Новини » Політика Читать эту новость на русском

Боротьба з олігархами в Україні: Основні аспекти деолігархізації та як працюватиме закон

Одну із статей закону народним депутатам доведеться переголосувати, інакше документ не можна підписувати

Топ-новина
Топ-новина
Верховна Рада Фото з відкритих джерел

Минулого тижня Рада ухвалила закон, який покладе початок боротьбі з олігархами. Документ викликав чимало дискусій і побоювань. Однак у владі запевняють, що олігархам дадуть можливість уникнути потрапляння в реєстр та не застосовуватимуть до них обмежень.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Як приймали закон про олігархів

Минулого тижня народні депутати у другому читанні та в цілому ухвалили президентський законопроєкт про олігархів №5599.

Нардепи розглянули законопроєкт за скороченою процедурою, що викликало обурення в опозиції. Парламентарі опозиційних партій навіть блокували трибуну Ради.

Перед голосуванням тривали дискусії, однак під куполом Ради знайшлось 279 голосів за законопроєкт. Але не обійшлося без колізій – і документ будуть переголосовувати.

Новини за темою: В основі лежить піар: Експерт провів аналогію між законами про люстрацію і олігархів

Правова колізія в законі

Виявилося, що в ухваленому документі є три правки, які суперечать одна одній. За словами нардепа від "Голосу" Ярослава Железняка, про це свідчать висновки Комітету Ради з нацбезпеки, оборони та розвідки.

Мова про правки №396, 398 і 406 про те, як олігарх визнається олігархом. Тепер потрібно ще одне голосування в Раді (за ст. 131) щоб виправити юридичну колізію. Інакше закон не підпишуть.

Водночас спікер парламенту Дмитро Разумков подякував на своїй сторінці у Facebook Верховній Раді за те, що вона підтримала його 398-му поправку.

"Дякую і комітету, і Верховній Раді України, яка підтримала мою з колегами правку №398! Тепер НАЗК за зверненням спеціальної комісії вноситиме особу до реєстру олігархів!" – зазначив Разумков.

Згідно з 398-ю поправкою, рішення про визнання особи, яка має значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархом), приймає голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) після звернення комісії з питань протидії надмірному впливу осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті.

Водночас у 406-й поправці рішення про визнання олігархом ухвалює Рада національної безпеки і оборони (РНБО) України на підставі подання Кабінету Міністрів України, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету.

Верховна Рада

Як випливає з електронного протоколу, поправки 396 і 398 були окремо винесені на голосування за їх підтримку.

Заступник спікера парламенту Руслан Стефанчук, який головував на пленарному засіданні у четвер, ставлячи на голосування поправку 406, не назвав поправки 396 і 398 серед автоматично відхилених.

Представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський розповів, що переголосувати потрібно не весь закон, а лише одну статтю, де виникли сперечання. Голосування має призначити спікер парламенту Дмитро Разумков.

Новини за темою: Закон про олігархів як остання цеглина на шляху до авторитаризму Зеленського

Що передбачено законом

Відповідно до ухваленого документа в Україні буде створено спеціальний реєстр, куди будуть вносити олігархів. Для цього вони повинні відповідати трьом із чотирьох критеріїв:

  • участь у політичному житті,
  • значний вплив на ЗМІ,
  • контроль або володіння монополією,
  • наявність активів на суму близько 2,3 млрд гривень.

У законі прописано, що визначення олігархів – це прерогатива РНБО, яку очолює президент Володимир Зеленський.

Бізнесмени, які потрапили до реєстру олігархів, будуть зобов'язані подавати електронну декларацію нарівні з чиновниками. Їм буде заборонено фінансувати партії та брати участь у великій приватизації. Крім того, олігархам і держслужбовцям треба буде звітувати про контакти між собою.

Рішення про виключення особи з реєстру олігархів може бути також прийняте РНБО на підставі заяви особи, включеної в реєстр, та поданих нею документів, відомостей, які підтверджують відсутність у неї ознак, вказаних у проєкті закону.

Детальніше про основні аспекти документу можна дізнатися за посиланням. А про осіб, які вже можуть потрапити в реєстр олігархів, можна прочитати тут.

Як працюватимуть норми на практиці

Міністр юстиції Денис Малюська зазначив, що ухвалення закону не потягне за собою конфіскацію у них майна. "Я не кажу, що хтось потрапить до в'язниці, чи буде конфіскація майна. Просто вони не зможуть брати участь у приватизації певних об'єктів, будуть зобов'язані подавати декларації, включаючи майно в офшорних компаніях", – зазначив Малюська.

Окрім цього, на політиків накладатиметься зобов'язання декларувати всі свої зустрічі з олігархами. "Після затвердження критеріїв включення осіб до списку олігархів, особа матиме пів року, аби уникнути потрапляння до відповідного реєстру", – зауважив чиновник.

Він повідомив, що олігархам буде надано 6 місяців, щоб позбутися критеріїв цього статусу, які прописані в законі.

"Якщо вони стануть простим бізнесом протягом цих 6 місяців, до них не буде жодних претензій. Вони не будуть в реєстрі, на них не будуть поширюватися обмеження, передбачені законом. Вони будуть як класичні великі бізнесмени. Як це трапилося в Штатах, де зараз імена олігархів початку XX століття згадують з повагою – вони вписалися в пам'ять як меценати. В українських олігархів є шанс зробити так само протягом шести місяців", – підсумував Малюська.

Міністр юстиції розповів, на прикладі колишнього президента України Петра Порошенка, як діятимуть обмеження. До нього застосують низку обмежень, зокрема "заборону на приватизацію". До того ж вищі посадовці, які зустрічатимуться з ним, повинні будуть подавати так звані декларації про контакт.

Українські олігархи продовжують торгувати з Росією

з відкритих джерел

"Якщо хтось з кимось "тре" в кафешці, декларацію про контакт подавати треба", – вказав Малюська, додавши, що законом встановлені й винятки.

"Окрім відкритих засідань органів державної влади, наприклад, в парламенті. Звісно, 400 з гаком депутатів не будуть подавати "декларацію про контакт", – пояснив він. – Якщо йде трансляція, якщо є заздалегідь оголошене засідання органу чи зустріч з переліком учасників, якщо це судове засідання – у всіх цих випадках декларацію про контакт подавати не треба".

Глава відомства також зазначив, що уряд "ніколи не планував зробити комфортним і зручним перебування з олігархом в одній фракції".

"Це повинно бути незручним і некомфортним. Олігархам не місце в органах державної влади. Якщо вони вважають, що їм там місце, вони будуть почувати себе некомфортно, їхні колеги так само будуть почувати себе некомфортно. Але ми цього не забороняємо", – підсумував міністр юстиції.

Новини за темою: Рабінович: Порушуючи Конституцію, в Раді збираються прийняти "закон про олігархів"

*****

У законі передбачено, що він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. До того ж закон втрачає чинність через 10 років з дня введення його в дію.

Однак, перш ніж документ набере чинності, його мають підписати спікер парламенту та президент України.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.