєкт Закону про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні №5463 від 05.05.2021 опублікований на сайті парламенту.

Зокрема, появу такої законотворчої ініціативи прокоментував віцепрем'єр-міністр-міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

За його словами, зараз українцям для реєстрації місця проживання в паспорті або отримання Довідки до ID-картки необхідно відвідувати кілька установ і чекати в чергах. Прийняття закону позбавить громадян від цього.

"Досить авторизуватися в додатку "Дія" або на порталі і зробити кілька кліків. Також ми відв'яжемо прописку від багатьох життєвих ситуацій, де вона дійсно не є необхідною", - зазначив він.

Міністр також уточнив, що сьогодні кожен третій українець прописаний не за фактичним місцем проживання, а близько 1 мільйона осіб взагалі не мають прописки.

"Новий законопроєкт зробить зміну місця реєстрації проживання декларативним", - додав Федоров.

Новини за темою: Доручення та реєстрація шлюбу можуть подорожчати: Депутати хочуть підвищити ставки держмита

Що пропонується законопроєктом

У пояснювальній записці до документу прописано, що прийняття акта має кілька цілей:

1) Запровадження декларування та реєстрації місця проживання у електронній формі
2) Захист прав власників житла
3) Закріплення електронного реєстру як єдиного джерела інформації про місце проживання особи
4) Підвищення доступності та зручності адміністративних послуг.

Послуги надаватимуться в електронній формі, що значно скоротить час, необхідний для їх надання; немає потреби відвідувати органи реєстрації або ЦНАП.

Окрім цього, при зверненні за отриманням інших послуг, інформацію про місце проживання осіб органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форм власності отримують самостійно шляхом доступу до відомчої інформаційної системи ДМС.

Дія цього Закону поширюється на громадян України, а також на іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, відповідно до їхніх прав та свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами України.

Факт декларування місця проживання особи не є підставою для набуття особою права володіння, користування та розпорядження житлом (у тому числі, не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), що знаходиться за адресою, про проживання в якому особа повідомила.

Новини за темою: У Мін'юсті розказали, як зареєструвати шлюб з іноземцем

Як пропонують реєструвати місце проживання

Документом передбачений загальний порядок декларування (реєстрації) місця проживання (перебування) особи.

1. Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом тридцяти календарних днів після прибуття до нового місця проживання задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, який отримав довідку про звернення за захистом в Україні протягом тридцяти календарних з дня її отримання повинен задекларувати місце свого перебування.

2. Батьки, (усиновлювачі), опікуни, піклувальники або інші законні представники (далі - законні представники) зобов’язані зареєструвати або задекларувати місце проживання (перебування) новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

3. Зареєстрованим або задекларованим місцем проживання (перебування) особи віком до 10 років є зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) її законних представників, або одного з них, з ким проживає дитина, за згодою іншого законного представника.

4. Зареєстрованим або задекларованим місцем проживання (перебування) особи віком від 10 до 14 років є зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) її законних представників, або одного з них, з ким проживає дитина, за згодою іншого законного представника, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

5. Іноземці та особи без громадянства зобов’язані задекларувати або зареєструвати своє місце проживання та місце проживання дітей віком до 14 років (у тому числі новонароджених дітей), батьками або іншими законними представниками яких вони є, протягом тридцяти календарних днів після отримання посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист або після зняття з реєстрації місця проживання.

6. Декларування або реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється за декларацією (заявою), поданою особою до органу реєстрації, у тому числі через центр надання адміністративних послуг, у тому числі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - електронна форма).

7. Забороняється вимагати для декларування або реєстрації місця проживання (перебування) подання особою інших, ніж передбачених цим проєктом, документів.

8. Якщо попереднє місце проживання особи було зареєстроване, зняття з реєстрації з попереднього місця проживання здійснюється за заявою особи.

9. Якщо попереднє місце проживання (перебування) особи було задеклароване, внесення змін до реєстру територіальної громади здійснюється без заяви особи на підставі повідомлення, отриманого від органу реєстрації, в якому особа задекларувала своє нове місце проживання (перебування).

Новини за темою: Новий порядок реєстрації ФОП: Що потрібно знати про ініціативу

*****

Загалом експерти позитивно оцінюють законодавчу ініціативу. Єдине питання, яке викликає занепокоєння, це безпека персональних даних і всю інформації на кожну особу.

Передбачається, що даний законопроєкт набере чинності з 23 серпня 2021 року, деякі положення наберуть чинність з 1 січня 2022 року. Однак перед цим документ має ухвалити в цілому парламент, підписати голова Верховної Ради та президент України.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.