День медика: Про історію свята, розвиток світової медицини і цікаві лікарські забобони

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

День медичного працівника – це щорічне професійне свято усіх працівників галузі охорони здоров’я

День медпрацівника не має прив’язки до конкретного числа, відзначається щороку у третю неділю червня і не є офіційним вихідним днем. Цього року він випадає на 20 червня.

У незалежній Україні він відзначається з 1994 року, відповідно до указу першого президента Леоніда Кравчука.

Розповідаємо детальніше про історію виникнення свята лікарів та трохи про цікаві забобони, якими повниться особливий та неповторний "медичний" світ.

Історія Міжнародного дня медика

Професійне свято медиків – це повага та визнання важкої роботи тих, хто береже та рятує людське здоров’я і життя. Організація об’єднаних націй запропонувала Всесвітній організації охорони здоров’я затвердити свято усіх медичних працівників ще у 1971 році. ВООЗ пристала на таку пропозицію – так з’явився Міжнародний день лікаря.

За часів СРСР свято усіх лікарів, медсестер, лаборантів та санітарів відзначали з 1980 року щороку у третю неділю червня. У незалежній Україні це свято було призначене указом президента України від 3 червня 1994 року. Свято запровадили, аби відзначити внесок медиків, які служать країні, піклуючись про співгромадян.

Третьої неділі червня День медика також відзначають у Білорусі, Росії, Арменії, Молдові та Казахстані. При цьому, приміром, на Кубі це 3 грудня, в Індії – 1 липня, а у США – 30 березня.

Новини за темою: Медичний омбудсман в Україні: У чому суть нової посади та як планують обирати кандидатів

Трохи з історії медицини

Зі старослов’янської мови "лікар" перекладається як "розмовляти" або "буркотіти". Це через те, що прадавні лікарі лікували не лише травами та відварами, а й заклинаннями.

Традиційний білий лікарський одяг з’явився лише у XIX сторіччі. До цього медики використовували під час операцій лише фартухи та звичайні рукавиці. Проте англійський лікар Джозеф Лістер першим збагнув, що на білому кольорі найкраще видно бруд, тому білий одяг сприятиме дотриманню санітарії.

Цікаво, що пізніше навички лікаря "зчитували" якраз з білого халата. Вважалося, якщо лікар під час операції не надто забруднив кров’ю халат, значить – професіонал.

Першими українськими лікарнями можна вважати медичні заклади, засновані в XI сторіччі у Київській Русі. Це були притулки при церквах. Пізніше, вже у XIV-XV сторіччі з’являються перші медичні школи, а лікарні починають нагадувати сучасні – окремі приміщення та більш-менш стерильні умови.

Новини за темою: В Україні стартувала Програма медичних гарантій-2021: Що вона передбачає

Клятва Гіпократа

Цікава річ – багато хто не раз чув про легендарну клятву лікаря всіх лікарів Гіпократа, проте не кожен знає, про що у ній йдеться.

Гіпократ написав чимало праць з клінічної медицини та був певен, що кожному хворому потрібен індивідуальний підхід, а гарний лікар має бути терплячим та милосердним. До того ж Гіпократ склав своєрідний збірник етичних норм для лікарів Древньої Греції. Саме ці норми й лягли в основу сучасної версії клятви, котру промовляють усі випускники медичних закладів.

Загалом у ній йдеться про те, що лікар присягається чесно виконувати свій лікарський обов’язок; присвятити свої знання лікуванню хвороб, збереженню і зміцненню здоров’я людини; бути завжди готовим надати медичну допомогу; зберігати лікарську таємницю; діяти в інтересах пацієнта незалежно від статі, раси, національності, мови; не проводити евтаназію; поважати колег.

Новини за темою: У МОЗ назвали медичні послуги, які з’являться у додатку "Дія" до 2023 року

Забобони багатьох медиків по всьому світу

Медпрацівники – серйозні люди, тому звертають увагу на все, що може так чи інакше впливати на їхню роботу та здоров’я їхніх пацієнтів. У спільноті лікарів немало забобон та пересторог, у які вони вірять. Ось деякі з них:

  • Не можна мінятися одне з одним змінами.
  • Хірурги ніколи під час операції не піднімають інструмент, який впав на підлогу. На нього просто не звертають увагу.
  • Часто лікарі намагаються не лікувати своїх родичів та знайомих. Вважається, що це спричинить непередбачувану ситуацію.
  • Замість побажань гарного чергування у лікарнях часто посилають одне одного "до біса" – це гарний знак.
  • У пологових будинках вірять, що гарний знак – народження у понеділок першим хлопчика. Якщо так стається, значить, весь тиждень пройде легко.

Новини за темою: Програма медичних послуг-2021: Які лікарі будуть надавати допомогу безкоштовно

Стан медичної галузі в Україні

З 2019 року в Україні проводиться медична реформа, поетапне впровадження змін виявило багато прогалин. Так минулого року через брак фінансування на межі закриття опинилося декілька сотень медзакладів, без зарплати залишилися десятки тисяч лікарів. Тож, реформа потребувала негайних і ефективних змін.

Додала проблем і пандемія COVID-19, боротьба з якою майже повністю лягла на медичну галузь. Починаючи з масок та антисептиків і закінчуючи придбанням вакцини – все викликало проблеми та перешкоди.

Загалом Україна витримала три хвилі, темпи вакцинації проти COVID-19 набирають обертів. Однак, не варто виключати значного збільшення кількості хворих на коронавірус в осінній період.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.