Додатковий платіж за газ: Як може змінитися вартість блакитного палива в Україні

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Експерти прогнозують, що платіжка може бути чималою

Питання оплати газу - чутливе та "дороге" для українців. Вартість блакитного палива щомісяця змінюється і не в бік зменшення. Однак не виключено, що крім газу та його транспортування споживачам доведеться сплачувати і за обслуговування внутрішньобудинкових газових систем.

Про ситуацію на ринку блакитного палива в Україні розповідаємо детальніше.

Хто може отримати третю квитанцію за газ

Наразі українці сплачують дві квитанції за газ - за спожите блакитне паливо та його транспортування, однак не виключено, что деяким українцям доведеться сплачувати ще й третю.

В Україні вже набули чинності законодавчі зміни, згідно з якими жителі багатоквартирних будинків, крім платіжок за газ і транспортування, отримають рахунки за обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. При цьому технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання не включає в себе поточний та капітальний ремонт систем газопостачання. Це вже за рахунок співвласників багатоквартирного будинку. Їм надається кошторис, вони його оплачують - і отримують ремонт. Якщо немає, то немає, але тоді велика ймовірність взагалі не отримати газ.

Раніше цю суму закладали в тариф ЖКГ, і в разі аварійної ситуації ЖЕК усував всі неполадки за свій рахунок, повідомили ЗМІ з посиланням на слова глави Бюро комплексного аналізу та прогнозування Сергій Дяченко.

"Приховані платежі були завжди, ми просто про них не знали. Але в нульових стали створювати спеціалізовані підприємства при обл- або міськгазах з обслуговування прибудинкових мереж. Платити все одно доведеться тому, на чиєму балансі вони будуть складатися, - так повинно бути", - розповів експерт.

За його словами, суму потрібно було закласти в тариф, щоб не робити ще один платіж. Наприклад, оператори газотранспортних мереж могли взяти це обслуговування на баланс. "Не здивуюся, якщо під цю справу буде створена окрема організація, але тоді і плата буде немаленькою", - підкреслив Дяченко.

При цьому вартість обслуговування розділять між власниками квартир, а НКРЕКУ повинна буде встановити граничний розмір такої плати.

Новини за темою: Борг за газ: ВР схвалила законопроєкт про реструктуризацію 100 млрд гривень

Які ціни на газ діють в червні

Низка газопостачальників підвищила червневу ціну на газ у порівнянні з травневою. Так, місячні пропозиції газопостачальних компаній визначені від 7,99 грн до 11,89 грн за кубометр. На це вказують оновлені дані на сайті постачальників газу "Енергореформа".

Більше за інших зріс червневий тариф на блакитне паливо (на 1,39 грн/кубометр) у ТОВ "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" – з 10,5 грн/кубометр до 11,89 грн/кубометр.

У ТОВ "ЙЕ Енергія", ТОВ "Мегаватт Енерго Сервісна компанія", ТОВ "ТАС Енергія країни" місячна вартість становить відповідно 7,99, 8,09 та 11,22 грн за кубометр. У ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" ціна газу складає 8,50 грн/ кубометр.

ТОВ "Житомирська обласна енергопостачальна компанія" підвищила тариф з 10,5 грн/кубометр у травні до 11,77 грн/кубометр у червні. У ТОВ "Волиньелектросбут" газ подорожчав з 7,98 грн/кубометр до 8,89 грн/кубометр. А у ТОВ "Закарпатенерго" – з 7,98 грн до 8,88 грн/кубометр.

У ТОВ "Гласкомерц" ціна зросла з 10 грн до 11 грн/кубометр, у ТОВ "Газпромпостач" – з 10,2 грн до 11,22 грн/кубометр, а у ТОВ "Хмельницькенергозбут" – з 9,6 грн до 11,5 грн/кубометр.

Буде і здешевшання газу на ринку, щоправда єдине. Маріупольський постачальник ТОВ "Маргаз" знизив ціни на блакитне паливо у червні до 8,75 грн/кубометр з 9 гривень у травні.

Компанія "КиївГазЕнерджи" - найбільший постачальник природного газу в Києві - встановила ціну населення у рамках річного тарифу в розмірі 8,7 грн/куб. м (з ПДВ).

Новини за темою: Україна порахувала, скільки втратить від зупинки транзиту газу з Росії

Чого чекати далі

Ціни на блакитне паливо в Україні можуть зростати й надалі. Радник міністра енергетики Олена Зеркаль повідомила, що вартість газу може зрости, якщо Росія вирішить перервати транзит "блакитного палива" через Україну.

За її словами, Росія штучно стримує європейський ринок і не поставляє ті обсяги, які потрібні Європі зараз.

"Була холодна весна, зараз треба все наповнювати, і ціни на газ дуже високі. А якими вони будуть взимку - ніхто не знає", - розповіла радник міністра.

В умовах переривання транзиту газу через територію України цієї зими, за словами Олени Зеркаль, "для нас це буде дуже відчутно, в першу чергу в плані того, що ми отримаємо дуже дорогий газ".

"Зараз ми можемо постачати газ так званим віртуальним шляхом, тобто віртуальний реверс, коли йде обмін газу, і так працює в усьому світі. Якщо не буде транзиту, то нам доведеться фактично фізично постачати газ з Європи, і витрати на постачання газу значно збільшаться", - зазначила Зеркаль.

Новини за темою: Підемо в арбітраж: Шмигаль пригрозив "Газпрому" у разі відмови щодо транзиту газу

Детальніше про реалізацію Росією проєкту "Північний потік-2" можна дізнатися за посиланням.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.