День Святої Трійці: Історія свята, традиції відзначення та заборони цього дня

Цей день прославляє Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Сьогодні віряни східного обряду відзначають Святу Трійцю. Це свято знане ще як – П’ятидесятниця, Сходження Святого Духа, Зелена неділя. Воно символічно закінчує весняний цикл та розпочинає літо.

Свято не має постійної дати, адже прив’язане до дня Великодня. Традиційно воно відзначається на 50-й день після Світлого Христового Воскресіння.

Про традиції відзначення Трійці та заборони цього дня розповідаємо детальніше.

Історія свята

Апостоли, які були учнями Сина Божого, почали святкувати Трійцю, чим хотіли увіковічити велику подію, коли на них зійшов Святий Дух. Після цього вони отримали здатність розмовляти різними мовами та почали проповідувати віру Христову по всьому світу.

Офіційно П’ятидесятницю почали святкувати в 381 році, коли на II Вселенському соборі затвердили догмат про Трійцю. Свято відзначається на 50-й день після Великодня і на десятий день після Вознесіння. Стародавні слов'яни звернули увагу на Трійцю лише через 300 років після хрещення Русі, в кінці XIII – початку XIV століть.

День Святої Трійці Фото з відкритих джерел

Свята Трійця об'єднує разом три особи (три лики, три образи, три прояви) Бога, розглядає його сутність в трьох особах – Отця, Сина і Святого Духа.

Новини за темою: Перерахунок пенсій, е-лікарняні та нові правила користування YouTube: Топ основних змін червня 2021 року

Як відзначається Трійця в Україні

Безпосередньому святкуванню Трійці передує Вселенська Троїцька поминальна субота. Цього дня вшановують пам'ять померлих родичів, читаються особливі поминальні молитви. Також у суботу заведено відвідувати кладовища.

Напередодні Трійці заведено також прикрашати храми та оселі зеленими рослинами – полином, чебрецем, пижмою, м'ятою, мелісою, волошками, лепехою, любистком. Однак не варто приносити в домівку осику та вербу. Зелень символізує відродження всього живого на землі.

У День Святої Трійці, у неділю, у храмах відбувається святкова Божественна літургія – одна з найурочистіших та найвеличніших служб у році. Примітно, що після її завершення, вперше після Пасхи, читаються колінопреклонні молитви та звучить молитва Святому Духу. Потім біля храмів освячується зелень. Букети зелені, освячені в церкві, зберігають цілий рік і використовують для лікувальних цілей.

Фото з відкритих джерел

На Трійцю немає заборон щодо вживання певних продуктів – дозволені всі страви. Тому свято відзначали за обіднім столом, у колі рідних та близьких людей. Головним частуванням був коровай. Була й традиція свататися на Трійцю, вірили, що сватання цього дня та одруження на Покрову, 14 жовтня, принесе щасливе та довге подружнє життя.

Наступний день також святковий – відзначається День Святого Духа. За народним повір'ям, погода цього дня визначає, якою вона буде усе літо. У понеділок молодь влаштовувала гуляння з піснями та жартами.

Новини за темою: День Конституції, Трійця та кільцеве сонячне затемнення: Головні свята та астрономічні явища червня-2021

Що заборонено робити на Трійцю

Свята Трійця – радісне свято, тому цього дня існує сувора заборона на важку роботу – не можна працювати на городі, шити, прати, майструвати, прибирати на подвір'ї та в оселі, це роблять за декілька днів до свята. Заборона діє і на наступний день – День Святого Духа.

Також не варто цього дня купатися у водоймах – у старі часи день Трійці називали "русалчиним" та вірили, що русалки можуть втопити людину.

Забороняється й одружуватися та вінчатися, проте можна освідчуватися, свататися або робити заручини.

Не варто також відвідувати кладовища, для цього є спеціальний день – Троїцька Батьківська субота.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.