Чорний список покупців електроенергії: Що це таке та хто може до нього потрапити

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Аукціонний комітет уже підтримав ініціативу Міненерго, проголосувавши за внесення змін до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електроенергії на Українській енергетичній біржі

Днями Міністерство енергетики та вугільної промисловості України затвердило критерії для внесення до чорного списку покупців електроенергії. Це стало другим кроком, після пропозиції створення самого чорного списку для недобросовісних покупців електроенергії, яких тимчасово позбавлятимуть доступу до торгів на е-аукціонах. 

Що це за чорний список і за що покупці електроенергії можуть до нього потрапити, розповідаємо далі.

Чому вирішили створити чорний список

9 липня відбулося засідання аукціонного комітету Української енергетичної біржі. Під час колективного обговорення  було представлено напрацювання Міненерго, ДП "Гарантований покупець", Національної комісії, що здійснює державне регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та, власне, Української енергетичної біржі.

У Міненерго зазначили, що зараз склалася ситуація спотворення ціноутворення на організованих сегментах ринку, про що свідчить періодичне падіння ціни на електричну енергію нижче собівартості її виробництва навіть найдешевшою атомною генерацією.

Новини за темою: НКРЕКП встановила цінові обмеження на електроенергію: Якою буде гранична вартість

Окрім цього, останнім часом спостерігаються маніпуляції і на ринку двосторонніх договорів з купівлі електроенергії. Деякі трейдери та постачальники, які уклали двосторонні договори про купівлю електроенергії за результатами електронних аукціонів, не виконують взяті на себе зобов’язання щодо купівлі електроенергії в обсягах і за цінами відповідно до договору та порушують умови оплати за відпущену електричну енергію.

Отже, ця ситуація призводить до погіршення фінансово-економічного стану виробників електроенергії, ускладнює планування і формування необхідних запасів палива. А це,  своєю чергою, ускладнює підготовку енергогенеруючих підприємств до проходження осінньо-зимового періоду та створює загрозу безпеці постачання електроенергії споживачам.

Хто є покупцем електроенергії

Фото з відкритих джерел

Покупцями електроенергії в Україні є державні підприємства, які представляють інтереси громадян і держави у процесі функціонування ринку електричної енергії (обленерго).

Головна мета покупців – забезпечити населення доступною електричною енергією. За великим рахунком, це забезпечення загальносуспільних інтересів. 

Що передбачає чорний список покупців електроенергії

Міненерго розробило і затвердило так званий чорний список споживачів електроенергії не просто так. Річ у тім, що він певним чином ініційований НКРЕКП і учасниками ринку, а також ґрунтується на пропозиціях Української енергетичної біржі. 

Згідно із зауваженнями вказаних установ, продавець електроенергії має право ініціювати внесення до чорного списку покупця, який порушив взяті на себе зобов’язання за двостороннім договором купівлі-продажу електроенергії. Для цього продавець має подати обґрунтовану заяву до Української енергетичної біржі.

Критеріями для подання такої заяви є такі:

  • нереєстрація покупцем у системі управління ринками куплених обсягів електричної енергії;
  • відсутність своєчасної оплати з боку покупця – це підтверджує виписка з банку;
  • розірвання договору покупцем в односторонньому порядку.

Недобросовісного покупця, що відповідає вказаним критеріям, протягом шести місяців не допускатимуть до наступних аукціонів з продажу електроенергії.

Проте, як зазначили у Міненерго, якщо покупець виконав зобов’язання за договором, то його можуть знову допустити до участі у торгах. Це відбувається за письмовою заявою продавця і відповідно до доданих до неї документів, що підтверджують факт врегулювання обставин, що були причиною внесення покупця до чорного списку.

Новини за темою: Україна відмовилася від електроенергії з Білоруської АЕС, - прем'єр Литви

Такі "виховні" заходи необхідні для посилення відповідальності недобросовісних учасників ринку за порушення умов договорів. 

До 1 вересня поточного року Міненерго, а також НКРЕКП і учасники ринку мають напрацювати зміни для рішення, яке пізніше закріплять відповідною постановою Кабінету міністрів. Це рішення має встановити постійні правила, які запобігатимуть проявам неринкової поведінки учасників ринку електроенергії.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.